Nie żyje Romuald Twardowski
W sobotę, 13 stycznia media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje wybitny kompozytor PRL Romuald Twardowski.
- Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Romualda Twardowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, laureata licznych nagród i wyróżnień, wieloletniego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej »Hajnówka«. Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy szczerego żalu i współczucia — czytamy na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Romuald Twardowski – kim był?
Romuald Twardowski urodził się 17 czerwca 1930 r. w Wilnie. Muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Od 1946 roku grał bowiem jako organista w kościołach. Kolejnym krokiem było podjęcie nauki w Państwowym Konserwatorium Litewskim w Wilnie. Wiedzę zdobywał również w Warszawie i Paryżu. W 1972 roku rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej w stolicy jako wykładowca kompozycji i instrumentacji. Artysta był również inicjatorem międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", który odbywa się w Białymstoku.
W latach 60. i 70. XX w. prężnie działał jako kompozytor. Wówczas powstała słynna opera "Cyrano de Bergerac", a także "Tragedyja albo Rzecz o Janie i Herodzie", "Lord Jim", balety: "Nagi Książę" i "Posągi Czarnoksiężnika". Jego działa wystawiano m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi i Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Twórczością Romualda Twardowskiego zachwycano się nie tylko w kraju, ale również za granicą.
Kompozytor w 1974 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Oficerskim w 1985 r. i Komandorskim w 2020 r. W roku 2010 przyznano mu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Małgorzata Ohme napisała wzruszający wiersz dla mamy. "Wśród nocnej ciszy we łzach tonę"
- Anegdoty z życia Władysława Bartoszewskiego. "Sam kontakt z nim po prostu człowieka uskrzydlał"
- Marek Jackowski we wspomnieniach dzieci. "Czekał na nas i zawsze za nami tęsknił''
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: Plejada.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images