Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Dziewiętnastoletnia Alicja Mazurek uległa wypadkowi. Do szpitala trafiła w krytycznym stanie i lekarze dawali jej bardzo małe szansę na przeżycie. Wbrew obawom i logice, Ala przeżyła kilka operacji. W chwili obecnej jest w śpiączce i wymaga codziennej rehabilitacji. Rodzice robią wszystko, by wybudzić córkę. Zbudowali nawet ośrodek dla osób, które potrzebują neurorehabilitacji. O swoim pomyśle opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.

  Dziś obchodzimy dzień bez skarpetek. Czy to prawda, że nie nosząc skarpet i odsłaniając kostki jesienią lub zimą będziemy chorzy? Co oznaczają zimne i blade stopy czy czerwone i opuchnięte? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy pediatrę Łukasza Durajskiego, który obalił wszelkie mity. Sprawdziliśmy też czy moczenie nóg w wodzie z solą sprawdza się podczas przeziębienia.

  Dzięki technologii druku 3D osoby, które urodziły się bez ręki, lub straciły kończynę, mogą otrzymać rękę wydrukowaną na drukarce 3D, która w pewnym stopniu poprawia ich codzienne życie, pozwalając na wykonywanie prostych czynności. W studiu Dzień Dobry TVN o produkcji rąk 3D i ich codziennym użytkowaniu rozmawialiśmy z Anną Ślusarczyk - wiceprezesem fundacji e-Nable Polska, która tworzy ręce 3D i Piotrem Chrystowem, który na co dzień korzysta z takiej ręki.

  Po raz pierwszy w Polsce lekarze z dwóch śląskich szpitali – Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc u chorego na mukowiscydozę pacjenta. Transplantacje przeprowadził zespół w składzie: Robert Król, Maciej Urlik, Tomasz Stącel, Mirosław Nęcki i Marek Ochman. Katarzyna Olubińska odwiedziła szpital by sprawdzić jak dziś czuje się pacjent Rafał Kowalczuk.

  We wrześniu 2017 roku ppłk Tomasz Czerwiński, jeden z najbardziej utalentowanych polskich pilotów i instruktor, który wykształcił kilka pokoleń pilotów, uległ poważnemu wypadkowi. Był pasażerem samolotu, który rozbił się koło Góry Kalwarii. Poznajcie jego historię. W Dzień Dobry TVN o wypadku, rehabilitacji po uszkodzeniu rdzenia kręgowego i determinacji w dążeniu do celu rozmawialiśmy z ppłk. Tomaszem Czerwińskim i dr hab. n. med. Beatą Tarnacką, neurologiem i lekarzem rehabilitacji medycznej.

  Migdałki chronią nas przed drobnoustrojami i patogenami. Kiedy dochodzi do ich przerostu, przestają spełniać swoje zadanie i nasilają częstotliwość infekcji. W takich sytuacjach wielu lekarzy zaleca wycięcie migdałka, który stwarza problem. Czy rzeczywiście taki zabieg jest konieczny? Gościem Dzień Dobry TVN był laryngolog, Michał Wątróbski.

  15 października to Dzień Zdrowia Piersi. Nowa kampania Fundacji Rak'n'Roll w partnerstwie z AVON Kontra Rak Piersi, zachęcająca Polki do regularnych badań. Dzień na U to dzień, którego raz w roku potrzebuje każda kobieta, by zrobić badanie USG piersi i potwierdzić ich zdrowie.

  Marta Stronias z powodu raka jajników została poddana histerektomii, czyli operacji usunięcia macicy. Jakie są skutki tego zabiegu? W jakich sytuacjach, oprócz choroby onkologicznej, jest wykonywany? Kiedy histerektomia nie jest wskazana? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog, dr. n. med. Paweł Szymanowski.

  Sezon chorób i przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Chociaż mierzenie temperatury ciała nie wydaje się niczym skomplikowanym, wielu z nas robi to źle. Jak prawidło mierzyć temperaturę? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Weronika Nawara, pielęgniarka i blogerka.

  Początek wiosny to dobry czas na oczyszczenie organizmu ze złogów i substancji, które skumulowały się w nim po zimie. Pomogą nam w tym: sok z brzozy, pokrzywa i jarmuż. Jakie mają właściwości? Czy każdy może po nie sięgać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prowadzącą cykl „Naturalnie” Agnieszkę Cegielską.

