Gorące tematy

Szczur dostał brytyjski medal za odwagę. Czym się zasłużył?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Nazywa się Magawa i otrzymał złoty medal za ratujące życie męstwo i oddanie na służbie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest... olbrzymim szczurem afrykańskim. Brytyjska organizacja dobroczynna PDSA nagrodziła go za wykrywanie min i niewybuchów w Kambodży. Co odważny gryzoń dostanie oprócz medalu?

Magawa - odważny szczur

Złoty medal za "ratujące życie męstwo i oddanie na służbie" Magawa otrzymał za oczyszczenie z min i niewybuchów ponad 141 tys. metrów kwadratowych terenu, zmniejszając ryzyko obrażeń czy śmierci osób mieszkających w pobliżu. Zwierzę wykryło 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów. O nagrodzie dla olbrzymiego szczura afrykańskiego poinformowała brytyjska telewizja Sky News.

Nagroda to Złoty Medal brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt PDSA, przyznawany zwierzętom za szczególne bohaterstwo i poświęcenie w służbie w siłach zbrojnych oraz cywilnych służbach ratunkowych brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Magawa jest pierwszym szczurem w 77-letniej historii tej organizacji, który otrzymał to wyróżnienie.

Amy Dickin - menedżerka ds. nagród i dziedzictwa PDSA - powiedziała Sky News, że Magawa w weekend dostanie arbuz lub dwa, a potem na pewno wróci do pracy.

Szczur Magawa nagrodzony medalem

Szczur został wyszkolony przez firmę APOPO, która trenuje przedstawicieli tego gatunku w wykrywaniu min przeciwpiechotnych i gruźlicy.

Dyrektor generalny APOPO Christophe Cox powiedział, że medal przyznany Magawie "to zaszczyt" dla PDSA i treserów. Według niego nagroda zwróci uwagę świata na Kambodżę i inne kraje, w których z powodu wybuchów min ludzie giną lub odnoszą obrażenia. Szacuje się, że w latach 1975–1998 w Kambodży postawiono 4-6 mln min, w wyniku których zginęło ponad 64 tys. ludzi.

Szczury są dobre w wykrywaniu min, bo są inteligentne i za jedzenie chętnie wykonują powtarzalne czynności

- mówi Cox.

Ponieważ są małe, pole minowe stanowi dla nich mniejsze niebezpieczeństwo, są też szybsze niż np. wykrywacz metali. Magawa może np. przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w zaledwie 30 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet 4 dni.

Szkolenie szczura w APOPO trwa rok po ok. pół godziny dziennie. Gdy szczury znajdą minę, informują o tym swoich opiekunów, drapiąc w miejscu wykrytego ładunku.

2020 - Chiński Rok Szczura. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Szczury domowe to inteligentne i zabawne zwierzęta

Kambodża – wiza, czy można kupić na lotnisku? Kambodża – wiza dla Polaków

Prostytucja to przemysł w Kambodży

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości