Gwiazdy

Spike Lee zaliczył wpadkę ogłaszając zwycięzców na festiwalu filmowym w Cannes. Co jeszcze zapamiętamy?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Zakończył się 74. Festiwal Filmowy w Cannes. To jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie. Ubiegłoroczna edycja została odwołana z powodu pandemii, ale tym razem wszyscy fani kina mogli świętować. Tegoroczny festiwal podsumowała dziennikarka Anna Tatarska.

Cannes 2021 zakończenie

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes zakończył się w sobotni wieczór 17 lipca. Prestiżowa w branży impreza odbywa się na Lazurowym Wybrzeżu w Cannes, w Pałacu Festiwalowym. Gwiazdy wchodzą do niego po pokonaniu dwukilometrowego czerwonego dywanu.

Spośród wielu przyznawanych nagród najbardziej prestiżowa to Złota Palma. Statuetka wykonana jest z 24-karatowego złota. W 2020 roku festiwal został odwołany, dlatego ten tegoroczny był niezwykle wyczekiwany przez twórców. Anna Tatarska w programie Dzień Dobry Wakacje podsumowała wydarzenie, które od lat budzi wielkie emocje wśród fanów kina, ale także mody, bo oprócz filmów wielkim zainteresowaniem cieszą się kreacje gwiazd.

74. Festiwal Filmowy w Cannes

W tym roku zwycięzcę poznaliśmy w bardzo niestandardowy sposób. Jury festiwalu przewodniczył Spike Lee, czyli legenda amerykańskiego kina i człowiek, który zawsze mówi to, co myśli. Prowadząca galę, tuż po jej rozpoczęciu, poprosiła go o nazwisko gwiazdy, która otrzyma nagrodę za "Najlepszą rolę męską", natomiast Lee źle zrozumiał i zdradził, że Złotą Palmę wygrała Julia Ducournau za film "Titane".

Kolejnym szeroko komentowanym wydarzeniem było to, kiedy Adam Driver po premierze filmu "Anette", w którym zagrał główną rolę, jeszcze będąc na sali kinowej, postanowił zapalić papierosa. Wcześniej w trakcie konferencji prasowej, reżyser stwierdził: "muszę iść się wysikać, ale jeszcze tu wrócę" i wyszedł. Na twarzy francuskiej aktorki Marion Cotillard widać było zaskoczenie, ale na koniec gwiazda się roześmiała.

Cannes 2021 - festiwal a pandemia

Wszyscy zastanawiali się, jak tak wielka gala zostanie zorganizowana w reżimie sanitarnym. Anna Tatarska podkreśliła, że można było wprowadzić lepsze rozwiązania, bo obostrzenia nie zawsze były przestrzegane.

- Ja przez cały festiwal musiałam okazywać paszport covidowy na wejściu do większości miejsc. Osoby niezaszczepione w pełni musiały wykonywać testy, na wywiadach nosiliśmy maseczki, ale gwiazdy nie. Tak samo było na premierach, cała sala była zamaskowana, ale ci, na których patrzeć przyszliśmy, byli bez maseczek - wyjaśniła Anna Tatarska.

Cannes 2021 - stylizacje gwiazd

Po roku przerwy w oficjalnych wydarzeniach, gwiazdy postanowiły zadać szyku właśnie na słynnym czerwonym dywanie festiwalu w Cannes. Było kilka awangardowych kreacji, ale przede wszystkim twórcy stawiali na elegancję. Trendem, o którym szeroko rozpisywały się media, były m.in siwe włosy - aktorki Andie MacDowell, Helen Mirren i Jodie Foster pokazały się w naturalnych fryzurach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Złoty Delfin w Cannes dla Polaków

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Anna Tatarska

Pozostałe wiadomości