Profilaktyka zdrowia

  Magda Glińska to instruktorka tańca, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. 15 marca na swoim profilu społecznościowym przekazała, że jest potwierdzonym przypadkiem, ale ze względu na dobry stan zdrowia hospitalizację przejdzie w domu. Teraz charakterystyczne dla koronawirusa objawy ustąpiły, a Magda czuje się już bardzo dobrze i czeka na test. Nam opowiedziała o tym, jak znosiła ostatnie dwa tygodnie.

  Pytanie setek milionów kobiet: dlaczego w niektórych partiach ciała jestem gruba i nic nie mogę z tym zrobić? Odpowiedzią może być lipoedema, czyli obrzęk tłuszczowy, nazywany czasem chorobą grubych nóg, chociaż zmienione mogą być także inne części ciała. Jak zdiagnozować lipoedemę? Jak niwelować jej objawy? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Juzą, flebologiem i chirurgiem estetycznym.

  W kolejnym, specjalnym wydaniu "36,6" dotyczącym Covid-19 Ewa Drzyzga będzie rozmawiała z naukowcem z instytutu Johna Hopkinsa w Baltimore, na temat szczepionki na koronawirusa, nad którą pracuje. - Dowiemy się, jak długo trzeba będzie na nią poczekać i dla kogo będzie przeznaczona - zdradziła prowadząca.

  Budzisz się zmęczony, boli Cię głowa i masz spierzchnięte usta, a inni skarżą się na Twoje chrapanie? Uważaj, bo te objawy mogą wskazywać na bezdech senny, czyli poważną dolegliwość, którą bardzo często bagatelizują nie tylko sami chorzy, ale i lekarze, do których się udają. Jest to ogromny błąd, ponieważ bezdech senny nie tylko znacząco pogarsza jakość snu, ale może także powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Istnieją jednak metody trafnej diagnostyki i leczenia tej dolegliwości.

  Zgodnie z odkryciami naukowców słuchanie muzyki do snu koi zmysły, regeneruje organizm, poprawia pamięć i sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe. Dźwiękoterapia uznawana jest za doskonałą metodę leczenia bezsenności u dorosłych. Z kolei muzyka do snu dla niemowląt może wpływać pozytywnie na rozwój malucha.

  Wątroba i trzustka uważane są za bardzo ważne narządy. Pierwszy organ ma za zadanie wytwarzanie żółci biorącej udział w trawieniu oraz detoksykację krwi. Z kolei drugi również ma wpływ na trawienie, a także reguluje poziom glukozy we krwi. Czy warto pić zioła na wątrobę i trzustkę?

  Niemal codziennie spędzamy 8 godzin w pozycji siedzącej przy biurku. Do tego dochodzi niewielki ruch, zwłaszcza teraz, gdy eksperci nie zalecają wychodzić z domu. Wszystko to negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, zwłaszcza jeśli chodzi o krążenie. Jak rozpoznać pojawiający się z nim problem i mu zaradzać?

  W dobie panującej pandemii koronawirusa, większość ludzi posiłkuje się informacjami, które znajdują w internecie. Czy możemy się samodzielnie zdiagnozować? Jak chronić się przed wirusem? Lepiej jeździć komunikacją miejską czy taksówką? Ewa Drzyzga w programie "36,6" postanowiła zweryfikować te wiadomości. Jej gościem była specjalistka chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

  Dobra pamięć i umiejętność skoncentrowania się to cechy, którymi nie wszystkie osoby mogą się pochwalić. A z drugiej strony, są to najbardziej oczekiwane przez większość osób młodych i dorosłych umiejętności. Pamięć i koncentracja przydają się nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim mają duży wpływ na wyniki osiągane w nauce i sukcesy zawodowe.

  Wojtek był zdrowym nastolatkiem, bez żadnych szczególnych objawów choroby. Pewnego dnia, słysząc o guzkach, które pojawiły się w organizmie jego psa Kropki, z ciekawości zaczął dotykać swoich węzłów chłonnych. Były twarde i powiększone. Kiedy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina, który zmienił jego życie nie tylko podczas leczenia.

  Wiele osób skarży się, że w tym roku wcześniej mają pierwsze oznaki alergii. To wynik ocieplania się klimatu. - Leszczyna już pyliła w zasadzie od początku stycznia - powiedział alergolog i pulmonolog, Marek Kulus. Czy alergicy są w grupie wysokie ryzyka w przypadku koronawirusa?

  Wiele osób ma problemy z prawidłowym oddychaniem, co prowadzi często do niedotlenienia organizmu, zmęczenia i bólu głowy. Jak zatem robić to właściwie? - Najlepiej nosem, przeponą, lekko i cicho - powiedział instruktor oddychania, Marcin Petrus. Jak ćwiczeniami oddechowymi zniwelować stres?

  Codziennie nasze uszy narażone są na hałasy o różnym natężeniu. Zadbaj o swój słuch w Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Zwrócić uwagę na to, jakie słuchawki wybrać, żeby nie uszkodzić cennego zmysłu.

  Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz je wykonujący może ocenić budowę narządów wewnętrznych. - Możemy badać serce, gałkę oczną, tarczycę, piersi, stawy, brzuch, nerwy, płuca i kości - powiedział w naszym studiu doktor Piotr Sołtysiak. Jak przygotować się do badania? Czy są przeciwwskazania do wykonania USG?