Koronawirus

Koronawirus a leczenie zagranicą. Jak uniknąć kosztów?

Koronawirus

Aktualizacja:

Koronawirus to obecne zmartwienie wszystkich krajów na świecie. W poszczególnych państwach może się jednak różnić sposób jego leczenia. Wyjeżdżając zagranicę należy zdawać sobie sprawę, że ewentualna hospitalizacja z powodu COVID-19 może być kosztowna. Jak tego uniknąć?

Leczenie COVID-19 zagranicą

Wiele osób zastanawia się, co dzieje się w momencie, gdy dowiadujemy się, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, a przebywamy poza granicami Polski. Czy wówczas leczenie jest dostępne za darmo czy może niezbędne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia?

- Leczenie z uwagi na zachorowanie na koronawirusa bezpłatne będzie w Unii Europejskiej . Musimy jednak pamiętać, aby mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli chodzi o wyrobienie takiej karty, należy udać się do siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia lub skorzystać z portalu ePUAP . W przypadku krajów spoza Unii Europejskiej niestety nie ma jednolitych regulacji, dlatego w razie wyjazdów do tych krajów, należy wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN adwokat, Eliza Kuna.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Można ją otrzymać, jeśli jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Taka karta potwierdza, że ma się prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych:

  • w krajach Unii Europejskiej,
  • w Norwegii,
  • w Szwajcarii,
  • w Liechtensteinie,
  • na Islandii,
  • w Wielkiej Brytanii (do 31 grudnia 2020 roku).

Należy jednak pamiętać, że EKUZ jest ważna tylko i wyłącznie z ważnym dowodem tożsamości.

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości