Znane Polki i znani Polacy, którzy odeszli w 2024 roku. "Płakać się chce od tak częstych pożegnań…"

Bogumiła Wander, Marzena Kipiel-Sztuka, Jerzy Stuhr
Znane Polki i znani Polacy, którzy odeszli w ostatnim roku
Źródło: MWMEDIA, Bartosz Krupa/East News

W 2024 roku odeszło wiele Polek i wielu Polaków ze świata kultury, polityki, sportu czy przedstawicieli życia społecznego. W minionych miesiącach pożegnaliśmy m.in. Jerzego Stuhra, Janusza Majewskiego, Bogumiłę Wander, Marzenę Kipiel-Sztukę czy Jana A.P. Kaczmarka.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

DD_20241101_SB_zmarli_REP
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
Źródło: Dzień Dobry TVN

Polki i Polacy, którzy odeszli w 2024 roku - kolejność chronologiczna

Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (15 maja 1951 - 1 stycznia 2024)

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, znana jako "Profesor Zdrówko", zmarła 1 stycznia br. w wieku 72 lat. O jej śmierci poinformowała Katarzyna Bosacka, która z naukowczynią pracowała przy tworzeniu programu "Wiem, co jem". Profesor była m.in. przewodniczącą trzech kadencji Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, członkinią Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członkinią honorową Polskiego Towarzystwa Dietetyki, wiceprzewodniczącą Komisji Edukacji Żywieniowej Komitetu Żywienia Człowieka PAN.

Janusz Majewski (5 sierpnia 1931 - 10 stycznia 2024)

W wieku 92 lat odszedł Janusz Majewski, reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca akademicki. Był twórcą takich filmów jak "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" czy "C.K. Dezerterzy".

- Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej 'Platynowe Lwy' za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej 'Orzeł' za Osiągnięcia Życia - przypomniało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Marian Pilot (6 grudnia 1936 - 2 lutego 2024)

Marian Pilot zmarł w Szpitalu Praskim w Warszawie. Był pisarzem, dziennikarzem, leksykografem, scenarzystą filmowym i laureatem Nagrody Literackiej "Nike" z 2011 roku za powieść "Pióropusz". Napisał również m.in. takie książki jak: "Sień", "Majdan", "Zakaz zwałki", "Jednorożec" czy "W słońcu, w deszczu". 

Zmarł Marian Pilot
Zmarł Marian Pilot
Źródło: GettyImages/tomertu/TVN24 Twitter (Andrzej Rybczyński/PAP)

Romuald Twardowski (17 czerwca 1930 - 13 stycznia 2024)

Romuald Twardowski - kompozytor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjator prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" - zmarł w wieku 93 lat. W 2010 r. został wyróżniony przez ministra kultury odznaczeniem Gloria Artis, a w 2020 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Maciej Grzybowski (20 lutego 1942 - 16 lutego 2024)

Z przykrością zawiadamiamy, że dziś (16 lutego) zmarł Maciej Grzybowski - aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor teatru, pedagog, od 1977 aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1966 roku członek ZASP. Spoczywaj w pokoju. Najszczersze kondolencje - przekazał Związek Artystów Scen Polskich.

Tomasz Komenda (24 lipca 1976 - 21 lutego 2024)

Tomasz Komenda, który został niesłusznie oskarżony o gwałt i zabójstwo, za co spędził 18 lat w więzieniu, zmarł w wieku 47 lat. Mężczyzna zmagał się z chorobą nowotworową. Jak wielokrotnie opowiadał, za kratami przeżył piekło: znęcanie ze strony współwięźniów, przemoc, próba gwałtu... Koszmar skończył się, kiedy okazało się, że zeznania świadków i dowody przeciwko niemu były sfabrykowane.

Tomasz Komenda
Tomasz Komenda nie żyje. Odszedł po długiej chorobie
Tomasz Komenda
Źródło: Wojtek Olszanka_East News

Leszek Świerszcz (1944 - 8 marca 2024)

Leszek Świerszcz - założyciel legendarnego Cricet Clubu w USA, w którym przez lata występowali polscy artyści - zmarł po długiej chorobie w wieku 80 lat.

- Płakać się chce od tak częstych pożegnań… Gdzieś w marcu 2019 roku pisałem o bohaterach drugiego planu. Patrzę w milczeniu na ten tekst i oprócz tych zdań sprzed pięciu lat dopisać mogę tylko jedno. Dziękuję Ci ja, dziękuje Ci każdy z nas, dziękują Ci wszystkie polskie kapele, soliści, solistki... - napisał Tomasz Zeliszewski z Budki Suflera.

Maria Chwalibóg (4 lutego 1933 - 15 marca 2024)

W piątek, 15 marca zmarła aktorka Maria Chwalibóg.

- Zagrała ponad 80 ról filmowych i telewizyjnych, m.in. w "Matce Joannie od Aniołów", "Poszukiwanym Poszukiwanej", "Godzinach szczytu", "Korczaku", jednak najważniejszą w jej dorobku artystycznym pozostanie niewątpliwie wybitna tytułowa rola w "Kobiecie samotnej" Agnieszki Holland, za którą została nagrodzona na festiwalu w Gdyni - czytamy na portalu Film Polski.

Aktorkę pożegnał również jej kolega po fachu, Tadeusz Chudecki.

Ernest Bryll (1 marca 1935 - 16 marca 2024)

W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll, poeta, prozaik, dramatopisarz, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz i dyplomata. Jego praca od początku wiązała się z literaturą, telewizją i filmem. Zajmował się także tłumaczeniami z języka irlandzkiego, czeskiego oraz jidisz.

Leszek Długosz (18 czerwca 1941 - 23 marca 2024)

Leszek Długosz - poeta, pieśniarz, aktor i współtwórca kabaretu Piwnica Pod Baranami w Krakowie - zmarł w wieku 82 lat po walce z chorobą nowotworową. Do najbardziej znanych utworów wykonywanych przez artystę należały: "Nie ma nas", "Berlin 1913", "Ja chciałbym być poetą" czy "Dzień w kolorze śliwkowym".

Stanisława Ryster (1942 - 27 marca 2024)

Stanisława Ryster prowadziła przed laty chętnie oglądany przez widzów teleturniej "Wielka gra", którego jednym z wielokrotnych zwycięzców był Mariusz Machnikowski. To właśnie on poinformował opinię publiczną o śmierci 81-letniej prezenterki.

Mieczysław Grąbka (12 kwietnia 1950 - 1 kwietnia 2024)

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł Mieczysław Grąbka.

- Odszedł wspaniały aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i kochany przez nas wszystkich pedagog naszej Uczelni - pożegnała swego absolwenta, ale też wykładowcę i prodziekana wydziału aktorskiego krakowska Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Zofia Kucówna (12 maja 1933 - 6 kwietnia 2024)

Zofia Kucówna występowała m.in. na scenach teatrów warszawskich: Powszechnego, Ateneum, Narodowego i Współczesnego. Zagrała w kilkunastu filmach takich jak: "Deszczowy lipiec", "Pestka", "Syzyfowe prace". O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich: "Żegnamy Zofię Kucównę - znakomitą aktorkę, pedagożkę, autorkę książek, społeczniczkę. Dzisiaj opuściła swój ukochany Skolimów, miejsce bliskie kej sercu, któremu oddała swój czas i siły, o które troszczyła się przez całe lata, zarażając tym młode pokolenie swoich studentów, pozostawiając nas w smutku, żalu i zadumie…".

Joanna Dworakowska (21 października 1978 - 13 kwietnia 2024)

Joanna Dworakowska była jedną z najlepszych polskich szachistek ostatnich dwóch dekad. Legitymowała się tytułem arcymistrzyni i mistrza międzynarodowego. Sześciokrotna olimpijka i trzykrotna medalistka drużynowych mistrzostw Europy odeszła w wieku 45 lat.

 Jadwiga Staniszkis (26 kwietnia 1942 - 15 kwietnia 2024)

Jadwiga Staniszkis, znana i niezwykle ceniona socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych i publicystka zmarła w wieku 81 lat.

Jadwiga Staniszkis
Jadwiga Staniszkis
Jadwiga Staniszkis
Źródło: MWMEDIA

Leszek Staroń (10 kwietnia 1938 roku - 22 kwietnia 2024 roku) 

Leszek Staroń, reżyser i scenarzysta, zmarł 22 kwietnia 2024 roku w wieku 86 lat, o czym poinformował portal filmpolski.pl.

- W 1971 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W swoim dorobku miał szereg produkcji telewizyjnych, w tym film "Wolna sobota" (1977) czy serial dla młodzieży "6 milionów sekund" (1983). W ostatnich latach realizował filmy dokumentalne - czytamy.

Jacek Zieliński (6 września 1946 - 6 maja 2024)

Jacek Zieliński - muzyk, kopozytor i współtwórca kultowego zespołu Skaldowie - w 2006 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Zmarł w wieku 77 lat.

Jan Ptaszyn Wróblewski (27 marca 1936 - 7 maja 2024)

Jan Ptaszyn Wróblewski był nie tylko jazzmanem, ale także kompozytorem, dyrygentem i aranżerem. Skomponował m.in. takie przeboje jak m.in. "Moja mama jest przy forsie", "Kolega Maj", "Dom w malwy malowany", "Zielono mi" czy "Żyj kolorowo". Zajmował się również dziennikarstwem. O jego śmierci poinformowała pogrążona w żałobie rodzina.

Jan A.P. Kaczmarek (29 kwietnia 1953 - 21 maja 2024)

Jan A.P. Kaczmarek był autorem muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych. Laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela". Kompozytor odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. 

- To nie tylko twórca muzyki filmowej, lecz także człowiek o ogromnej wrażliwości, życzliwości i pasji, którą dzielił się z widzami na całym świecie. Jego śmierć to ogromna strata dla polskiej i światowej sceny muzycznej - podkreślił Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Andrzej Kostenko (24 czerwca 1936 - 1 czerwca 2024)

Andrzej Kostenko był cenionym reżyserem, scenarzystą, operatorem filmowym i telewizyjnym W latach 1964-1970 był związany z aktorką Polą Raksą, odtwórczynią roli Marusi w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies".

Kogo pożegnaliśmy w 2024 roku?

Izabela Kaczyńska-Gontarz (1981 - czerwiec 2024)

Iza Kaczyńska-Gontarz była reporterką, naszą koleżanką z krakowskiego oddziału Dzień Dobry TVN. Zdobywała doświadczenie w wielu redakcjach stacji TVN także jako reżyserka i realizatorka. Niestety na początku czerwca tego roku zmarła, osierocając dwóch synów: 6-letniego Kajtka i 10-letniego Gutka. Dziennikarka od wczesnej młodości zmagała się z chorobą wątroby.

Janusz Rewiński (16 września 1949 - 1 czerwca 2024)

Janusz Rewiński - niezapomniany gangster Siara z kultowej komedii "Kiler" - zmarł w wieku 74 lat.

- Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło. Janusz Rewiński. Aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji. Dziękujemy za wszystko - napisał na platformie X syn aktora Jonasz Rewiński.

Marzena Kipiel-Sztuka (19 października 1965 - 9 czerwca 2024)

W wieku 58 lat po długiej chorobie Marzena Kipiel-Sztuka, znana przede wszystkim z roli Halinki w serialu "Świat według Kiepskich". Na swoim koncie miała również takie produkcje jak: "Fala zbrodni", "Sztuczki" czy "Behawiorysta". Przez lata była związana z teatrem, a także występowała w kabarecie.

Marzena Kipiel-Sztuka
Marzena Kipiel-Sztuka
Marzena Kipiel-Sztuka
Źródło: MWMEDIA

 

Tadeusz Woźniak (6 marca 1947 - 8 lipca 2024)

W wieku 77 lat zmarł Tadeusz Woźniak, kompozytor i pieśniarz, autor muzyki do takich przebojów jak "Smak i zapach pomarańczy" czy "Zegarmistrz światła".

Jerzy Stuhr (18 kwietnia 1947 - 9 lipca 2024)

W wieku 77 lat odszedł aktor i reżyser Jerzy Stuhr, znany z takich filmów jak "Wodzirej", "Amator", "Duże zwierzę", "Seksmisja", "Kingsajz", "Kiler" czy "Shrek". W ostatnich latach życia artysta zmagał się z nowotworem krtani. Miał dwoje dzieci: syna Macieja oraz córkę Mariannę.

Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr
Źródło: MWmedia.pl

Edward Redliński (1 maja 1940 - 11 lipca 2024)

Edward Redliński, prozaik, dramatopisarz i scenarzysta, autor "Konopielki", "Listów z Rabarbaru" i "Dolorado", zmarł w wieku 84 lat.

- Do dwójki naszych przyjaciół Tadzia Woźniaka i Jurka Stuhra dołączył dzisiaj w tej ostatniej drodze Edward Redliński [...]. Trzej muszkieterowie... Będzie im raźniej wędrować po tych niebiańskich bezdrożach. Zapalam kolejne światełko - napisała Dorota Stalińska.

Bogumiła Wander (7 października 1943 - 30 lipca 2024)

Bogumiła Wander, legendarna spikerka, zmarła w wieku 80 lat. Przez ostatnie lata zmagała się z chorobą Alzheimera.

Bogumiła Wander nie żyje
Bogumiła Wander nie żyje
Źródło: MWMEDIA

Franciszek Smuda (22 czerwca 1948 - 18 sierpnia 2024)

Franciszek Smuda -  były selekcjoner reprezentacji Polski - od kilku lat chorował na nowotwór krwi. Zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Był jedną z najbarwniejszych postaci w polskim futbolu.

Felicjan Andrzejczak (16 maja 1948 - 18 września 2024)

Felicjan Andrzejczak, muzyk i były wokalista Budki Suflera, zmarł 18 września 2024 roku. Artystę pożegnał w mediach społecznościowych m.in. Krzysztof Cugowski.

- Kochany Felku, Przyjacielu jeszcze chwilę temu razem staliśmy na scenie... Nie mam słów, żeby Cię pożegnać. Odpoczywaj w spokoju. Serce pęka. Droga Rodzino przyjmij moje kondolencje - brzmiał wpis wokalisty.

Andrzej Baranowski (20 listopada 1950 - 9 października 2024)

Andrzej Baranowski zmarł z powodu ciężkiej choroby 9 października. Popularność i sympatię widzów przyniósł mu udział w kultowych produkcjach telewizyjnych - "07 zgłoś się" oraz "Na Wspólnej". Artystę można było zobaczyć również w takich produkcjach jak: "Kryminalni" czy "Prawo Agaty".

Leszek Moczulski (7 czerwca 1930 - 10 października 2024)

Leszek Moczulski – działacz opozycji antykomunistycznej, historyk i publicysta, twórca Konfederacji Polski Niepodległej oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela - zmarł, mając 94 lata.

Janusz Olejniczak (2 października 1952 - 20 października 2024)

Janusz Olejniczak był wybitnym pianistą i wielką postacią polskiej kultury. Zagrał Chopina w filmie "Błękitna nuta" Andrzeja Żuławskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego w filmie "Hiszpanka" Łukasza Barczyka. Zmarł w wieku 72 lat.

Elżbieta Zającówna (14 lipca 1958 roku - 28 października 2024)

Elżbieta Zającówna, znana z takich produkcji jak "Vabank czy "Seksmisja", zmarła w wieku 66 lat. O śmierci aktorki poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

- W jednym z wywiadów powiedziała: 'Uwielbiam się śmiać, uwielbiam wesołych ludzi. Tak właśnie chcę żyć…' I taką Cię zapamiętamy. Żegnaj Elu! - podkreślono w komunikacie.

Ryszard Poznakowski (11 stycznia 1946 - 30 listopada 2024)

Ryszard Poznakowski, ceniony muzyk, kompozytor i aranżer, zmarł w wieku 78 lat. Występował m.in. w zespołach Czerwono-Czarni i Trubadurzy. "15 czerwca bieżącego roku gościliśmy go na naszym lubelskim koncercie 'Czarodzieje i hipisi'. Graliśmy razem, nie wiedząc, że to ostatni występ Rysia" - napisali członkowie Budki Suflera.

Ewelina Ślotała (1989 - 17 grudnia 2024)

Ewelina Ślotała, autorka serii książek o bogatych kobietach z Konstancina, zmarła w wieku 35 lat na skutek rozległego krwotoku wewnętrznego oraz uszkodzenia serca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości