Paznokcie

Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Paznokcie

Aktualizacja:
Kobieta, która używa frezarki do paznokci

Frezarka do paznokci to urządzenie, które przydaje się nie tylko w salonie kosmetycznym. Jeśli masz problemy z rogowaciejącym naskórkiem albo po prostu regularnie samodzielnie wykonujesz manicure i pedicure, to przyda ci się ona z pewnością. Mini frezarka do paznokci zapewnia szybką i skuteczną pracę nad płytką paznokcia, skórkami oraz gromadzącym się naskórkiem.

Frezarka do paznokci to niepozorne urządzenie o bardzo wielu możliwościach. Pozwala odpowiednio opracować płytkę paznokcia, usunąć wrastające skórki lub pozbyć się rogowaciejącego naskórka. Na skuteczność pracy frezarki ma wpływ wiele parametrów. Warto zwrócić na nie uwagę, decydując się na zakup takiego sprzętu.

Jaka frezarka do paznokci do użytku domowego, a jaka do salonu?

Frezarka do paznokci do użytku domowego zdecydowanie różni się od jej profesjonalnej wersji. Zanim zaczniesz poszukiwania odpowiedniego modelu, zdecyduj, jak zamierzasz ją wykorzystywać. Do domowych zabiegów wystarczy sprzęt o mocy 10 watów. Profesjonalna frezarka do paznokci nie powinna mieć natomiast mocy mniejszej niż 40 watów. Jeśli wiesz, że frezarka w salonie będzie w ciągłym użyciu przez co najmniej kilka godzin dziennie, warto zainwestować w taką o mocy 100 lub 200 watów. Do małych salonów polecana jest frezarka do paznokci 50W .

Jaka frezarka do paznokci – na co zwrócić uwagę?

Dobra frezarka do paznokci cechuje się nie tylko odpowiednią mocą, ale również szeregiem innych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Podstawowe kryteria wyboru to:

 • liczba obrotów na minutę,
 • głowica i sposób wymiany frezów,
 • skręty prawo / lewo i płynna ich regulacja,
 • moment obrotowy pióra frezarki,
 • chwyt,
 • rodzaje frezów.

Frezarka do paznokci do domu powinna być równie łatwa w obsłudze jak ta profesjonalna. Wybierając urządzenie do domu lub do pracy, powinnaś kierować się tymi samymi kryteriami. Praca z frezarką powinna był łatwa, intuicyjna i bezpieczna.

Zobacz też: Proste i modne zdobienia paznokci. Malowanie, wzorki czy ozdoby? >>>

Frezarka do paznokci – jaką wybrać?

Najlepsza frezarka do paznokci to taka, z którą praca postępuje szybko i bez zbędnych utrudnień. Dlatego tak ważny jest na przykład chwyt – w rękach osoby wykonującej zabieg frezarka powinna trzymać się pewnie, nie wyślizgiwać się i powinna mieć odpowiednio długi kabel. Frezarka do paznokci i pięt powinna być łatwa w obsłudze. Ma na to wpływ płynność zmiany skrętu prawo / lewo, odpowiednio duża liczba obrotów oraz sposób wymiany frezów (najlepiej, aby opierał się na technologii twist-lock, która umożliwia wymianę frezów jednym obrotem ręki). Z kolei frezarka do paznokci hybrydowych powinna mieć jak największą liczbę obrotów, która zapewnia sprawne usuwanie lakieru i jego resztek z trudno dostępnych miejsc.

Frezarka do paznokci – jak używać obrotów?

Frezarka do paznokci żelowych oraz tradycyjnego manicure i pedicure powinna mieć od 4000 do 30000 obrotów na minutę. Zasada ich wykorzystania jest następująca: obroty do małego frezu powinny być większe, do dużych końcówek – mniejsze. Największe obroty (do 40000 na minutę) wykorzystywane są jedynie przy zabiegach podologicznych.

Frezarka do paznokci: do czego służą końcówki?

Frezarka do paznokci, czy to domowa, czy profesjonalna, posiada odpowiedni i różnorodny zestaw frezów, które można z czasem rozbudowywać o kolejne modele. Końcówki dostosowane są do odpowiednich zabiegów wykonywanych podczas manicure i pedicure. Warto świadomie dobierać końcówki do określonej czynności. Na rynku dostępne są te wykonane ze stali szlachetnej, z dodatkiem silikonu lub jednorazowe.

Frezarka do paznokci – instrukcja obsługi

Frezarka do paznokci koniecznie powinna być wyposażona w instrukcję obsługi. Dla profesjonalnego salonu niezbędne jest z kolei szkolenie z nowego sprzętu. Przede wszystkim – oprócz techniki i wprawy, których nabiera się z czasem – liczy się znajomość frezów i ich przeznaczenia:

 • do usuwania skórek – frezy diamentowe,
 • do paznokci akrylowych i żelowych – frez gruboziarnisty z silikonem,
 • do obróbki wałów paznokciowych – cienki, drobnoziarnisty frez,
 • do matowienia płytki – frezy kamienne lub diamentowe,
 • do usuwania skóry na podeszwach stóp – kapturki ścierne lub frezy diamentowe TWISTER.

Czy domowa frezarka do paznokci potrzebuje pochłaniacza pyłu?

Frezarka do paznokci do użytku domowego poradzi sobie bez pochłaniacza pyłu, nawet przy regularnej częstotliwości wykonywania manicure lub pedicure. W salonie natomiast frezarka do paznokci z pochłaniaczem pyłu to cenna inwestycja. Szczególnie wiosną i latem, kiedy takich zabiegów wykonuje się dużo, pochłaniacz poprawia komfort pracy. W innym przypadku konieczne jest używanie maseczki na twarz.

Ile kosztuje frezarka do paznokci?

Frezarka do paznokci na baterie może kosztować nawet 30 zł. Elektryczna frezarka do paznokci, profesjonalna, o dużych obrotach, to wydatek rzędu 1000 zł. Te najtańsze modele nie są z reguły bardzo efektywne, najdroższe mogą z kolei okazać się zbędnym wydatkiem.

Dobra, tania frezarka do paznokci do użytku domowego to wydatek około 150 zł. Przyzwoite frezarki do salonów kosmetycznych kosztują około 300 zł i więcej.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości