Newsy

Pierwszy polski test na koronawirusa gotowy do produkcji. Będzie dużo tańszy od zagranicznych i równie skuteczny

Newsy

Sompong Rattanakunchon/GettyImages.com

Poznańscy naukowcy stworzyli pierwszy polski test genetyczny do wykrywania koronawirusa. Jego główne zalety to dostępność i cena. Rząd zamówił już 150 tys. sztuk. Kolejne partie będą mogły nabywać szpitale.

Test stworzyli badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jego prototyp udało się im stworzyć zaledwie w kilkanaście dni. Poznański wynalazek przeszedł już oficjalną walidację, czyli potwierdzenie skuteczności działania. Przed naukowcami jeszcze jedno uwierzytelnienie, które zostanie przeprowadzone w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Wniosek o rejestrację już został złożony, a start produkcji jest tylko kwestią dni.

Potrzeby rządu

Zamówiona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pierwsza partia licząca 150 tys. sztuk trafi do resortu zdrowia. Jeden test będzie kosztować zaledwie 53 zł.

W ich produkcję zaangażowały się trzy firmy polskie, które zamierzają wyrabiać ich 20 tys. tygodniowo, choć deklarują, że są w stanie podwoić tę ilość.

Zalety polskiego testu

Test naukowców z Poznania jest nie tylko tani, ale również uniwersalny, ponieważ może z niego korzystać niemal każde laboratorium wykonujące badania genetyczne.

Kolejne partie będą mogły nabyć również szpitale, prawdopodobnie za kwotę niewiele wyższą niż 53 zł.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: Wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości