Profilaktyka zdrowia

Bonding - metoda, dzięki której pacjenci znów się uśmiechają. "To złoty środek dla osób ze starciem patologicznym"

Profilaktyka zdrowia

Wiele osób marzy o pięknym, białym i równym uśmiechu. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na aparat ortodontyczny. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Magdalenę Osiewicz, która opowiedziała o alternatywnej metodzie. Na czym polega bonding i czy jest dobrym rozwiązaniem dla każdego?

Ukruszone, krzywe lub pęknięte zęby mogą być źródłem kompleksów, dlatego niektóre osoby decydują się na aparat ortodontyczny, który jest w takiej sytuacji ratunkiem. Niestety noszenie go może trwać kilka lat. Istnieje jednak metoda, dzięki której piękny uśmiech jesteśmy w stanie uzyskać w krótszym czasie.

Co to jest bonding?

Bonding to po prostu alternatywa dla leczenia ortodontycznego.

- Polega on na pokryciu własnego zęba żywicą kompozytową, czyli licówką kompozytową bez szlifowania - wyjaśniła dr n. med. Magdalena Osiewicz, specjalista protetyki stomatologicznej.

Zdaniem ekspertki bonding poprawia komfort życia. Natomiast on jedynie przykrywa wadę. Gdy chcemy wyprostować zęby, nie obejdzie się bez leczenia ortodontycznego.

Kiedy możemy zastosować bonding?

- W przypadku niewielkich wad zgryzu. Uważam, że jest to złoty środek dla pacjentów ze starciem patologicznym. To bardzo częsta choroba zębów. Obecnie przede wszystkim u osób młodych. Związana jest ze stresem, bruksizmem oraz zdrowym stylem życia, gdy jemy dużo owoców i soków. Kwasy w nich zawarte powodują rozpuszczanie zębów. U takich pacjentów ząb zazwyczaj jest już starty, mały i wrażliwy, więc dodatkowe szlifowanie pod korony, w tym wypadku spowoduje dodatkowe powikłania – tłumaczyła ekspertka.

Wówczas stomatolog nakłada takim pacjentom warstwę kompozytu, powodując, że je zabezpiecza. Bonding w tym przypadku rozwiąże więc nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim ochronne.

- Badania, które prowadzimy w Amsterdamie, pokazały, że bonding wytrzymuje się 10 lat u pacjentów z bruksizmem, czyli u tych, którzy zgrzytają i zaciskają zęby. (…) Oczywiście to wszystko zależy od zastosowanego materiału i odpowiedniej diagnozy pacjenta - podkreśliła dr n. med. Magdalena Osiewicz.

Który materiał jest najbardziej wytrzymały? Jak wybrać dobrego specjalistę? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości