Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Kilka dni temu Paulina Młynarska wyznała w mediach społecznościowych, że poddała się profilaktycznej mastektomii. Dziennika w ten sposób zminimalizowała ryzyko rozwoju raka piersi. Kiedy warto rozważyć taki krok? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Magdaleną Smolińską, która przeszła podobny zabieg oraz dr. Danielem Maliszewskim, specjalistą chirurgii onkologicznej.

  Chrapanie to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu! Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.

  Pułap tlenowy jest wartością, która zmienia się wraz z wiekiem. Największą organizm osiąga w okolicy 20. roku życia, potem ulega ona stopniowemu obniżeniu. Wskaźnik, jakim jest maksymalny pułap tlenowy, wpływa na wydolność organizmu, dlatego jest tak ważny dla sportowców. Mięśnie najlepiej pracują wtedy, gdy organizm jest dobrze zaopatrzony w tlen.

  Czy skuteczność szczepionki może zależeć od wieku osoby, której jest podawana? Okazuje się, że tak. Badacze z Niemiec są zdania, że antidotum opracowane przez firmę Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna u seniorów, szczególnie u osiemdziesięciolatków. Zatem, jak chronić osoby starsze przed zakażeniem?

  Co na zajady pomaga najbardziej? Lekarze zalecają przede wszystkim maści z witaminami z grupy B, witaminą C i pantenolem. Według niektórych sprawdza się także maść cynkowa. Czasami jednak trzeba sięgnąć po antybiotyk. Nie wszystko, co jest dobre na zajady u jednej osoby, sprawdzi się u drugiej.

  W dobie wyidealizowanych instagramowych fotografii odwagą jest mówienie o swoich niedoskonałościach. Dlatego brawa należą się Natalii Szymaniec, która udostępniła na Instagramie zdjęcie ukazujące rozstępy na piersiach. Dlaczego to zrobiła? O tym youtuberka opowiedziała w Dzień Dobry TVN, a czy da się zredukować rozstępy mówiła Marta Mieloszyk-Pawelec, ekspertka z dziedziny mikrooodżywiania.

  Gluten to składnik, który budzi ogromne kontrowersje. Nie brakuje osób, które łączą go z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi czy nawet nowotworami. Czy faktycznie gluten może być dla nas niebezpieczny? Czy produkty, które go zawierają, powinny całkowicie zniknąć z naszej diety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "MądrzeJEMY".

  Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają w już od kilku miesięcy. Mimo że dostępne preparaty zostały przebadane i uznane za bezpieczne, to część osób uskarża się na nieprzyjemne dolegliwości, które wystąpiły po podaniu szczepionki. Czy to normalna rekcja organizmu? Kiedy i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, immunologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Szczepienie przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób ochrony przed chorobą. Czy wiadomo, na jak długo organizm uodparnia się na działanie wirusa po przyjęciu szczepionki? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Problemy pani Alicji z zębami zaczęły się po porodzie. Kobieta w krótkim czasie straciła niemal całe uzębienie i mimo licznych wizyt u specjalistów nikt nie zaproponował jej żadnego leczenia. Dopiero po latach trafiła do specjalistów z Malo Clinic, którzy przeprowadzili metamorfozę uśmiechu. Jak wyglądał ten proces?

  Leon ma 10 lat i cierpi na zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. To uwarunkowane genetycznie schorzenie, które sprawia, że chorzy podczas snu zupełnie przestają oddychać. Jak wygląda życie z tą rzadką chorobą? Czy można ją wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z dr Jolantą Kołodziejczyk, anestezjologiem.

  Gwyneth Paltrow od dłuższego czasu interesuje się zdrowiem. Aktorka wypuściła linię suplementów diety, a także promuje naturalne metody leczenia. W ocenie artystki niektóre z nich mogą być pomocne w leczeniu COVID-19. Wypowiedź aktorki spotkał się z ostrym komentarzem NHS, czyli brytyjskim odpowiednikiem Ministerstwa Zdrowia.

  Silne bóle brzucha, głowy, rozdrażnienie, złość i płaczliwość to typowe objawy występujące u kobiet tydzień przed menstruacją. Jak się okazuje, na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi aż 95 proc. kobiet. W tym czasie kluczową rolę odgrywa dieta. To właśnie dzięki odpowiednim produktom możemy poprawić lub pogorszyć nasze samopoczucie. Co więc jeść, aby przeżyć PMS?