  10 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. W Dzień Dobry TVN wraz z Moniką Dzięgielewską - okulistą dziecięcym postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z wad wzroku, która występuje u jednego na pięćdziesiąt dzieci. Czym jest "leniwe oko" i jak rozpoznać tę wadę u dziecka?

  Z badań wynika, że alkohol pije ponad 90% naszych roda­ków. Się­ga­jąc po kie­li­szek, powinniśmy pamię­tać, że nie jest on obojętny dla naszego orga­nizmu. Wielu pijących ma tzw. brzuch alko­ho­lowy, któ­rego głów­nym, choć nie jedy­nym powo­dem, są wyso­ko­pro­cen­towe trunki.

  Z okazji dni spirometrii w kawiarence Dzień Dobry TVN można wykonać bezpłatne badania. Na czym polegają, wyjaśnili goście programu, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i Katarzyna Mirowska, pielęgniarka.

  Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.

  6 października to Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, zostanie zdiagnozowany nowotwór. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, Ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej z Centrum Onkologii w Warszawie, a także Aleksandrę Wiederek-Barańską, u której wykryto raka piersi, kiedy synek miał 8 miesięcy, aby zapytać o mity krążące wokół ciąży i raka.

  Lekarze z Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie, dzięki jednej z pionierskich operacji przeszczepu skóry uratowali życie ciężko poparzonego chłopca. Na czym polega transplantacja keratynocytów, czyli namnożonych z naskórka komórek? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Stanisław Paradowski, lekarz, który operował chłopca oraz dr n. med. Paweł Gonerko, współzałożyciel Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie.

  Okazuje się, że kasztany mają wiele właściwości zdrowotnych. Są wykorzystywane w zielarstwie, ale również przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Nazywane są naturalnymi odpromiennikami. Dlaczego? Opowiedzieli o tym Karolina i Maciej Szaciłło.

  Ile godzin powinno się spać? Naukowcy od lat starają się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Niektórzy uważają, że wystarczy nam dosłownie kilka godzin snu, aby organizm mógł odpocząć, inni przekonują, że powinniśmy spać aż 8 godzin na dobę. Jak to więc jest z tym snem? Ile godzin spać, żeby się wyspać? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Skalski psychiatra, ekspert od zaburzeń snu.

  Czkawka to czasami bardzo uciążliwa przypadłość. Może być objawem towarzyszącym wielu chorobom. Warto dowiedzieć się, co jest przyczyną czkawki, by móc sobie z nią radzić. Jak pozbyć się czkawki? W Dzień Dobry TVN o tym, czym jest czkawka i jak się jej pozbyć u dorosłych, a jak u dzieci, rozmawialiśmy z Urszulą Tataj-Puzyną - położna i Pawłem Grzesiowskim - pediatrą.

  Wszy to małe, pasożytnicze owady żywiące się krwią. Przenoszą uciążliwą chorobę o nazwie wszawica, której głównymi objawami są świąd i zaczerwienienie. Schorzenie to kojarzone jest z biedą i brakiem dbałości o higienę, jednak tak naprawdę może dotknąć każdego, bez względu na status materialny. Skąd się biorą wszy? Czy można się przed nimi uchronić? I przede wszystkim, jaki preparat na wszy będzie najbardziej skuteczny? O problemie rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: Ewą Kopeć, która zawodowo zajmuje się usuwaniem wszy.

  Tech-neck jest częstym zjawiskiem w XXI wieku. "Technologiczna szyja", zwana też "smartfonową szyją" to efekt postawy ciała przyjmowanej podczas korzystania z komputera, tabletu lub smartfona. Tech-neck objawia się poprzez poprzeczne zmarszczki na szyi, stopniową utratę jędrności skóry w tych okolicach i bóle karku. O problemach ze smartfonową szyją rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą.

  Krzywa przegroda nosowa utrudnia oddychanie i wpływa na częste występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie funkcje pełni przegroda nosowa? Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej? Jak ją skorygować? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.

  Poznajcie wzruszającą historię małego Oliwiera, który już od dwóch lat mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie podłączony do aparatury, czeka na przeszczep serca. Goście DDTVN: Aleksandra Kurzak - śpiewaczka operowa, Roberto Alagna - śpiewak operowy i mąż Aleksandry oraz Patrycja Piekutowska, założycielka fundacji Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali opowiedzieli nam o koncercie „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”.