Zwierzęta

Szynszyla – długość życia. Co zrobić, aby szynszyla żyła dłużej?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szynszyla

Szynszyle to niewielkie i urocze gryzonie, które chętnie trzymamy w domach. Ile żyją szynszyle i czy mamy wpływ na to, jak długo będą z nami?

Wiedza o tym, jak długo żyją szynszyle, pozwoli właścicielowi właściwie przygotować się do opieki nad domowym pupilem. Szynszyle żyją znacznie dłużej niż reszta gryzoni, które trzymamy w domu, co może być dla niektórych zaskoczeniem.

Szynszyla – długość życia

Najbardziej długowiecznym gryzoniem jest szynszyla. Długość życia tego pupila domowego może wynieść nawet 20 lat, co w porównaniu do chomika, który dożywa zazwyczaj 2 lat, robi wrażenie. Decydując się na hodowlę domową szynszyli, należy się dobrze zastanowić, czy będziemy w stanie na przestrzeni dwóch dekad opiekować się zwierzęciem, zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie, a także zapewnić właściwą opiekę weterynaryjną na starość, kiedy szynszyle mogą częściej chorować.

Co można zrobić, aby wydłużyć życie szynszyli?

Wybierając zwierzę do hodowli domowej, często zastanawiamy się, jak długo będzie z nami, gdyż żegnanie się z domowym pupilem nigdy nie jest łatwe. Ile żyją szynszyle, które są gryzoniami dość często spotykanymi w naszych domach? Szynszyle mogą żyć długo, nawet 20 lat, jeśli zapewnimy im właściwe warunki do życia i zaspokoimy ich potrzeby. Podstawowym warunkiem dobrego zdrowia szynszyli jest właściwa dieta oraz stała kontrola lekarza weterynarii. Będąc właścicielem szynszyli, musimy też pamiętać o zapewnieniu jej towarzystwa, rozrywek i sporej dawki ruchu. Nie bez wpływu na długowieczność szynszyli pozostają również geny zwierzęcia.

Zobacz wideo: Pupil w domu - twój osobisty lekarz

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz Źródło: Dzień Dobry TVN

Właściwa dieta kluczem do długowieczności

Szynszyle są zwierzętami roślinożernymi. Mają bardzo wrażliwe żołądki, dlatego należy szczególnie dbać o ich właściwe żywienie, które w dużym stopniu wpływa na to, jak długo żyją szynszyle. Szynszylom podaje się jedynie pokarm wysuszony, gdyż świeży może im zaszkodzić. Warto zadbać, by pokarm był zróżnicowany i podawany zawsze o tej samej porze. Dla szynszyli odpowiednie będą sypkie mieszanki przeznaczone właśnie dla tych gryzoni dostępne w sklepach zoologicznych. Oprócz gotowego pokarmu dieta szynszyli może się składać z wysuszonych produktów, takich jak: marchew, buraki, słonecznik, rodzynki, pietruszka, seler, jabłko, migdały i inne orzechy, dynia, śliwka, banany, owoce leśne i siano. Uzupełnieniem diety szynszyli mogą być zioła, witaminy i specjalne kolby dla gryzoni. Do ścierania zębów należy podawać zwierzęciu różnego rodzaju suche gałązki, np. brzozy, lipy, wierzby, jabłoni.

Wizyty u weterynarza a długie życie szynszyli

Na długość życia szynszyli wpływają również wizyty u weterynarza. Lekarza należy odwiedzać regularnie i najlepiej wybrać takiego, który ma doświadczenie w leczeniu małych zwierząt. Weterynarz powinien sprawdzić stan futra, zębów i pazurów naszego pupila, a w razie konieczności zlecić niezbędne badania. Takie systematyczne przeglądy zdrowia często pozwalają uniknąć rozwinięcia się choroby. Gryzonie te z powodu nieodpowiedniej diety mogą chorować na niedrożność jelit, biegunki, wzdęcia, przerost zębów, wrastanie zębów, śliniaczkę, żucie okrywy włosowej, żółte zwyrodnienie tłuszczowe. Chorobami szynszyli wywołanymi niewłaściwą opieką mogą być udar cieplny, zapalenie spojówek, złamania kości, złamania zębów, niezakaźny nieżyt nosa. Gryzoniom mogą dokuczać także choroby zakaźne często wywołane pasożytami, takie jak: lamblioza, kokcydioza, grzybica, zakażenie pasożytami skórnymi.

Ile żyją szynszyle – troskliwa opieka

Szynszyle to zwierzęta towarzyskie i niezwykle ruchliwe. Do prawidłowego rozwoju i dla długiego życia należy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Pod naszą opieką pupil powinien być codzienne wypuszczany z klatki, żeby się wybiegał. Aby szynszyla nie czuła się samotna, warto od razu kupić parkę gryzoni, będą się dobrze czuły w swoim towarzystwie. Drugi zwierzak nie zwalnia nas jednak z poświęcania czasu szynszyli. Gryzoń potrzebuje troskliwej uwagi właściciela, głaskania, przytulania i zabaw. Szynszyle nie są odpowiednimi zwierzętami dla osób, których często nie ma w domu, gdyż pozostawione same sobie dziczeją, stają się smutne i osowiałe, a to z kolei przekłada się na ich krótsze życie.

Geny a długość życia szynszyli

Odpowiednia dieta, kontrola weterynarza i opieka właściciela to może być za mało, aby zwierzę dożyło 20 lat, jeśli jest obarczone wadami genetycznymi. Z problemami genetycznymi zmagają się często szynszyle pochodzące od nieodpowiedzialnych hodowców, którzy łączą osobniki blisko ze sobą spokrewnione. Zwierzęta z problemami genetycznymi mogą dożyć niekiedy tylko kilku lat. Dlatego jeśli zależy nam na długim życiu naszej szynszyli, należy zadbać, aby pochodziła ze sprawdzonej hodowli.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GK Hart/Vikki Hart/Getty Images

Pozostałe wiadomości