Rafał Collins pomógł Tomkowi Komendzie. Komentuje wyrok: "Farsa!"

Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Tomasz Komenda został uniewinniony
Tomasz Komenda został uniewinniony
Tomasz Komenda, który został niesłusznie skazany za zabójstwo, nie doczeka się sprawiedliwości. Choć został zwolniony z odbywania kary, prokuratura właśnie umorzyła postępowanie w sprawie wyjaśnienia, kto stoi za nieprawidłowym wyrokiem. Sprawę skomentował Rafał Collins, który razem z bratem był zaangażowany w pomoc Tomaszowi Komendzie.

Sprawa Tomasza Komendy umorzona

Tomasz Komenda, który został skazany za zabójstwo na 25 lat więzienia wyszedł na wolność w 2018 roku, po 18 latach spędzonych za kratami. Sprawą niesprawiedliwie potraktowanego mężczyzny żyła cała Polska. Dziś prokuratura uznała, że wymiar sprawiedliwości w tym przypadku nie zawinił i nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Gdy Tomasz Komenda opuścił więzienie otrzymał wsparcie od Rafała i Grzegorza Collinsów, prowadzących Fundację Braci Collins, która pomaga ludziom w trudnej sytuacji życiowej. W tamtym czasie miał przyłączyć się do działań organizacji charytatywnej. Dziś, z powodu szokującej decyzji prokuratury Rafał Collins postanowił skomentować całą sprawę. - Farsa! Człowiek przesiedział 18 lat za niewinność, my jako podatnicy zapłaciliśmy za to 13 mln zł. I nie ma winnych. Kraj może zniszczyć człowieka, który przeszedł piekło, jego bliskich i nikt za to nie odpowiada. Apelacja? - napisał.

W 2021 roku Tomasz Komenda zakończył współpracę z Fundacją Collinsów, bo, jak wówczas tłumaczyli jej założyciele - sytuacja materialna niesłusznie skazanego mężczyzny się unormowała. Przypomnijmy, że Tomasz Komenda otrzymał 12 milionów złotych zadośćuczynienia i 800 tysięcy złotych odszkodowania za niesłusznie odbyty wyrok.

Historia Tomka Komendy

Tomasz Komenda w 2003 roku został niesłusznie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt oraz brutalne morderstwo 15-latki. W sprawie brakowało poszlak, a mężczyzna w dniu zabójstwa przebywał z bliskimi, sąd uznał go za winnego. Głównym świadkiem działającym na niekorzyść Komendy była Dorota P. - skonfliktowana z jego rodziną, która jak się później okazało - miała składać fałszywe zeznania. W 2006 roku Tomasz Komenda w programie "Superwizjer" wyznał, że został zmuszony do przyznania się do winy.

W więzieniu był katowany, poniżany i szantażowany do tego stopnia, że trzy razy próbował odebrać sobie życie. W 2016 roku prokuratura ponownie przyjrzała się jego sprawie i orzekła, iż Tomasz jest niewinny. Historię życia mężczyzny opowiada film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", który jest dostępny na Player.pl.

esteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl., plejada.pl

Źródło zdjęcia głównego: mwmedia.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana