Dom

Sposoby na pozbycie się pleśni i grzybów ze ścian

Dom

Jednym z elementów wpływających na komfort życia jest optymalny poziom wilgoci powietrza w pomieszczeniach. Problem pojawia się, gdy wilgotność powietrza przekracza 60%, co wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Domownicy zaczynają uskarżać się na pogorszone samopoczucie i wielorakie dolegliwości zdrowotne. Zawilgocenie to prosta droga do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, które długo pozostają niewidoczne. Z czasem na ścianach i suficie zaczynają pojawiać się pleśnie i grzyby. Nie jest to jednak wyłącznie defekt kosmetyczny, ale poważny problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać.

Skąd te grzyby na ścianach i jak ocenić skalę problemu?

Wiele osób boryka się z zagrzybionymi ścianami, co jest niestety niezwykle problematyczne. Ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie domowników i zwierząt domowych, jak również na materiały budowlane. Jeśli nie powstrzyma się nadmiernej ekspansji pleśni i grzybów, budynek będzie coraz bardziej niszczeć, stanie się miejscem niekomfortowym do życia, wręcz siedliskiem choroby. Przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń i utrzymywaniu właściwego poziomu wilgoci nie trzeba martwić się żadnymi grzybami na ścianach. Niestety długotrwałe zawilgocenie sprzyja ich rozwojowi. Może wynikać z braku lub nieciągłych izolacji przeciwwilgociowych, złej wentylacji, mostków termicznych, podciągania kapilarnego wody itd. Pleśnie i grzyby są szkodliwe dla zdrowia, a porażony nimi budynek wymaga jak najszybszej interwencji, aby nie skończyło się zachorowaniem na rozmaite jednostki chorobowe. Samo przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu mocno osłabia układ odpornościowy. Istotne będzie znalezienie pierwotnej przyczyny powstawania grzybów i jej wyeliminowanie oraz naprawienie powstałych szkód i zabezpieczenie ścian przed ponownym pojawieniem się drobnoustrojów. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie odgrzybiania doświadczonym profesjonalistom. Zajmą się diagnostyką przyczyn zagrzybienia, dokonają oględzin, wykonają odpowiednie pomiary i badania. Pobiorą próbki do badań mikrobiologicznych, następnie przejdą do odgrzybiania i odkażenia porażonych pomieszczeń. Na koniec firma sporządzi protokół powykonawczy.

Jak usunąć grzyb ze ścian?

Pierwszym krokiem jest ocenienie stopnia zanieczyszczenia ścian pleśnią, dzięki czemu będzie można dobrać odpowiednie metody ich usuwania i czyszczenia, odgrzybiania pomieszczeń. Trzeba nie tylko usunąć istniejące już drobnoustroje, ale też naprawić problem z wilgocią, aby zapobiec rozwojowi kolejnych zarodników pleśni. Pomieszczenie musi zostać odpowiednio przygotowane do usuwania grzybów. W pierwszej kolejności oczyszcza się najbardziej newralgiczne miejsca, podatne na zbieranie się w nich wilgoci, z porowatą powierzchnią, porażone pleśnią. Skażony teren zawsze trzeba odizolować od reszty pomieszczeń, pozamykać drzwi. Zaleca się też zabezpieczyć je folią polietylenową, a wszelkie szczeliny dodatkowo uszczelnić taśmą. Jako że profesjonalna chemia do odgrzybiania i usuwania pleśni ma silne, wręcz agresywne działanie, wszystkie zabiegi powinno się przeprowadzać w maseczce i rękawicach ochronnych. W odgrzybianym pomieszczeniu można otworzyć okno, aby mieć jak najmniejszy kontakt z oparami ze stosowanych środków grzybobójczych. Godne polecenia są fungicydy zawierające nadtlenek wodoru i srebro, gdyż ich stosowanie jest bardzo skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla człowieka. Oczyszczoną powierzchnię trzeba dokładnie osuszyć, aby odparowała z niej wilgoć. Można w tym celu posłużyć się wentylatorem lub najlepiej przez osuszanie powietrza. W przypadku odgrzybiania bardzo ważne jest to, aby najpierw przeprowadzić dezynfekcję wstępną, czyli nałożyć środek odkażający nie tylko na zainfekowaną powierzchnię, ale też na obszar wokół wykwitów. Zaleca się pozostawić preparat na ścianie na co najmniej dwie godziny. Potem przystępuje się do usuwania martwej biomasy za pomocą szczoteczki z tworzywa sztucznego, można też dodać do wody płyn do mycia naczyń. Przy silnym zagrzybieniu konieczne może być usunięcie nie tylko tapety, ale też tynku za pomocą szpachelki lub drucianej szczotki. Oczyszczoną ścianę zawsze trzeba ponownie zdezynfekować i pozostawić ją do wyschnięcia, po czy można przejść do jej naprawienia. W przypadku trudno dostępnych miejsc i dużego obszaru porażonego pleśnią najlepszym rozwiązaniem będzie dezynfekcja aerozolowa, czyli przy użyciu zamgławiacza. Jeżeli grzyb przerósł spoiny, trzeba wydłubać część w kilku miejscach, nawiercić w ścianie otwory, po czym wpuścić do nich środek grzybobójczy i pozostawić do całkowitego wchłonięcia.

Artykuł stworzony przez Skuteczne Usuwanie, markę grupy Dezynfeusz.

 

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości