Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Krokosz barwierski zwany szafranem łąkowym to roślina oleista z rodziny astrowatych, pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jak działa krokosz barwierski? Olej pozyskiwany z rośliny jest bogaty w witaminę E, spowalnia proces starzenia skóry i wzmacnia włosy. Suszony kwiat krokosza barwierskiego można stosować do barwienia żywności, jest wykorzystywany jako tańszy zamiennik szafranu. Podpowiadamy, do czego jeszcze można wykorzystać krokosz barwierski i jakie jest jego działanie.

  Naukowcy z całego świata prześcigają się w odkrywaniu coraz skuteczniejszych metod leczenia raka. Mimo ogromnych postępów nie wynaleziono jeszcze uniwersalnego lekarstwa. Badanych jest wiele hipotez, dlatego tradycyjna medycyna przenika się z niekonwencjonalnymi metodami leczenia raka.

  Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna stają się dzisiaj coraz popularniejsze. Jedną z modnych ostatnio metod, która ma coraz więcej zwolenników, jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Terapia ta ma kilka form stosowania i jest wskazana przy rozmaitych dolegliwościach. Jednak wzbudza też wiele kontrowersji i pytań o to, czy urynoterapia naprawdę jest skuteczna.

  Trudno wyliczyć wszystkie zalety olejku geraniowego. Liczy się bowiem i jego piękny zapach, i skuteczność w walce z przeziębieniem, i odmładzające skórę działanie. Nic więc dziwnego, że olejek z pelargonii wonnej jest wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce oraz aromaterapii.

  Pelargonia afrykańska jest cenną rośliną stosowaną w medycynie opartej na naturalnych składnikach. Doskonale wzmacnia organizm, pomaga w leczeniu wielu infekcji. Pelargonia afrykańska występuje pod wieloma postaciami – wchodzi w skład syropów, kropli a nawet tabletek.

  Palma sabałowa (łac. Serenoa repens) to roślina, która występuje w krajach, gdzie klimat jest ciepły i wilgotny. Ekstrakty z palmy sabałowej, wpływając na gospodarkę hormonalną, pomagają mężczyznom mającym problemy z powiększoną prostatę. Działanie palmy sabałowej nie ogranicza się jednak jedynie do tej kwestii– działa ona też na włosy, trądzik i dodaje sił witalnych.

  Pokrzywa zwyczajna uznawana jest przez większość społeczeństwa za zwykły chwast. Wielu z nas nie lubi bezpośrednio kontaktu z tą rośliną, gdyż doświadczenia nauczyły nas, że dotykanie liści pokrzywy wywołuje ból i pęcherze. Jednak pokrzywa ma wiele właściwości prozdrowotnych. O zaletach pokrzywy mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie" Agnieszka Cegielska.

  Rdest ptasi to chwast, który można spotkać praktycznie wszędzie: na obrzeżach lasów, łąkach, polach, nieużytkach czy podwórkach. Nie zawsze jednak warto zwalczać go z przydomowych ogródków. Okazuje się, że ta uciążliwa roślina doskonale sprawdza się jako składnik produktów zielarskich. Jakie korzystne dla zdrowia właściwości ma rdest ptasi i kiedy można go stosować?

  Syrop prawoślazowy to popularny środek stosowany w przypadku przeziębień i lekkich infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia, a do tego mogą przyjmować go zarówno dorośli, jak i dzieci. Bazę leczniczego preparatu stanowi roślina o nazwie prawoślaz lekarski, która od pokoleń znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga syrop prawoślazowy i jak należy go stosować?

  Syrop z pędów sosny to naturalny środek stosowany w przypadku przeziębień. Skutecznie łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. Co ciekawe, można przyrządzić go samodzielnie. Jak zrobić syrop z pędów sosny, by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości?

  Maść końską z końmi łączy właściwie jedynie kwestia stawów i mięśni. Skąd nazwa maści końskiej? Rozwiązania, aby pomóc chorym zwierzętom, z czasem przeniesiono na ludzi. Tak właśnie w naszych apteczkach pojawiała się maść końska rozgrzewająca, potem maść końska chłodząca. Zastosowanie tego leku nie kończy się jednak tylko na obrzękach i stłuczeniach. Podobno maść końska na włosach sprawdza się rewelacyjnie.

  Oprócz medycyny konwencjonalnej wiele osób ucieka się do środków zaradczych zaliczanych do medycyny naturalnej, które nie są często podparte badaniami naukowymi. Chińska medycyna naturalna jest jedną z najstarszych metod.

  Niepozorny kwiat, spotkany w niejednym ogródku - nagietek, ma właściwości lecznicze, które znajdują zastosowanie w leczeniu chorób brzucha, nowotworów, problemów z oczami, skórą i wielu innych dolegliwości. Nic tylko próbować!

  Biotyna, inaczej witamina H lub witamina B7, odgrywa ogromną rolę w zachowaniu nie tylko zdrowych włosów, ale i skóry oraz paznokci. W artykule dowiesz się, skąd czerpać ten suplement diety, czym grozi niedobór biotyny oraz czy możliwe są skutki uboczne jej stosowania.

  Arnika górska bywa nazywana także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Ze względu na jej właściwości lecznicze, produkty na bazie arniki górskiej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie oraz farmacji. Najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek lub maści. Jakie korzyści płyną ze stosowania arniki górskiej i jakie jest jej znaczenie w kosmetyce?

  Balsam kapucyński jest naturalnym preparatem o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Poprawia również samopoczucie. Jest bezpieczny nawet dla dzieci. Dlaczego warto go mieć zawsze w rodzinnej apteczce?

  Leki homeopatyczne można stosować zarówno w procesie leczenia chorób, jak i w ramach profilaktyki. Przez niektórych lekarzy uznawane są za ważny element uzupełniający standardowe leczenie. Czy środki homeopatyczne działają na zatoki lub na kaszel? Sprawdź, jaka jest ich skuteczność i czy ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

  Wygląd, zapach oraz konsystencja śluzu zmienia się wraz z kolejnymi etapami cyklu menstruacyjnego, co wykorzystuje się w metodzie naturalnego planowania założenia rodziny. Dzięki obserwacji swojego śluzu kobiety są w stanie określić, kiedy mają dni płodne.

  Kobiety często zastanawiają się, co oznacza, gdy pojawia się żółty, przezroczysty lub mleczny śluz przed okresem? Dlaczego przy regularnych cyklach owulacyjnych śluz przed miesiączką ma kolor różowy? Przyczyną tego stanu rzeczy może być niewydolność ciałka żółtego, które nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, ale to niejedyny powód.