Sport i fitness

Maść dla sportowców – na co pomaga?

Sport i fitness

Aktualizacja:
Maść wyciskana na palec

Co trzeci sportowiec sięga po specjalne maści w trakcie treningu. Gdy dochodzi do kontuzji, robi to już niemalże każdy. Dowiedz się, na co pomagają popularne maści przeznaczone dla osób aktywnie uprawiających sport.

Maści dla sportowców dzielą się na kilka typów. Najpopularniejszy z nich to maści rozgrzewające. Jednakże w razie kontuzji lepiej sięgnąć po taką ze środkiem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Jeszcze inne środki przeznaczone są dla dzieci, także tych aktywnie uprawiających sport.

Maść dla sportowców – na rozgrzanie mięśni

Maść rozgrzewająca ma na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje lepszy dopływ tlenu, a także uczucie ciepła wywołanego napływem rozgrzanej krwi.

Choć niektórym “maść rozgrzewająca” może się kojarzyć z popularną “rozgrzewką”, czyli rozciąganiem mięśni przed treningiem, taką maść stosuje się najczęściej na bóle związane z przetrenowaniem, w tym zakwasy. Niektórzy jednak, zwłaszcza biegacze, smarują nią mięśnie przed zawodami.

Maści rozgrzewające zazwyczaj zawierają składniki roślinne i ziołowe, takie jak wyciąg z mentolu czy liści winifery.

Co ważne, większość maści tego typu nadaje się także dla dzieci. Maść rozgrzewająca przyda się również tym, którzy w okresie zimowym chodzą na basen. Wskazane jest nasmarowanie ciała maścią przed opuszczeniem budynku.

Maść dla sportowców – na ścięgna, zmniejszająca napięcie

Innym rodzajem maści są te mające na celu zmniejszenie napięcia mięśni i ścięgien. Stan zbytniego napięcia jest wyjątkowo niepożądany przez sportowców, ponieważ może łatwo doprowadzić do kontuzji lub przetrenowania.

Większość rozluźniających maści dla sportowców ma wiele cech wspólnych z tym rozgrzewającymi, ponieważ rozgrzewanie samo w sobie w niewielkim stopniu zmniejsza napięcie. Oprócz rozgrzewania maść ma łagodzić ból w razie nadwyrężenia, więc zazwyczaj zawiera składniki o działaniu przeciwbólowym i lekko znieczulającym.

Maść przeciwbólowa – na kontuzje, nadwyrężenia

Stosowana w przypadku kontuzji maść przeciwbólowa ma na celu zniwelowanie dolegliwości bólowych o różnym pochodzeniu. Najczęściej składnikami aktywnymi takiej maści są ibuprofen, naproksen i ketoprofen. Wszystkie te substancje absorbują się przez skórę w niewielkim stopniu, przez co skutecznie działają w razie konieczności miejscowego złagodzenia bólu.

Maść dla sportowców na stłuczenia i krwiaki

Stłuczenia to najpowszechniejsza przypadłość sportowców. Maści stosowane w przypadku krwiaków i stłuczeń działają przeciwkrzepliwie, poprawiają krążenie obwodowe i ułatwiają gojenie się stłuczeń. W składzie zazwyczaj mają diklofenak, który działa przeciwzakrzepowo i przeciwbólowo. Często zawierają też składniki naturalne, m.in. arnikę. Zdecydowana większość maści na krwiaki i stłuczenia ma jednocześnie działanie przeciwbólowe.

Jeśli jednak kontuzji uległo dziecko w czasie uprawiania sportu, konieczne jest sprawdzenie, czy maść zawiera odpowiednią dla młodego organizmu dawkę środków przeciwbólowych. Większość dostępnych na polskim rynku maści na krwiaki i stłuczenia nadaje się do stosowania u dzieci, jednak te najmocniejsze przeznaczone są tylko dla dorosłych. Przed posmarowaniem siniaka u dziecka warto sprawdzić na ulotce, od jakiego wieku zaleca się stosowanie środka.

Maści na zapalenie stawów

Maści przeciwzapalne stosowane są zarówno przez sportowców, jak i osoby z reumatyzmem. Zawierają benzydaminę, etofenamat i inne substancje o charakterze przeciwzapalnym. Do używania tego rodzaju preparatów wskazaniem są także skręcenia, stłuczenia kości i ścięgien oraz wszelkiego rodzaju nadwyrężenia.

Jaką maść dla sportowców wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych maści, zarówno przeznaczonych specjalnie dla sportowców, jak i o konkretnym, sprecyzowanym działaniu, np. maści rozgrzewająca czy na bóle reumatyczne. Zdecydowana większość tych dostępnych bez recepty zawiera niesteroidowe substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe lub rozgrzewające.

Aby wybrać odpowiednią dla siebie maść, warto kierować się informacjami o zawartych w niej substancjach aktywnych. Tak więc mentol ma działanie rozgrzewające, diklofenak – przyspieszające gojenie się krwiaków, ibuprofen – przeciwbólowe. Niektóre nazwy, takie jak np. maść końska czy niedźwiedzia, oznaczają konkretną kompozycję naturalnych składników o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym.

Większość maści dla sportowców dostępnych jest bez recepty, a ich cena wynosi od 5 zł do 15 zł.

W przypadku przewlekłej lub ostrej kontuzji warto jednak zasięgnąć rady lekarza, który przepiszę maść na receptę, zawierającą mocniejsze, steroidowe leki przeciwzapalne czy przeciwbólowe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości