Dotychczas narty podziwiał_ś jedynie na ekranie telewizora, gdy szusowała na nich Justyna Kowalczyk lub zdejmował je po skoku Adam Małysz? Czas przekonać się na własnej skórze, dlaczego narciarstwo skradło serce milionów ludzi na całym świecie. Niegdyś, by jeździć na nartach, wystarczył sprzęt, grupy sweter i własnoręcznie zrobiona na drutach czapka. Tak samo jak przez lata ulepszeniom i zmianom uległ sprzęt narciarski, tak samo zmieniły się standardy dotyczące odzieży zakładanej do uprawiania sportów zimowych.
Przebierać możemy nie tylko w różnorodnych markach i fasonach, ale także w ubraniach o różnej jakości, wyposażonych w nowoczesne technologie stosowane w odzieży sportowej. W tym przypadku o jej przewadze świadczyć może mały szczegół, którego laik nie zauważy. Tymczasem prawidłowo dobrany strój na narty stoi na równi z odpowiednio dobranymi nartami, kijkami i butami narciarskimi. Od niego zależy choćby to, czy podczas jazdy nie spocisz się, nie przegrzejesz lub nie przemarzniesz, a białego szaleństwa nie skończysz wcześniej, niż to miałeś w planach.
Jaki strój na narty – co składa się na dobry strój narciarski?
Razem z rodziną lub znajomymi wybierasz się tej zimy na wyjazd narciarski? Być może masz już zarezerwowany nocleg, rozkład stoków narciarskich i nowy sprzęt. Czas kompletować strój. Przed zakupem pamiętaj, że ubranie narciarza nie ma być tylko ładne i modne, ale przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Jaki strój na narty wybrać i z czego powinien się składać?
Spodnie narciarskie
Dobre spodnie narciarskie to podstawa stroju na narty czy snowboard. Nikt nie będzie czerpał przyjemności z jazdy w nasiąkniętych wodą (z rozmrożonego śniegu) spodniach. Z tego też powodu podczas uprawiania sportów zimowych bardzo złym pomysłem jest przyodzianie dżinsów lub dresów, które szybko oblepiają się białym puchem i momentalnie stają się mokre oraz zimne. Spodnie narciarskie powinny być przede wszystkim ciepłe, wodoszczelne i oddychające. Dobre rozwiązanie stanowią również spodnie z wysokim stanem, które uchronią cię przed wpadającym za pas śniegiem. Niektóre modele mają też wzmocnienia po wewnętrznej stronie nogawek i zamki na dole, ułatwiające założenie butów.
Kurtka narciarska
Kurtka narciarska powinna spełniać podobne warunki co spodnie. Okrycie wierzchnie, które zakładamy podczas szaleństwa w śniegu, musi być wodoodporne, ale oddychające. Szukaj więc kurtki z dobrą membraną i podklejanymi zamkami, nieprzepuszczającymi ani wody, ani zimnego powietrza. Małym, ale poprawiającym komfort szczegółem, będą rozpinane na suwak wywietrzniki pod pachami. Niezależnie od tego, czy ma to być strój na narty damski, czy męski czy może dla dzieci, przy wyborze rozmiaru kurtki pamiętaj, że musi zmieścić się pod nią ciepły polar lub bluza. Warto też być świadomym, że możesz wybrać kurtkę zawierającą jeden z dwóch rodzajów wypełnienia - naturalny puch lub włókna syntetyczne. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, więc warto się z nimi zapoznać i świadomie podjąć decyzję o zakupie.
Polar lub bluza
W przypadku warstwy, którą zakładasz pod kurtkę, warto mieć jej dwa warianty: lżejszy na wyższe temperatury i grubszy na mroźny dzień. Bluza powinna trzymać ciepło, ale także przepuszczać powietrze, aby podczas uprawiania sportu za bardzo się nie pocić. Tu poleca się szybkoschnące, przepuszczające wilgoć modele z włókien syntetycznych (np. poliester) lub równie funkcjonalne modele z przędzy naturalnej (np. wełny). Warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujesz w takiej bluzie dodatkowych kieszeni - czasem jest to dodatek zwiększający wagę i objętość produktu, który ostatecznie nie daje nam realnych korzyści.
Bielizna termiczna
By utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, niezbędna będzie bielizna termiczna. Składa się ona z legginsów i koszulki z długim rękawem. Przylegają one do ciała, odprowadzają wilgoć, a jednocześnie zachowują ciepło. Warto rozważyć zakup bielizny z wełny merino, gdyż jest to jedno z najlepszych włókien obecnie wykorzystywanych w odzieży sportowej.
Czapka i rękawiczki
Wydawałoby się, że czapka i rękawiczki to w zimie “oczywista oczywistość”. Tymczasem wielu narciarzy zapomina o tych dwóch podstawowych elementach stroju na narty. W niskich temperaturach, gdy podczas jazdy na nartach Twoje ciało będzie smagać zimny wiatr, brak osłony głowy czy rąk będzie niedopuszczalny. Co więcej, zadbaj o to, by rękawiczki wzmocnione były materiałem wodoodpornym.
Gogle
Również jeden z podstawowych elementów stroju narciarskiego. Ochroni on twarz i oczy od prószącego śniegu oraz zimnego powietrza.
Kask
Bez względu na to, jak szybko jeździsz na nartach i na jakim stopniu zaawansowania jesteś, zadbaj o dobrze dopasowany kask. Ochroni on twoją głowę podczas upadku i może nawet uratować ci życie.
Gadżety i akcesoria
W sklepach ze strojami narciarskimi i sprzętem sportowym znajdziesz wiele gadżetów dla amatorów sportów zimowych. W zależności od potrzeb, możesz zaopatrzyć się np. w specjalną osłonę na kręgosłup lub stworzony z myślą o narciarzach plecak. Jeśli preferujesz narciarstwo biegowe, przydatnymi akcesoriami mogą być sportowy zegarek lub GPS zapisujące szczegóły pokonanej trasy, umożliwiające orientację w terenie. Jeśli z kolei próbujesz swoich sił w narciarstwie skiturowym, obowiązkowo pomyśl o ABC lawinowym. W tym sporcie to podstawa bezpieczeństwa.
Jaki fason stroju narciarskiego wybrać?
Strój narciarski powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny, tak by nie krępował naszych ruchów podczas jazdy. Nie oznacza to jednak, że nie może on być modny i stylowy. Odzież narciarska występuje w różnorodnych fasonach i wzorach. Męski strój na narty nie różni się wiele od jego damskiej wersji. Zestawy te często odróżnia jedynie kolor – stroje dla mężczyzn występują zazwyczaj w ciemnych barwach, a dla kobiet w odcieniach różu, turkusu i zielonego. Dodatkowo damski strój na narty może być nieco bardziej dopasowany, zwłaszcza w okolicach talii, i nieco luźniejszy w okolicach biustu.
W sklepach z odzieżą sportową znajdziesz różnorodne fasony ubrań dla narciarzy. Warto, by były one wygodne, ale i nie pozostawały niezauważone na stoku narciarskim. Podczas kompletowania ubrań na narty możesz śmiało bawić się kolorami i wzorami. Narciarska stylizacja będzie wyglądała ciekawie, gdy dopasujesz ją do koloru sprzętu narciarskiego.
Strój na narty dla dzieci możesz urozmaicić zabawną czapką w kształcie zwierzątka i kurtką z wizerunkami postaci z bajek. Nastolatki będą czuć się najlepiej w luźniejszych modelach popularnych marek, ozdobionych figurami geometrycznymi lub kolorowym patchworkiem. Jeżeli potrzebujesz stroju na narty biegowe, poszukaj wąskich, dopasowanych do ciała spodni i niezbyt szerokiej kurtki. Nie chcesz, by twój strój co chwilę ocierał się o wystające gałęzie lub był przeszkodą w szybszym pokonywaniu tras.