Porady

Kambodża – wiza, czy można kupić na lotnisku? Kambodża – wiza dla Polaków

Dwie kobiety z parasolkami na tle ruin

Fot. Patrick Foto/Getty Images

Porady

Kambodża – wiza, czy można kupić na lotnisku? Kambodża – wiza dla Polaków

Dwie kobiety z parasolkami na tle ruin

Fot. Patrick Foto/Getty Images

Jeśli wybieramy się do Kambodży, będziemy musieli wyrobić sobie wizę pozwalającą na wjazd i legalny pobyt. Kambodża – wiza turystyczna dla obywateli Polski.

Wybierając się do Kambodży, musimy mieć wizę turystyczną uprawniającą do wjazdu i pobytu na terenie tego kraju. Wyrobienie dokumentu nie jest trudne – Polacy nie powinni mieć problemów z dostaniem wizy. Wizę do Kambodży możemy uzyskać w placówkach dyplomatycznych, przez internet albo na lotniczych i lądowych przejściach granicznych. Wiza turystyczna do Kambodży pozwala nam na pobyt, który nie będzie przekraczać 30 dni.

Wiza do Kambodży – wniosek w ambasadzie

Niestety w Polsce nie ma kambodżańskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie. Jeśli więc chcemy wyrobić wizę w placówce dyplomatycznej Kambodży, musimy w tym celu udać się do stolicy Niemiec. Żeby wyrobić wizę w ambasadzie powinniśmy mieć ze sobą ważny paszport i aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5cmx4,5cm. Na miejscu dostaniemy do wypełnienia wniosek o wizę . Warto wiedzieć, że również w Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa ambasada znajduje się w Bangkoku w Tajlandii.

Kambodża – wiza na lotnisku

Możemy wyrobić wizę do Kambodży na granicy. Dotyczy to zarówno przejść granicznych lotniczych, jak i lądowych. Po wylądowaniu na jednym z lotnisk w Kambodży, na przykład na lotnisku w stolicy kraju Phnom Penh, udajemy się do specjalnego stanowiska w celu wyrobienia wizy. Powinniśmy mieć ze sobą paszport, którego okres ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy i jedno zdjęcie paszportowe o wymiarach 3,5cmx4,5cm. Jeśli zapomnieliśmy wziąć ze sobą zdjęcie, możemy je zrobić na lotnisku. Koszt zrobienia ekspresowego zdjęcia wynosi około 5 dolarów. Na lotnisku lub na pieszym przejściu granicznym będziemy musieli wypełnić wniosek o wizę. Wyrobienie wizy na przejściu granicznym wynosi zazwyczaj kilka, kilkanaście minut. Cały proceder może zająć więcej czasu, jeśli do stanowiska ustawiła się duża kolejka obcokrajowców, którzy również muszą wyrobić wizę turystyczną.

Wiza do Kambodży online

Wizę do Kambodży w wersji elektronicznej możemy wyrobić pod adresem www.evisa.gov.kh. Strona internetowa jest bardzo przejrzysta i łatwo się po niej poruszać. Pierwszym krokiem potrzebnym do uzyskania wizy do Kambodży online jest zalogowanie się w serwisie. Następnie musimy wypełnić formularz, dokonać opłaty za pomocą karty kredytowej i następnie, już po uzyskaniu dokumentu, możemy ściągnąć wizę w wersji PDF na nasz komputer bądź na inne urządzenie elektroniczne. Oczekiwanie na wizę w wersji elektronicznej wynosi maksymalnie trzy dni. Od momentu otrzymania wizy online jest ona ważna przez kolejne trzy miesiące.

Wizę w wersji elektronicznej przed wyjazdem należy wydrukować w dwóch kopiach – jeden egzemplarz zatrzyma urzędnik migracyjny podczas wjazdu do kraju, druga kopia zostanie nam odebrana podczas wyjazdu z Kambodży. Razem z wydrukowaną wizą, powinniśmy mieć przy sobie ważny paszport i dwa aktualne zdjęcia paszportowe. Wiza do Kambodży online to bardzo wygodny sposób na uzyskanie dokumentu uprawniającego do wjazdu do tego kraju.

Kambodża – wiza, cena dokumentu

Cena wizy do Kambodży nie jest zbyt wysoka. Zarówno wiza wyrabiana przez internet, jak i wiza, o którą wnioskujemy na lotniczym bądź lądowym przejściu granicznym, kosztuje 30 dolarów. W przypadku wizy online, będziemy musieli dopłacić 6 dolarów opłaty administracyjnej. Na przejściach granicznych dopłaty mogą wynosić od 5 do 10 dolarów.

Pamiętajmy, że wiza turystyczna w Kambodży obowiązuje przez 30 dni. Jeśli nasz pobyt będzie dłuższy niż miesiąc, możemy być ukarani grzywną w wysokości 5 dolarów za każdy dzień pobytu. Jeśli planujemy zostać w Kambodży dłużej niż miesiąc, istnieje możliwość przedłużenia wizy turystycznej. Powinniśmy w tym celu udać się do odpowiedniej placówki w stolicy kraju, Phnom Penh.

Wjazd do Kambodży – podstawowe informacje

Przekraczając kambodżańską granicę, nie mamy obowiązku pokazywania ani biletu powrotnego, ani deklarowania środków pieniężnych na czas pobytu. W Kambodży nie ma też obowiązku meldunkowego dla obcokrajowców . Jeśli zatrzymujemy się w hotelach, hostelach albo pensjonatach, ich obsługa zarejestruje nas na podstawie naszego paszportu. Oficjalną walutą Kambodży jest riel. Jednak dolar amerykański jest bardzo powszechnym środkiem płatności, dlatego przed wyjazdem dobrze jest wymienić złotówki na dolary.

Wiza do Kambodży jest łatwa do uzyskania. Władze Kambodży umożliwiają wyrobienie wizy przez internet , co jest bardzo wygodnym sposobem na uniknięcie kolejek na przejściach granicznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na uzyskanie wizy na jednym z przejść granicznych, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jej wyrobieniem. Najtrudniej jest wyrobić wizę w ambasadzie , ponieważ Królestwo Kambodży nie posiada swojego przedstawicielstwa w Polsce.

Kinga Rusin i Piotr Kraśko o swoich wakacjach

Co sądzisz o tym artykule?
72
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0