Zwierzęta

Najpopularniejsze zabawki dla papug – jakie wybrać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Roxanna Shelton / EyeEm/Getty ImagesPapuga falista w klatce

Papugi to bardzo mądre ptaki. Badania wykazują, że ich inteligencja jest na poziomie dwu- lub trzyletniego dziecka. Bardzo lubią się bawić. Jest to czynność wręcz niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Zabawki dla papug to istotny element wyposażenia ich klatek.

Możliwość spędzania czasu w urozmaicony sposób jest bardzo ważna dla papug, zwłaszcza podczas siedzenia w klatce. To ptaki obdarzone wrodzoną ciekawością. Lubią podrzucać różne przedmioty, a także je niszczyć. Zabawki dla papug są dla nich nie lada atrakcją.

Dlaczego zabawki dla papug są potrzebne?

Zabawa jest dla papugi istotna z wielu względów. Przede wszystkim to sposób na zabicie nudy, której zwierzę może doświadczać, siedząc w klatce. Papugi w naturze są bardzo aktywne – lubią się huśtać, wspinać i przenosić w dziobach różne przedmioty. Dużą radość sprawia im także niszczenie swoich zabawek. To ważna czynność, ponieważ pomaga ptakom w ścieraniu dziobów i chroni przed ich przerostem. Zabawa jest ważna także z psychologicznego punktu widzenia – zapobiega autodestrukcyjnym zachowaniom, takim jak wyskubywanie piór czy samookaleczanie się. W codziennej aktywności papugi ważne są zarówno gałązki drzew, których potrzebują do spiłowywania pazurków, jak i specjalne zabawki dla papug – można je kupić w sklepach zoologicznych lub zrobić samodzielnie.

Zobacz video: zwierzęta o niezwykłych talentach

Zwierzęta o niezwykłych talentach
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Dzień Dobry TVN

Zabawki dla papug falistych i nimf

Każda papuga, niezależnie od gatunku, uwielbia się bawić. Dobre zabawki dla papugi falistej to m.in. różnego rodzaju mostki montowane do klatki, ścianki wspinaczkowe i siateczkowe kulki. Papużki faliste lubią zabawki, które można przenosić i kopać, a idealnie nadają się do tego kulki. Najlepiej sprawdzą się te z dzwoneczkami w środku lub takie, do których można włożyć przysmak. Inne zabawki dla papug nimf to np.:

  • drewniane korale na sznurkach – są idealne do dziobania i niszczenia;
  • kolorowe drabinki z dzwoneczkami – ptak może się po nich nie tylko wspinać, ale także wykorzystywać je na inne sposoby;
  • gałąź z elementami trawy, drewna i rattanu – przymocowana do klatki stwarza możliwość podejmowania różnych form aktywności.

Zabawki dla dużych papug

Duże papugi potrzebują dużych wyzwań. Ich zabawki powinny być spore i kolorowe. Muszą się nadawać do huśtania, wspinania, dziobania i niszczenia. Świetnie sprawdzają się drewniane wieżyczki z dzwoneczkami, plecionymi sznurkami i kolorowymi drewienkami. Ciekawą propozycją jest plac zabaw dla papug mocowany do klatki. Taka konstrukcja angażuje i motywuje do zabawy, zwłaszcza jeśli jest kolorowa i głośna. Poza tym duże gatunki papug ucieszą się także z:

  • lusterek – niektóre papugi bardzo lubią się przeglądać;
  • bawełnianych sznurków – przyczepione do klatki umożliwiają wspinanie się, huśtanie i wydziobywanie;
  • sznurków z nawleczonymi kawałkami drewna – im dłuższy i bardziej urozmaicony, tym lepiej.

Gałęzie drzew to także doskonała zabawka dla papug. Nadaje się zarówno do ścierania dzioba jak i pazurów.

Jak zrobić zabawki dla papugi?

Zabawki dla papugi można zrobić samodzielnie, wykorzystując mocne, plecione sznurki, kawałki drewna i kolorowe koraliki. Ale nie tylko – papugi uwielbiają się bawić także tekturą. To materiał, który świetnie nadaje się do niszczenia, zwłaszcza papużki faliste docenią takie zabawki. Przy samodzielnym wykonywaniu zabawek dla papug należy pamiętać, żeby używać tylko naturalnych barwników – najlepiej spożywczych, które również świetnie nadają się do barwienia drewna. Nie powinno się wykorzystywać kleju i gazet – farba drukarska może zaszkodzić papugom. Jedną z najprostszych zabawek, która bardzo ucieszy te mądre ptaki, jest zwykła lina, po której mogą się wspinać.

Na co zwracać uwagę, wybierając zabawki dla papug?

Wybierając zabawki dla papug, należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostały one wykonane. Lakiery i klej mogą być szkodliwe dla tych delikatnych ptaków. Trzeba też pamiętać o tym, że jedna z ulubionych form aktywności papug to właśnie dziobanie, dlatego też zabawki muszą być zrobione z naturalnych składników. Warto również wiedzieć, że najbardziej aktywizujące są zabawki kolorowe i piszczące oraz takie, które można wykorzystać na wiele sposobów.

Papugi są bardzo inteligentne. Dzięki zabawie jeszcze bardziej się rozwijają. Niektóre osobniki można nauczyć pakowania zabawek do koszyczka i popychania go. Im więcej czasu poświęci się swojemu pupilowi, tym lepiej – można się wtedy spodziewać bardziej zjawiskowych efektów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Roxanna Shelton / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości