Koronawirus

Jak przygotować organizm do szczepienia przeciw COVID-19? "Zalecamy wstrzymanie się od spożycia alkoholu kilka dni przed"

Koronawirus

Aktualizacja:

Ponad 2 mln Polaków przyjęło szczepionkę. Z kolei Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu Narodowy Program Szczepień ma znacznie przyspieszyć. Dlatego eksperci z inicjatywy "nauka przeciw pandemii" podpowiadają, jak się przygotować do zastrzyku. Jeden z autorów akcji prof. Andrzej Fal w Dzień Dobry TVN wyróżnił najważniejsze kwestie.

Coraz więcej Polaków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki. Nasz gość profesor Andrzej Fal ma nadzieję, że szczepienia zgodnie z zapowiedzią przyspieszą. Osoby, które czekają na swoją kolej, powinny odpowiednio się przygotować.

Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19?

- Prawidłowo odżywiony, bez alkoholu, odżywiony organizm rzadziej podlega infekcją wszelkim. W związku z tym w przypadku szczepień stosujemy te same reguły – rozpoczął profesor Andrzej Fal.

- Zacznijmy od diety. Przede wszystkim nie należy się przejadać, przynajmniej dobę przed. Dlatego, że przejadanie powoduje, że wzmaga się ukrwienie przewodu pokarmowego. Natomiast nie trzeba zgłaszać się na czczo. Przed szczepieniem należy troszeczkę zjeść. Szczególnie osoby, które mają chwiejny poziom glikemii – dodał.

Dzień Dobry TVN

Szczepionka a alkohol

- Zacznijmy od szczepionki Sputnik V. W Rosji tak niska "wyszczepialność" jest spowodowana tym, że zakaz picia obowiązuje przez 5 miesięcy: trzy miesiące przed i dwa po. To jest poważna informacja od mojego przyjaciela lekarza psychiatry z Moskwy. W Polsce natomiast nie ma jasnych reguł i zakazu picia. Natomiast bardzo zalecamy powstrzymywanie się od spożycia kilka dni przed czy dwie doby przed ze względu na to, że każda dawka alkoholu w jakiś sposób wpływa na układ immunologiczny i niwelujemy częściowo ten efekt szczepienia - wyjaśnił prof. Fal.

Szczepionka a leki

Ekspert podkreślił też, że przed otrzymaniem szczepionki nie należy na własną rękę, pod żadnym pozorem, odstawiać lub modyfikować dawek przyjmowanych przewlekle leków. Natomiast w celach profilaktycznych, przed zastrzykiem nie należy też brać środków przeciwbólowych. Więcej na ten temat w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Jak zakładać maseczkę, żeby skutecznie chroniła przed wirusem? Poznaj prosty trik

Szczepienia przeciw COVID-19 dla 40-latków są już możliwe? "Spędziłam u lekarza bite 45 min, ale wyszłam z tarczą"

Już 19 razy oddał osocze, niedługo zrobi to ponownie. "Chodzi o to, żeby komuś pomóc"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości