6 kwietnia odeszła Zofia Kucówna. Ceniona aktorka była znana widzom z ról w produkcjach takich, jak m.in. "Syzyfowe prace", "Spirala" czy "Egzamin z życia". Miała 90 lat. Informację o śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich.
Zofia Kucówna - kariera, filmy
Zofia Kucówna przyszła na świat 12 maja 1933 r. Niedługo świętowałaby swoje 91. urodziny. Jak przekonywała w wielu wywiadach, nigdy nie chciała zostać aktorką. Choć bliższe było jej malarstwo, o losach kariery zadecydował wygrany konkurs recytatorski. Gwiazda przez lata była związana z teatrem. Występowała na deskach Teatru Młodego Widza (dziś Bagatela) w Krakowie, Teatru im. Osterwy w Lublinie czy Teatru Powszechnego w Warszawie. Podziwiać można ją było także na scenach innych stołecznych teatrów m.in. Teatru Ateneum, Teatru Narodowego, a także Teatru Współczesnego.
Zadebiutowała w 1957 roku w filmie "Deszczowy lipiec". Później zyskiwała coraz większą popularność w dobrze znanych widzom filmach, takich jak np. "Syzyfowe prace", "Spirala" czy "Egzamin z życia". Część fanów kojarzyć ją mogła także z ról serialowych.
Zofia Kucówna nie żyje
Zofia Kucówna, choć początkowo opierała się aktorstwu, poszczycić się mogła wieloma nagrodami i odznaczeniami. Ostatnim z wyróżnień była Wielka Nagroda Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, którą otrzymała w 2023 roku. Legendę polskiego kina pożegnał oficjalnie 6 kwietnia Związek Artystów Scen Polskich.
- Żegnamy Zofię Kucównę - znakomitą aktorkę, pedagożkę, autorkę książek, społeczniczkę. Dzisiaj opuściła swój ukochany Skolimów, miejsce bliskie Jej sercu, któremu oddała swój czas i siły, o które troszczyła się przez całe lata, zarażając tym młode pokolenie swoich studentów, pozostawiając nas w smutku, żalu i zadumie... - czytamy w oświadczeniu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
- Małgorzata Ohme napisała wzruszający wiersz dla mamy. "Wśród nocnej ciszy we łzach tonę"
- Anegdoty z życia Władysława Bartoszewskiego. "Sam kontakt z nim po prostu człowieka uskrzydlał"
- Marek Jackowski we wspomnieniach dzieci. "Czekał na nas i zawsze za nami tęsknił''
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: PAWEL WRZECION/MWMEDIA WARSZAWA