Gwiazdy

Agnieszka Holland na festiwalu filmowym w Gdyni. Jej film "Obywatel Jones"jest apelem do dziennikarzy

Gwiazdy

W poniedziałek 16 września rozpoczął się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z reżyserką Agnieszką Holland spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Festiwal filmowy

Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się w poniedziałek 16 września i potrwa do soboty 21 września. Festiwal otworzył prezentowany na Berlinale film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”. O czym opowiada jego fabuła?

Gareth Jones, jest Walijczykiem, młodym, bardzo zdolnym dziennikarzem. Jego matka pochodziła z Ukrainy, dlatego Gareth miał słabość do tego regionu. Wykazywał się doskonałą przenikliwością polityczną. Wyczuwał trendy. Dziennikarz zyskał sławę po przeprowadzeniu wywiadu z Adolfem Hitlerem zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Kolejnym krokiem miał być wywiad ze Stalinem. Młody dziennikarz nie mógł zrozumieć, jak to możliwe, że Związek Radziecki tak doskonale się rozwija, a jego sytuacja ekonomiczna jest tak fatalna. Na Ukrainie miliony ludzi głodowało i poniosło z tego powodu śmierć. Jones pisze artykuł ukazujący prawdę o wyniszczającym systemie Stalina. Jego publikacja niestety zostaje wyciszana w zachodnich mediach. Pod wpływami Kremla autentyczność tekstu Jonesa również zostaje podważana. Pomimo wielu śmiertelnych pogróżek, Gareth Jones walczy o prawdę.

Co przekonało Agnieszkę Holland do filmowej realizacji tej historii?

Przekonało mnie coś niebywale aktualnego co jest w tej opowieści. Ktoś kto wierzy w poczucie dziennikarstwa ma poczucie odpowiedzialności za świat i życie ludzkie, ponieważ uważa że jego głównym obowiązkiem jest docierać do faktów, nawet jeżeli są najbardziej niewygodne.

Zobacz też:

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Jest jedną z najstarszych imprez filmowych w całej Europie, który promuje rodzimą kinematografię. Festiwal istnieje od 1974 roku. Do 1986 roku był organizowany w Gdańsku. Od 1987 roku FPFF przeniósł się do Gdyni.

Widzowie Festiwalu w Gdyni mogą jako pierwsi zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami filmowymi. Uczestnicy Festiwalu rywalizują ze sobą w dwóch sekcjach konkursowych – w Konkursie Głównym (Złote i Srebrne Lwy), a także w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Co więcej, na Festiwalu wręczana jest również nagroda Platynowych Lwów. Otrzymują ją twórcy za artystyczny dorobek życia.

Do Gdyni przyjeżdżają co roku polscy i międzynarodowi goście i twórcy filmowi.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości