Newsy

Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 zalecana tylko osobom do 65 lat. "Dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność"

szczepionka

TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Newsy

Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 zalecana tylko osobom do 65 lat. "Dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność"

szczepionka

TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Preparat firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 powinien być podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. Takie zalecenie wydała komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha. Uzasadniono to niewystarczającą ilością danych w badaniach nad tą szczepionką.

Szczepionka AstraZeneca dla osób poniżej 65 lat 

Problemy z pełnym dopuszczeniem do obrotu preparatu stworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i produkowanego przez AstraZeneca sygnalizowała wcześniej niemiecka prasa. Tabloid "Bild" pisał, że podobną decyzję wyda Europejska Agencja Leków (EMA).

Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia - ocenili eksperci komisji (STIKO) w komunikacie ministerstwa zdrowia.

Oznacza to, że w Niemczech stosowanie tego preparatu będzie zalecane tylko dla osób w wieku od 18 do 64 lat.

Już zatwierdzone do użytku w UE szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderny są stosowane także do szczepienia osób starszych.

AstraZeneca - problemy ze szczepionką przeciw COVID-19 

Kłopoty są wynikiem niewielkiej liczby starszych pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych. Choć wcześniejsze badania wykazały, że preparat jest bezpieczny dla seniorów, dokładne oszacowanie jego skuteczności jest niemożliwe. Jak wynika z dokumentu STIKO, w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. r.ż. (spośród łącznie ponad 11,6 tys. uczestników), wśród których zdarzyły się jedynie dwie infekcje - jedna w grupie zaszczepionej i druga w grupie, która otrzymała placebo.

Zalecenie STIKO może prowadzić do konieczności zmiany rozporządzenia w sprawie szczepień w Niemczech. Obecnie szczepione są tylko osoby z grup ryzyka - mieszkańcy i pracownicy domów opieki, osoby w wieku 80 lat i starsze oraz personel szpitalny z oddziałów szczególnie wysokiego ryzyka.

Mimo dopuszczenia do użytku szczepionki przez Wielką Brytanię i część innych krajów, AstraZeneca napotkała na trudności w procesie zatwierdzania preparatu przez urząd w USA. W piątek decyzję w tej sprawie ma wydać EMA.

Jeśli przychyli się ona do opinii niemieckich ekspertów, może to dodatkowo skomplikować plany szczepień w całej Europie, borykającej się z opóźnieniami dostaw. AstraZeneca miała być jednym z głównych dostawców szczepionek dla państw UE.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce 

Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszyły w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Jak się zapisać na szczepienie? Przejdź do artykułu: Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie?

Komisja Europejska: AstraZeneca ma obowiązek dostarczyć zakontraktowane szczepionki. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Agnieszka Włodarczyk jest w ciąży: "Nowy rozdział". Aktorka pochwaliła się zaokrąglonym brzuszkiem

Julia Wieniawa rozciąga się na kanapie. "Wygięta w chińskie 8"

Paweł i Olimpia Burczykowie kręcą film o córce z autyzmem. "Jeśli choć jedno dziecko nie spotka się z odrzuceniem na osiedlu, to już zmienimy świat"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
81
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0