Włosy

Szampon do włosów kręconych – najlepsze kosmetyki

Włosy

włosy farbowane

Szampon do włosów kręconych to wyjątkowy produkt, tak jak wyjątkowe są włosy, do których został przeznaczony. Loki wywołują zazdrość u kobiet z włosami prostymi jak drut, natomiast kobiety te często nie zdają sobie sprawy, jak wielkiej pielęgnacji wymaga każdy kosmyk. Bez niej zamiast pięknej fali loków tworzy się jeden wielki nieestetyczny puch. Zapobiec temu może odpowiedni szampon do kręconych włosów.

Szampon i odżywka do włosów kręconych to podstawa. Tutaj raczej nie ma mowy o używaniu zwykłych kosmetyków przeznaczonych do każdego rodzaju włosów. Być może oczyszczą one skórę głowy, ale na pewno jej odpowiednio nie nawilżą. Dobry szampon do włosów kręconych to oparty na naturalnym składzie głęboko nawilżający produkt. Do tego w łazience zawsze warto mieć też nieco silniejszy szampon oczyszczający, do stosowania raz w tygodniu.

Szampon – włosy kręcone i ich wymagania

Szampon do kręconych włosów powinien być bardzo delikatny. Włosy kręcone są z natury suche i wysokoporowate, a więc bardzo łatwo je uszkodzić. Zbyt obciążone natychmiast staną się oklapnięte u góry i spuszone na końcach. Czasami są tak trudne do stylizacji, że puszą się na całej długości.

Dobry szampon do kręconych włosów pozwala na wydobycie naturalnego piękna skrętów, które bez odpowiedniej pielęgnacji zamieniają się w nie zawsze estetyczne fale. Włosy kręcone i curly girl wymagają specjalnej pielęgnacji.

Jaki szampon do włosów kręconych?

Najlepszy szampon do włosów kręconych to produkt o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Włosy kręcone, jako bardzo suche i wysokoporowate, nie powinny być absolutnie traktowane agresywnymi substancjami myjącymi (SLS, SLES, ALS). Produkty zawierające te chemiczne dodatki mogą uszkadzać strukturę włosa i jednocześnie podrażniać delikatną skórę głowy.

Szampony do włosów kręconych i falowanych nie powinny ich także obciążać. Obecność silikonów w ich składzie jest więc niewskazana. Silikony oblepiają włosy, są trudne do usunięcia i w przypadku włosów kręconych szampon z ich dodatkiem może powodować oklapnięcie włosów u nasady. Warstwa, jaką silikony tworzą wokół włosa, utrudnia wchłanianie składników odżywczych z masek i odżywek. Nawilżanie włosów jest w takim przypadku bardzo utrudnione.

Szampon do włosów kręconych nie powinien zawierać również parafiny, wosków i gum, w tym gumy guar. Niewskazane są także syntetyczne polimery, chyba że można je zmyć samą wodą.

Jaki szampon do kręconych włosów – pożądane składniki

Szampon nawilżający do włosów kręconych to podstawa ich pielęgnacji. W jego składzie powinny znaleźć się łagodne detergenty myjące, najlepiej pochodzenia roślinnego (mydlnica lekarska, glukozyd kokosowy, glukozyd laurylowy). Generalna zasada jest taka, że im mniej substancji w składzie, tym lepiej.

Profesjonalny szampon do włosów kręconych powinien zawierać koniecznie substancje nawilżające. Są nimi wszelkiego rodzaju ekstrakty roślinne, ziołowe, oleje. Pożądane składniki to:

  • miód,
  • gliceryna,
  • proteiny.

Trzeba jednak uważać, ponieważ nadmiar substancji nawilżających również może okazać się szkodliwy i prowadzić do puszenia się włosów. Dlatego należy wybierać szampony emolientowe zamiast humektantowych lub proteinowych.

Jaki jest dobry szampon do włosów kręconych? Co z odżywką?

Szampon do włosów kręconych często pełni w pielęgnacji loków rolę jedynie pomocniczą. Spora część właścicielek obfitych fal zamienia szampon na odżywkę i to nią myje włosy. Jest to ciekawe rozwiązanie, które przeciwdziała puszeniu się włosów, zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry głowy i uszkodzenia struktury włosa. Naturalny szampon do włosów kręconych także jest dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek spora część kobiet i tak stosuje go jako dodatek do pielęgnacji, mniej więcej 2–3 razy w tygodniu.

Szampon dla dzieci do włosów kręconych

Szampon do włosów kręconych dla dzieci to prawdziwe wyzwanie. Podobnie jak w przypadku dorosłych powinien być on pozbawiony SLS i pochodnych, natomiast analiza produktów z drogerii pokazuje, że w swoim składzie ma je jakieś 70% produktów przeznaczonych dla dzieci. Warto więc uważnie czytać etykiety. Kosmetyki te nie powinny zawierać: silnych detergentów myjących, silikonów, złych alkoholi, polyquaterniów, parafiny, pochodnych ropy naftowej, składników alergennych.

W przypadku dzieci, włosów nie trzeba być za każdym razem, kiedy dziecko jest w wannie. Poleca się mycie włosów co 3–4 dni. Jeśli mamy jednak malucha o kręconych włosach, przy myciu należy zawsze pamiętać o odżywce. Do porannego odżywienia włosa niejednokrotnie wystarczy woda z atomizera lub odżywka stosowana przy zwykłej pielęgnacji.

Jak zadbać o nasze włosy latem? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości