Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Szczepienia to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Antidotum powinny przyjąć także te osoby, które już przechorowały COVID-19. Po jakim czasie od pokonania choroby ozdrowieniec może zostać zaszczepiony? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 to choroba wielonarządowa, która może uszkodzić praktycznie każdy organ w ludzkim ciele. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "Lancet" sugerują, że infekcja SARS-CoV-2 prowadzi do zmian neurologicznych. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr hab. n. med. Mariuszem Gujskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Dzisiejszy kanon piękna zakłada, że kobieta musi być bardzo szczupła. Osiągnięcie tego ideału wiąże się z ciągłymi ograniczeniami i restrykcjami żywieniowymi. W ocenie psychodietetyczki Małgorzaty Akkuş z takiego podejścia do jedzenia nie wychodzi nic dobrego. Remedium na wszystkie diety może być jedzenie intuicyjne. Na czym to polega?

  Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia przeprowadza badania kliniczne dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19. Doniesienia o skuteczności terapii tym lekiem elektryzują społeczeństwo dając nadzieję, że cudowne remedium pomoże pokonać chorobę. Czy rzeczywiście tak jest? O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,5 miliona osób. Mimo że nie da się jej całkowicie wyleczyć, to można nad nią zapanować. Kluczowe znaczenie ma przyjmowanie leków, dieta oraz regularne sprawdzanie stężenia glukozy. W tym ostatnim elemencie szczególnie pomocny jest system ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania - FreeStyle Libre.

  Chrapanie to przypadłość, która pojawia się także u dzieci i tak samo, jak u dorosłych może być niebezpieczna. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marylandu w College Park wykazały, że chrapiące dzieci znacznie częściej mają problemy behawioralne. Co to oznacza w praktyce?

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspiera Polską służbę zdrowia od blisko 30 lat. Od siedmiu pieniądze zebrane podczas finału przeznaczane są na zakup sprzętu, który pomaga ratować noworodki. Jak dzięki fundacji i działaniom Jurka Owsiaka zmieniły się polskie oddziały neonatologiczne?

  Już co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę - pokazują badania. Mimo że same panie wiedzą o chorobie całkiem sporo, to na postawienie prawidłowej diagnozy czekają bardzo długo. Co trzeba wiedzieć o endometriozie? Czy przekreśla szanse kobiety na bycie matką? Rozmawiamy o tym z ginekolożką Magdaleną Bielą.

  Okazuje się, że telefony komórkowe bezpośrednio wpływają nie tylko na zachowanie człowieka, ale także zwierząt. O ile w wielu przypadkach jest to wpływ negatywny, o tyle dla kleszczy promieniowanie może być wyjątkowo atrakcyjne. Czy telefony mogą przyciągać owady? O tym opowiedzieli nam prof. dr hab. Piotr Tryjanowski oraz dziennikarka Barbara Pasek.

  W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.

  Ponad 2 mln Polaków przyjęło szczepionkę. Z kolei Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu Narodowy Program Szczepień ma znacznie przyspieszyć. Dlatego eksperci z inicjatywy "nauka przeciw pandemii" podpowiadają, jak się przygotować do zastrzyku. Jeden z autorów akcji prof. Andrzej Fal w Dzień Dobry TVN wyróżnił najważniejsze kwestie.

  Zamknięcie siłowni, klubów fitness czy basenów sprawiło, że Polacy bardzo mocno ograniczyli swoją aktywność fizyczną. W konsekwencji - jak pokazują badania - ponad 40 proc. respondentów przytyło w ciągu ostatnich miesięcy. O ile zwiększyła się waga Polaków w czasie pandemii?

  Pandemia wciąż nie daje nam odetchnąć. Coraz więcej pacjentów przebywa w szpitalach i bite są kolejne rekordy zachorowań. Czy bezpiecznie mogą czuć się osoby, które COVID-19 mają już za sobą? A może ponowne zakażenie wiąże się z zupełnie innymi objawami? Na to pytanie naszej internautce odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.