Gęsta mgła ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Szlaki są pokryte lodem i zmrożonym śniegiem. Tak wygląda obecnie sytuacja w Tatrach. Dlatego ratownicy TOPR odradzają turystom wyprawy powyżej górskich schronisk.
Toprowcy podkreślają, że w górach panują bardzo trudne warunki - w wyższych partiach pokrywa śniegu jest mocno zróżnicowana, a ten zalegający na szlakach jest zmrożony i twardy. Miejscami na grani jest całkowicie wywiany i wystają tam kamienie. W górach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.
Dlatego - jak ostrzegają ratownicy- wędrówki powyżej schronisk nie są teraz dobrym pomysłem. Jeśli mimo to ktoś się na nie zdecyduje, powinien się dobrze przygotować:
Wędrowanie gdziekolwiek wyżej wymaga zimowego sprzętu, raków, czekana, liny do asekuracji, a przede wszystkim umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Każdy błąd, złe postawienie nogi, stracenie równowagi w stromym terenie (...) może skończyć się tragicznie.
- zaznacza Adam Marasek, ratownik TOPR i przewodnik górski.
Wypadki w górach
W ostatnich dniach doszło do dwóch wypadków śmiertelnych na Rysach i Granatach. Obie ofiary zginęły w wyniku upadku z dużej wysokości. Odnotowano również inne groźne zdarzenia:
Było też co najmniej kilka pobłądzeń, wejść w bardzo stromy teren bez możliwości odwrotu. Tak więc ratownicy mieli przez ostatni tydzień wiele pracy
- przyznaje nasz rozmówca.
Błędy popełniane przez turystów
Turyści są narażeni na niebezpieczne sytuacje z powodu własnych błędów. Problemem są na przykład:
- niewłaściwe planowanie wędrówki, czyli wychodzenie w góry zbyt późno albo wracanie ze szlaku po zmroku,
- niedostosowanie poziomu trudności wycieczki do swoich umiejętności i warunków pogodowych,
- brak odpowiedniego sprzętu i ubioru.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
>>> Zobacz także:
- Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?
- Co jest główną przyczyną wypadków w Tatrach?
- Hipotermia i odmrożenia. Jak sobie z nimi poradzić?
Autor: Iza Dorf