Zimą stoki zapełniają się narciarzami i snowboardzistami. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na trasach zjazdowych? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stokach
Narciarz i snowboardzista powinni zjeżdżać z szybkością dostosowaną do umiejętności, panującej pogody, rodzaju i stanu trasy oraz wybrać taki tor jazdy, by uniknąć zderzenia z osobami znajdującymi się niżej na stoku. Wyprzedzać należy w takiej odległości, która pozwala uniknąć potrącenia wyprzedzanego. Zatrzymywać się można tylko w razie absolutnej konieczności, a po ewentualnym upadku trzeba się jak najszybciej usunąć z toru jazdy.
Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać o tym, że ich podopieczni znajdujący się na stoku, którzy nie ukończyli 16. roku życia, muszą używać kasku.
Niedozwolona jest jazda na nartach i snowboardzie pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Osoby, które się nie stosują do tego zakazu muszą liczyć się z wysokimi mandatami - nawet do 500 zł oraz z tym, że mogą zostać odwiezione do izby wytrzeźwień.
Znaki ostrzegawcze na trasie
Wybierając trasę warto wiedzieć, że jej stopień trudności określają znaki:
- znak niebieski - trasa łatwa
- znak czerwony - trasa trudna
- znak czarny - trasa bardzo trudna
Inne znaki stawiane na stokach, które należy znać:
- przekreślony saneczkarz - zakaz zjazdu na sankach
- przekreślony narciarz - zakaz zjazdu na nartach
- przekreślony narciarz wśród drzew - zakaz jazdy poza trasą
- trójkąt z krzyżykiem w środku, na żółtym tle - skrzyżowanie tras narciarskich
- trójkąt z wykrzyknikiem w środku, z napisem UWAGA, na żółtym tle - utrudnienia na trasie
- biała dłoń na niebieskim tle - uwaga lawiny
Patrole policyjne na nartach
Policjanci na nartach dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach zjazdowych. Mają za zadanie reagować na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania, między innymi na bójki i kradzieże, do których dochodzi na stokach oraz, kiedy widzą narciarzy pod wpływem alkoholu. Ściśle też współpracują z GOPR i jeśli zajdzie taka potrzeba, biorą udział w akcji ratowniczej.
Policjanci pracujący na zorganizowanych terenach narciarskich mają prawo – tak jak podczas każdej innej służby – podejmować interwencje, legitymować oraz wyciągać stosowne konsekwencje. Są zaopatrzeni w środki przymusu bezpośredniego, w tym w broń palną.
Wyjście w góry
Jeśli ktoś zamiast na narty, chce wybrać się na wycieczkę w góry, przed wyjściem powinien sprawdzić, czy nie ogłoszono zagrożenia lawinowego. Najwyższy stopień zagrożenia lawinowego na świecie to piątka, natomiast w Polsce - najwyższa jest czwórka. Jednak zdaniem przewodnika tatrzańskiego Michała Łazarczyk:
Przy wszystkich stopniach trzeba być czujnym, bo najwięcej wypadków dochodzi przy drugim i trzecim stopniu.
Trzeba również zadbać o odpowiedni ubiór i pamiętać o zabraniu łopaty, sondy i detektora lawinowego, czyli sprzętu, który się przyda, gdyby kogoś z naszej grupy przysypała lawina.
- Zobacz także:
- Narty dla początkujących - jakie narty wybrać i gdzie jechać?
- Strój na narty – jak prawidłowo dobrać strój narciarski?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN