Tomasz Komenda nie żyje. Mężczyzna zmarł w wieku 46 lat

Tomasz Komenda został uniewinniony
Tomasz Komenda został uniewinniony
Sprawa Komendy – z sądu na ekrany kin. Jan Holoubek o swoim filmie
Sprawa Komendy – z sądu na ekrany kin. Jan Holoubek o swoim filmie
Piotr Trojan o spotkaniu z Tomaszem Komendą
Piotr Trojan o spotkaniu z Tomaszem Komendą
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Tomasz Komenda nie żyje - takie informacje przekazał mediom Grzegorz Głuszak, dziennikarz Uwagi! i Superwizjera. Mężczyzna przez 18 lat odsiadywał wyrok za zbrodnię, której nie popełnił. W 2018 roku został uniewinniony przez Sąd Najwyższy i wyszedł na wolność.

Tomasz Komenda nie żyje

O śmierci Tomasza Komendy poinformowano za pośrednictwem serwisu Uwaga! TVN. Informacje miał przekazać dziennikarz Grzegorz Głuszak, który od początku zajmował się sprawą niesłusznego skazania mężczyzny.

W 2023 roku okazało się, że Komenda choruje na nowotwór. Do mediów wielokrotnie trafiały też niepokojące sygnały od jego rodziny, w tym od matki mężczyzny, z którą ten miał zerwać kontakt. - Kiedy dowiedziałem się, że odsunął się od matki, która wypruwała sobie żyły, żeby odkładać na paczki i wypiskę, zadzwoniłem i opieprzyłem go w żołnierskich słowach. Następnym razem już nie odebrał. Nie odpisał też na SMS-a, w którym pytałem, jak się czuje, bo swoimi kanałami dowiedziałem się, że ma raka i przechodzi radioterapię - tłumaczył dziennikarz.

Tomasz Komenda: życie na wolności

Mężczyzna spędził 18 lat w więzieniu. Został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Jak wielokrotnie opowiadał, za kratami przeżył piekło: znęcanie ze strony współwięźniów, przemoc, próba gwałtu... Koszmar skończył się, kiedy okazało się, że zeznania świadków i dowody przeciwko niemu były sfabrykowane. W 2021 roku w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia sąd przyznał Tomaszowi Komendzie niemal 13 mln złotych.

- Żadne pieniądze nie wynagrodzą mi tego, co straciłem. Czy to 12 czy 18 milionów, to tylko moneta. Moich lat nikt już nie wróci - mówił Tomasz Komenda tuż po ogłoszeniu wyroku.

Po wyjściu na wolność musiał na nowo uczyć się rzeczywistości. W wywiadach wspominał też, że marzy o normalnym życiu, pracy, rodzinie. Bardzo chciał się zakochać. Jego marzenie się spełniło, kiedy związał się z Anną Walter, której oświadczył się podczas premiery filmu o swojej historii. Zakochani planowali ślub, doczekali się syna... Jednak ich szczęście nie trwało długo. Do mediów szybko dotarły informacje, że para rozstała się. Wówczas Komenda zniknął z życia publicznego.

W piątek, 23 lutego o godz. 20:00 na antenie TVN zostanie wyemitowany film "25 lat niewinności: Sprawa Tomka Komendy", a jego powtórka nastąpi w środę, 28 lutego o godz. 23:05. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaminski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości