Gorące tematy

Przybywa szkół z koronawirusem. Minister edukacji: "Zaledwie kilkadziesiąt placówek pracuje w trybie innym niż stacjonarny"

Gorące tematy

Aktualizacja:
E+Imgorthand/Getty Images

Koronawirus w kolejnej szkole. Zakażona jest 11-letnia uczennica jednej z suwalskich podstawówek. W związku z tym cała klasa uczy się zdalnie, bo uczniowie trafili na kwarantannę. Zostały nią objęci także ich rodziny - w sumie to 107 osób. Minister edukacji podkreśla, że w trybie zdalnym, jak i mieszanym pracuje zaledwie 0,01 proc. z 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Suwałki: koronawirus w szkole podstawowej

11-latka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach (Podlaskie) wróciła z rodziną z wakacji z województwa lubelskiego. Prawdopodobnie to tam doszło do zarażenia. Chora jest także jej 18-letnia siostra. Test u rodziców wyszedł negatywny.

Dziewczynka, uczennica 6. klasy, ostatni raz była w szkole w czwartek i wówczas źle się poczuła. Rodzice tego dnia zabrali ją ze szkoły i poszli do lekarza.

Dziecko miało typowe objawy przeziębieniowo-grypowe, dlatego zgodnie z procedurą musiało wrócić do domu

- powiedziała dyrektor szkoły, Anna Śliżewska.

Wykonany dziewczynce test na COVID-19 okazał się dodatni. W związku z tym 25 uczniów tej klasy oraz ich rodziny zostało wysłanych na kwarantannę, w sumie - 107 osób.

Dzieci z tej jednej klasy objęto nauczaniem zdalnym. Pozostali uczniowie uczą się normalnie, ale z zachowaniem obostrzeń, m.in. zasad dystansu społecznego. Do Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach chodzi ponad 700 uczniów.

Koronawirus w szkole

Do tej pory koronawirus został zdiagnozowany w kilku placówkach edukacyjnych:

  • Podlaskie . Koronawirusa wykryto u osoby z personelu oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 51 w Białymstoku . Przez tydzień izolacji będzie tam poddana jedna grupa. Zakażenie potwierdzono także u dwóch nauczycielek z X Liceum Ogólnokształcącego. Obie nie prowadzą zajęć z uczniami. Zakażona jest również uczennica w VI Liceum Ogólnokształcącym. Klasę objęto kwarantanną do 11 września, uczniowie będą mieli lekcje on-line. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 koronawirusa ma jeden z rodziców ucznia. Cała rodzina jest objęta kwarantanną. Z powodu COVID-19 u jednego z nauczycieli zdezynfekowano pomieszczenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, zajęcia odbywają się według planu lekcji, bez obostrzeń.
  • Łódzkie . Szkoła podstawowa w Byszewie k. Kutna jest pierwszą placówką w województwie łódzkim, która przeszła na zdalny tryb nauczania z powodu wykrycia koronawirusa u jednej z nauczycielek. Szkoła będzie zamknięta co najmniej do 11 września.
  • Opolskie . U jednego z uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie potwierdzono obecność koronawirusa. Z tego powodu kwarantanną objęto ponad sto osób - uczniów i ich rodziny. Poza jedną klasą, która przeszła na zdalny tryb nauczania, placówka pracuje normalnie.
  • Lubelskie . W Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie od poniedziałku wprowadzono nauczanie zdalne. U jednego z nauczycieli tej szkoły wykryto zakażenie koronawirusem.
  • Warmińsko-mazurskie . Po pierwszym tygodniu nauki w czterech szkołach nastąpiła przerwa w tradycyjnej formie nauczania z powodu koronawirusa. Chodzi o dwie szkoły w Olsztynie – liceum nr 2 i katolicką podstawówkę przy ul. Wyszyńskiego – i o zespół szkół w Działdowie i podstawówkę w Lubawie.
  • Pomorskie . Po tym jak u dwóch uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni wykryto koronawirusa, sanepid przychylił się do wniosku dyrekcji placówki o wprowadzenie do 11 września zdalnego nauczania.

MEN - koronawirus w szkołach

Na 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zaledwie kilkadziesiąt pracuje w trybie innym niż stacjonarny - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak dodał, zarówno w trybie zdalnym, jak i mieszanym pracuje poniżej 0,01 proc. wszystkich placówek.

Już pierwsze dane z ubiegłego tygodnia pokazujące, jak wygląda powrót do szkół, czy są placówki, które całkowicie przeszły na nauczanie zdalne, czy ewentualnie na model mieszany - tak jak mówiłem w ubiegłym tygodniu - takich placówek jest bardzo, bardzo mało . I podobnie jest według stanu na dzień dzisiejszy. Gdybyśmy to procentowo próbowali ująć to prawie 100 proc. placówek funkcjonuje w trybie stacjonarnym, czyli przytłaczająca większość z nich

- powiedział szef MEN.

Część z placówek już po pierwszych kilku dniach, kiedy po decyzji państwowego inspektora sanitarnego przeszła na nauczanie zdalne, wróciła już od poniedziałku z powrotem do nauczania stacjonarnego. Niektóre nowe placówki pojawiły się wśród tych, które funkcjonują inaczej niż w systemie stacjonarnym

- mówił Piontkowski.

W piątek MEN - na podstawie danych otrzymanych od kuratorów oświaty, przekazanych przez dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych - podało, że na ponad 48,5 tys. szkół i przedszkoli w trybie zdalnym pracują 54 placówki, a 22 w trybie zdalnym.

Dwoje uczniów z gdyńskiego liceum z koronawirusem. Szkoła przechodzi na zdalne nauczanie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Koronawirus a powrót dzieci do szkół. Ekspert odpowiada na pytania rodziców

Przyłbice i maski z zaworami niewystarczająco zatrzymują koronawirusa - twierdzą badacze

Prokuratura oskarża kobietę, która zakażona koronawirusem pojechała na zakupy. Jaka kara jej grozi?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości