Newsy

To tu pokazano pierwsze bikini w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują stulecie istnienia

Newsy

Aktualizacja:

Międzynarodowe Targi Poznańskie kończą 100 lat. W tym wyjątkowym miejscu po raz pierwszy w nadwiślańskim kraju posmakowano Coca-coli, zaprezentowano bloki z wielkiej płyty i nowoczesne stroje kąpielowe. O fenomenie wydarzenia rozmawialiśmy z Karoliną Niementowską odpowiedzialną za komunikację eventu.

100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich

Międzynarodowe Targi Poznańskie swoją historię rozpoczynają w 1921 roku. Pierwsza wystawa została udostępniona gościom 28 maja. Poznań w międzywojniu - co zresztą pozostało mu do dziś - miał w sobie wielkomiejski charakter, pruski porządek i nowocześnie myślących włodarzy. We wspomnieniach z dwudziestolecia bliżej mu do Berlina aniżeli któregokolwiek w polskich miast. Ducha miejsca wspaniale oddają zapiski Czesława Miłosza, który wspominając Międzynarodowe Targi Poznańskie, notował:

Pierwszy raz właściwie poczułem Zachód, kiedy byłem w Poznaniu na wystawie ogólnokrajowej, jeszcze będąc w szkole. Warszawa nie była Zachodem, ale Poznań już był.

Niewiele brakowało, a Targi Poznańskienie powstałyby. - Jeszcze przed I wojną światową Poznań konkurował o organizację targów z Gdańskiem - wyjaśnia Karolina Niementowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej Międzynarodowych Targów Poznańskich. - Pierwotnie Gdańsk wygrał, jako że proporcjonalnie był głównym ośrodkiem handlu w odrodzonej Polsce, ale w 1920 został wolnym miastem. Wówczas Poznań zaczął prowadzić w wyścigu o organizację wydarzenia - dodaje.

Targi Poznańskie - historia

Targi Poznańskie narodziły się w głowach poznańskich kupców, którym zamarzyło się wydarzenie na wzór doskonale funkcjonujących targów w Lipsku. Wizjonerzy, z Edwardem Mazurkiewiczem na czele, uzyskali wszystkie niezbędne zezwolenia i równo sto lat temu zaprosili do Poznania pierwszych wystawców.

W historii targów szczególnie zapisała się Powszechna Wystawa Krajowa, czyli słynna PeWuKa z 1929 roku. Wydarzenie trwało 138 dni i zgromadziło ponad 4,5 mln zwiedzających. Powierzchnia wystawowa liczyła aż 65 ha, specjalnie na tę okazję wybudowano 112 nowych obiektów, a przygotowania zajęły organizatorom ponad 900 dni. To właśnie wtedy zaprezentowano publiczności pierwszy polski telewizor, trzy lata później dom elektryczny, czyli mieszkanie wyposażone w pralkę, lampę kwarcową i aparat do masażu. W przededniu wojny największe zainteresowanie odwiedzających wystawę budziły schrony przeciwgazowe.

Targi Poznańskie - okno na świat i Polska w pigułce

Targi w Poznaniu zawsze były niezwykłą odrywania nowości. Choć powojenne czasy nie były najłatwiejsze dla gospodarki, to właśnie w stolicy Wielkopolski pokazywano to, co najlepsze.

Dziś trudno wyobrazić sobie PRL bez kultowej Syrenki. Prototyp samochodu zaprezentowano podczas poznańskich targów w 1955 roku. Dwudrzwiowy samochód przeznaczony dla czterech pasażerów, wyposażony był w silnik o pojemności 0,75 litra oraz nadwozie zrobione z blachy, drewna i dermy. Masowa produkcja Syrenki obejmowała rocznie 400 egzemplarzy.

Również w 1955 roku na Targach Poznańskich pokazano blok z wielkiej płyty, był nieco mniejszy niż te, które na stałe wpisały się w polski krajobraz. Rok później obecny na targach korespondent francuskiego dziennika "Le Monde", zrelacjonował robotnicze strajki, które wstrząsnęły krajem. Po raz kolejny Poznań stał się polskim oknem na świat.

W 1957 roku na wystawie pojawili się Amerykanie, a wraz z nimi niezwykły napój, Coca-Cola. Przez następne lata ten symbol zachodu był dostępny wyłącznie w sklepach walutowych.

Archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich

Targi Poznańskie - moda

Na Targach Poznańskich wielbiciele mody zawsze mogli znaleźć coś dla siebie. Pośród wystawców pojawiały się najlepsze nazwiska polskiej mody: Hase, Antkowiak czy Hoff. Po zmianie ustroju, pierwszym zagranicznym wystawcą był Pierre Cardin. Modowe stoiska cieszyły się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza wśród pań. Czego poszukiwały podczas targów?

- Bardzo często były to rzeczy, których Polki nie mogły znaleźć na sklepowych półkach - mówi Karolina Niementowska. - Od czasu do czasu można było upolować tutaj pończochy, które przez długi czas były towarem deficytowym. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie na Targach Poznańskich po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano strój kąpielowy typu bikini. Miało to miejsce w 1977 roku w Pawilonie Kubańskim - dodaje.

Archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich

Targi Poznańskie a pandemia

W związku z pandemią obchody okrągłego jubileuszu będą miały nieco inny charakter niż wcześniej zakładano.

Zobacz wideo i dowiedz się, jakie atrakcje zaplanowano na Targach Poznańskich 2021.

Zobacz też:

Stewardesy - perfekcyjny uśmiech i smutna prawda. "Po locie pilot dwuznacznie sapał mi do słuchawki"

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

Żywica epoksydowa. Co musisz wiedzieć o gorącym trendzie w modzie i wnętrzarstwie?

Autor: Adam Barabasz

Pozostałe wiadomości