Zdrowie

Czym są kołdry obciążeniowe? "Mogą wspomóc proces terapeutyczny"

Zdrowie

Autor:
Sabina
Zięba
Kołdry obciążeniowe hit czy kit?

Kołdry obciążeniowe są nierzadko wykorzystywane przez młode mamy do okrywania swoich dzieci. Coraz częściej jednak używają ich także dorośli. Czy rzeczywiście pomagają w eliminacji różnego rodzaju zaburzeń? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała terapeutka i diagnosta integracji sensorycznej, Monika Pyszyńska.

Czym są kołdry obciążeniowe?

Kołdry obciążeniowe to narzędzia pomocnicze do terapii neurorozwojowych (głównie integracji sensorycznej), które służą poprawie jakości funkcjonowania dziecka lub dorosłego. Najczęściej są wykonane z antyalergicznego materiału ze sztucznym wkładem (głównie jest nim granulat szklany, ponieważ najłatwiej utrzymać go w czystości). Wiadomo, że na kołdrze istotne są równomierne przeszycia, dzięki którym wkład będzie rozmieszczony równomiernie. Z reguły waga takiego okrycia to maksymalnie 10-15 proc. wagi użytkownika.

- Kołderki używamy jako narzędzie - niektórzy nazywają je gadżetami - które mogą wspomóc proces terapeutyczny, ale nie zastąpią go - mówiła w Dzień Dobry TVN Monika Pyszyńska.

Zalety i wady kołder obciążeniowych

Takie kołdry mają wiele zalet. Wspomagają terapię w przypadku dzieci niewrażliwych proprioceptywnie, czyli poszukujących stymulacji płynącej z mięśni, ścięgien, stawów oraz wszelkiego rodzaju docisków. Dorosłym z kolei takie okrycie przynosi głównie odprężenie i znosi napięcie. Poza tym może przyjemnie otulić, a przez to (osobom lękowym czy z depresją) dać poczucie bezpieczeństwa.

- Badania były przeprowadzane na osobach dorosłych. Praktycznie 2/3 badanych stwierdziło, że kołdry obciążeniowe zniosły im napięcie i pomogły się odstresować, więc przyniosły efekt zamierzony. Natomiast nie wierzyłabym w to, że mogą wyleczyć bezsenność, ale mogą wspomóc - powiedział nasz gość.

Kołder obciążeniowych nie powinny stosować osoby z obniżonym napięciem, trudnościami kardiologicznymi, wiotkością stawową czy wadami postawy, ponieważ będą je utrwalać.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości