Szczur wędrowny w domu – jak się go pozbyć? Skuteczne zwalczanie gryzoni

Szczur wędrowny i śniady to gryzonie, które najczęściej zakładają gniazda w piwnicach, instalacjach kanalizacyjnych czy podłogach. Żywią się głównie odpadkami ze śmietnika, a także podgryzają kable, meble i ubrania. Najczęściej stosowane sposoby na szczury to: posiadanie kota, trutki, profesjonalna deratyzacja oraz pułapki, zwłaszcza żywochwytne, które pozwalają schwytać zwierzę bez konieczności uśmiercania go.

Zobacz też: Popularne zwierzęta domowe – gryzonie >>>

Szczur wędrowny to gryzoń, który może przenosić pasożyty mogące wywoływać takie choroby jak: dżuma, szczurza gorączka, dur brzuszny, choroba Weila czy włośnica. Jeśli już pojawi się w domostwie, ważne, aby jak najszybciej podjąć działanie, które usunie zwierzę.

Dlaczego szczur wędrowny i szczur śniady są niechcianymi gośćmi w domu?

W Polsce wśród dzikich gryzoni najliczniej występuje szczur wędrowny oraz śniady. Oba posiadają długi ogon i osiągają rozmiary do ok. 30 cm długości. Zwierzęta bardzo szybko rozmnażają się, dlatego jeśli dopuści się do ich rozrodu, w krótkim czasie populacja osiągnie kilkadziesiąt osobników . Gryzonie nie tylko przenoszą różnego rodzaju choroby, ale i powodują szkody, np. w uprawach rolnych czy domowych sprzętach (np. przegryzają przewody), niszczą materiały budowlane i wyposażenie domu (gryzą meble, książki, ubrania a nawet warstwy izolacyjne w ścianach) oraz pozostawiają odchody w jedzeniu.

Zobacz też: Sennik. Co zwiastuje sen o szczurach? >>>

Objawy występowania szczura wędrownego w domu

Objawy występowania szczura wędrownego w domu to, przede wszystkim, odchody, naruszona żywność oraz ponadgryzane kable, przewody, meble, ubrania . Szczury posiadają wyjątkowo mocne siekacze, które rosną przez całe ich życie, dlatego zwierzęta gryzą różne przedmioty i materiały, aby je regularnie ścierać. Co ciekawe, każdego dnia długość siekaczy szczura zwiększa się o 0,4 mm. Szczury wędrowne najczęściej występują w zabudowaniach gospodarczych i przemysłowych, ale także budynkach mieszkalnych, gdzie na swoje gniazda wybierają piwnice, podłogi, instalacje kanalizacyjne oraz dachy. Gryzonie można spotkać w pobliżu kosza na śmieci, składu drewna bądź kompostownika . Oprócz ww. typowych objawów występowania zwierząt w domu o ich obecności świadczyć mogą również hałasy i charakterystyczne drapanie, które zwykle nasila się nocą.

Zobacz też: Kto urodził się w Chińskim Roku Szczura? Jakie cechy charakteru ma chiński Szczur?

Szczur wędrowny – jak się pozbyć?

· Kot

Kot jest naturalnym wrogiem wszelkiego rodzaju gryzoni. Właściciele czworonogów zwykle nie muszą specjalnie zachęcać zwierzęcia do polowania, gdyż w obcowaniu ze szczurem wyzwala się w nim naturalny instynkt łowiecki. Należy jednak pamiętać, że jeśli w walce z gryzoniami stosuje się trutki, trzeba umieścić je w miejscu niedostępnym dla kota, aby zwierzę się nie zatruło.

· Deratyzacja

Deratyzacja to odszczurzanie przez specjalistów. Wynajęcie profesjonalnej ekipy zajmującej się odszczurzaniem to dobre rozwiązanie, gdy domowe środki nie przynoszą rezultatów bądź doszło już do niekontrolowanego rozmnożenia się zwierząt. Pracownicy firmy zajmującej się walką z gryzoniami nie tylko skutecznie pozbędą się szkodników, ale i zabezpieczą mieszkanie przed ich ponownym pojawieniem się.

· Trutka na szczury

Specjalne trutki na szczury, dostępne w postaci płynnej, granulek, kostek czy pasty, powodują śmierć zwierzęcia po kilku dniach od zjedzenia specjalnego środka. Preparaty szczurobójcze dodatkowo zawierają w sobie substancje, które mumifikują ciało zwierzęcia, co zabezpiecza przed jego rozkładem, a tym samym nieprzyjemnym zapachem, jaki temu towarzyszy.

· Pułapka na gryzonie

Klasyczna pułapka na szczury zwabia zwierzę smakołykiem w niej pozostawionym. W momencie, gdy gryzoń sięgnie po jedzenie, uruchamia mechanizm, który zadaje mu natychmiastową śmierć poprzez silne uderzenie metalowym prętem.

Zwalczanie humanitarne szczura wędrownego

Pomimo tego, że obecność szczurów jest dość kłopotliwa i może być niebezpieczna dla człowieka pod względem zdrowotnym, nie każdy jest w stanie zastosować zabójcze trutki czy uśmiercające pułapki. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem są pułapki żywochwytne, które pozwalają wyeliminować szkodnika w sposób humanitarny. Wystarczy do jej wnętrza włożyć aromatyczny smakołyk – kawałek sera, wędliny czy kukurydzy. W momencie, gdy zwierzę sięgnie po jedzenie, drzwiczki pułapki zatrzaskują się, pozostawiając żywe zwierzę w niewoli. Wówczas wystarczy wywieźć szkodnika jak najdalej od miejsca zamieszkania i puścić na wolność. Dzięki mechanizmowi działania pułapki żywochwytnej nie zachodzi potrzeba dotykania gryzonia, wystarczy jedynie otworzyć drzwiczki i puścić szczura wolno.

Szczur wędrowny – profilaktyka

Aby możliwie zminimalizować ryzyko pojawienia się szczurów w domu, należy szczególnie dbać o porządek , np. regularne wyrzucać śmieci, zamykać szczelnie kubły z odpadkami czy nie wyrzucać resztek jedzenia do przydomowego ogródka. W sytuacji, gdy w ścianach znajdują się dziury, należy je dokładnie zacementować lub zamurować, aby zwierzęta nie dostały się przez nie do wnętrza domu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!