Koronawirus

Nowe badanie: Koronawirus utrzymuje się na skórze pięć razy dłużej niż wirus grypy

Koronawirus

Aktualizacja:

Koronawirus pozostaje aktywny na ludzkiej skórze przez dziewięć godzin, czyli prawie pięć razy dłużej niż wirus grypy. Badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Kioto wykazało również konieczność częstego mycia rąk w celu zwalczania pandemii Covid-19.

Koronawirus a grypa

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases wynika, że SARS-CoV-2 potrafi utrzymać się na ludzkiej skórze przez 9 godzin. W praktyce oznacza to, że ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe niż w przypadku grypy. Dla porównania - patogen wywołujący grypę przeżywa na ludzkiej skórze przez około 1,8 godziny.

Dziewięciogodzinne przeżycie SARS-CoV-2 na ludzkiej skórze może zwiększyć ryzyko przeniesienia kontaktu w porównaniu z IAV (wirusem grypy A), przyspieszając w ten sposób pandemię

- powiedział jeden z autorów badania.

Mycie rąk a koronawirus

Jest i dobra wiadomość. Zarówno koronawirus, jak i wirus grypy są inaktywowane w ciągu 15 sekund przez zastosowanie etanolu, który jest używany w środkach do dezynfekcji rąk.

Dłuższe przeżycie SARS-CoV-2 na skórze zwiększa ryzyko przeniesienia kontaktu; jednakże higiena rąk może je zmniejszyć

- stwierdzono w badaniu.

Badanie popiera wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące regularnego i dokładnego mycia rąk w celu ograniczenia przenoszenia wirusa, którym zakaziło się prawie 40 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce od kilkunastu dni Ministerstwo Zdrowia informuje o rekordowych wzrostach liczby zarażeń. Zatem podstawowym środkiem zapobiegawczym pozostaje mycie rąk i użycie środka dezynfekującego.

W jaki sposób jeszcze przenosi się koronawirus? Na to pytanie w naszym programie odpowiadał dr Paweł Grzesiowski. Czytaj więcej tutaj: Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Zobacz wideo: Zakupy w dobie pandemii. Jak zachować bezpieczeństwo w sklepie?

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: medicalxpress.com

Pozostałe wiadomości