Nie żyje Leszek Moczulski. Miał 94 lata

Nie żyje Leszek Moczulski
Nie żyje Leszek Moczulski
Źródło: gettymages/SimpleImages/TVN24/twitter
Leszek Moczulski nie żyje. Lider i założyciel Konfederacji Polski Niepodległej miał 94 lata. Informację o jego śmierci przekazał m.in. szef MSZ Radosław Sikorski. - Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów - napisał na Twitterze.
Krzysztof Mroczka
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmarł Leszek Moczulski

W mediach pojawiła się informacja o śmierci Leszka Moczulskiego. Był on działaczem opozycji antykomunistycznej, a także liderem oraz założycielem Konfederacji Polski Niepodległej. Wiadomość o odejściu 94-latka przekazał m.in. szef MSZ Radosław Sikorski na Twitterze.

- Odszedł Leszek Moczulski, antykomunista wtedy, gdy to wymagało odwagi i poświęcenia, a nie było drogą do kariery. Miała być 'rewolucja bez rewolucji' i się dokonała, na pożytek i chwałę Polski. Żegnaj przywódco KPN; Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów - przekazał.

Kim był Leszek Moczulski?

Leszek Moczulski urodził się w 1930 roku w Warszawie. Jako nastolatek działał w młodzieżowej Podziemnej Zbrojnej Organizacji Młodzieżowej w Sopocie, następnie dołączył do Związku Walki Młodych. Mając 18 lat wstąpił do PZPR, jednak 2 lata później usunięto go z partii za popieranie Władysława Gomułki.

Moczulski był dziennikarzem wielu gazet, w tym "Trybuna Ludu", "Wieś", "Życie Warszawy" i "Dookoła świata". Ukończył też studia prawnicze. W 1957 roku aresztowano go pod zarzutem przekazywania zachodniej prasie informacji na temat sytuacji wewnętrznej w PRL, rok później Sąd Wojewódzki orzekł, że jest niewinny.

Jak czytamy w TVN24, w latach 60. Leszek Moczulski poświęcił się pracy konspiracyjnej. Nawiązał liczne kontakty z przedstawicielami przedwojennego środowiska piłsudczykowskiego m.in. z gen. Romanem Abrahamem, weteranem armii II RP. W kolejnych Moczulski podkreślał swoje inspiracje środowiskiem piłsudczykowskim.

Działacz kierował też działem historycznym tygodnika "Stolica", był kierownikiem Akcji Historycznej, a w latach 70. XX w. jawnym działaczem tzw. konwentu, jednocześnie należąc do tajnej komórki "Romb" będącej kierownictwem tzw. nurtu niepodległościowego.

Później został współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, redaktorem pisma "Opinia". Po powstaniu Ruchu był poddawany licznym opresjom przez władze komunistyczne. Zatrzymano go ok. 250 razy. We wrześniu 1979 roku założył partię polityczną Konfederacja Polski Niepodległej. Jej celem było odzyskanie pełnej niepodległości.

Więcej informacji na ten temat w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości