Ślub i wesele

Polaroid na wesele – za i przeciw

Ślub i wesele

Aktualizacja:
iStockphotoWavebreakmedia / Getty Images

Ślub i wesele to wyjątkowa uroczystość dla każdej młodej pary. Nie może na nich zabraknąć fotografa. Często zdjęcia robimy też sami – smartfonem, aparatem kompaktowym – jednak oryginalnym pomysłem będzie polaroid na wesele. To rewelacyjna opcja, która umożliwia nam niemal od razu po zrobieniu zdjęcia trzymanie go w dłoniach, i to w bardzo klimatycznej formie. Tylko co jest bardziej opłacalne? Wypożyczenie polaroida, a może po prostu kupno wybranego aparatu jednorazowego na wesele i wykorzystywanie go podczas innych okazji w przyszłości?

Polaroid na wesele – o co chodzi?

Polaroid to aparat fotograficzny umożliwiający niemal natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Jest to też nazwa firmy, która wprowadziła te aparaty na rynek w 1947 roku. Wtedy fotografia była jeszcze w sepii. Obecne polaroidy są rozbudowane – producenci stosują nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki temu wydruki zdjęć (w kolorze lub sepii – jak wolimy) otrzymujemy na wysokiej klasy wkładach. Klimat i jakość zdjęć z polaroida robi wrażenie, co przyciąga uwagę m.in. par młodych organizujących wesela.

Fotograf podczas uroczystości ślubnej i wesela skupia się przede wszystkim na młodej parze. To oczywiste, chce im zapewnić jak najlepsze ujęcia wyjątkowych chwil. Goście za to bardzo często robią zdjęcia smartfonem lub tzw. kompaktem. Co, jeśli zamiast tego wzięliby do ręki polaroid? Dzięki aparatowi jednorazowemu na wesele przeróżne ujęcia, zarówno z parą młodą, jak i bez niej byłyby natychmiast drukowane i podziwiane na żywo, co z pewnością wprawiłoby gości w dobry nastrój. Po zabawie z takich zdjęć można złożyć weselny album, a każdy z gości ma możliwość zachować fotografię z polaroidu na pamiątkę. Wszystko to sprawia, że aparat polaroid na wesele jest coraz częstszym gadżetem branym pod uwagę podczas organizacji tej uroczystości.

Aparat jednorazowy na wesele – czy warto kupić?

Czas zastanowić się, czy polaroid na wesele lepiej kupić, czy może wypożyczyć? Warto też wiedzieć, jakie wkłady (na nich drukowane są zdjęcia) posiada dany model i ile one kosztują. Wkłady mogą być przeznaczone do wydruku w kolorze lub sepii.

Najbardziej popularne obecnie polaroidy produkuje Fujifilm – to modele z serii Instax. Aparaty umożliwiające natychmiastowe wywoływanie zdjęć produkuje również pionier w tej dziedzinie – Polaroid oraz Lomography i Kodak. Koszt nowego polaroidu waha się od około 250 złotych do nawet 1000 złotych za jedną sztukę. Wszystko zależy od tego, w jakie tryby fotografowania jest wyposażony sprzęt, czy ma wbudowany wyświetlacz LCD, czy mamy możliwość wybierania zdjęcia do druku itp.

W polecanych modelach trafimy pewnie na Instax Mini 9. Jest to poręczny polaroid w sam raz na wesele. Sprzedawany jest w kilku wersjach kolorystycznych. Jego koszt to około 260 złotych, a zasilany jest dwoma bateriami AA (nie będzie problemów z ładowaniem dedykowanego akumulatora). Instax Mini 9 jest wyposażony w tryb naświetlania, ma wbudowaną lampę błyskową i specjalne lusterko do selfie. Rozmiar filmu wynosi 54x86 mm, a powierzchnia zdjęcia to 46 cmx62 mm. Jak wygląda koszt wkładów? Kolorowy film do tego modelu to wydatek około 30 złotych za 10 sztuk. Załóżmy, że chcemy umożliwić gościom zrobienie 300 zdjęć tym modelem. W takim przypadku szacowany koszt polaroidu i wkładów to około 1160 złotych.

Teraz przyjrzymy się aparatowi firmy Polaroid , a konkretnie modelowi OneStep 2 . Ma klasyczny wygląd polaroida i łączy w sobie nowoczesne rozwiązania. Ten model ma wszystko to, co sprawdzi się podczas wesela – lampę błyskową, samowyzwalacz i wbudowany akumulator. W tym przypadku nie jest to wada, gdyż na jednym ładowaniu baterii urządzenie jest w stanie wytrzymać do dwóch miesięcy użytkowania. Jeśli chodzi o rozmiar wkładów, to zdjęcia są drukowane w formacie 79x79 mm, a powierzchnia filmu wynosi 107x88 mm. Mamy więc kwadrat w stylowym obramowaniu. Koszt takiego zestawu będzie wyższy niż w przypadku modelu Fujifilm Instax Mini 9. Polaroid OneStep 2 to wydatek rzędu 500 złotych, a 8 wkładów to koszt około 90 złotych. W takim przypadku wydatek na aparat i 300 sztuk filmu szacujemy w granicach 3200–3300 złotych.

Druga możliwość – wypożyczenie polaroida

W przypadku wypożyczenia koszty maleją. Model Instax 9 Mini będzie nas kosztował średnio 45 złotych za dobę. Aparat od Polaroida trudniej wypożyczyć. Jednak w przypadku Fujifilm znajdziemy całą gamę ofert, chociażby dla Instax 8 Mini lub Instax Wide 300. Każdy z tych modeli uda nam się wypożyczyć w cenie do 45 złotych za dobę. Jeśli chcemy urządzenie na cały tydzień, kwoty sięgają około 150 złotych. Sami musimy zadbać jedynie o wkłady – te do modelu Instax są nieco tańsze niż do aparatów firmy Polaroid.

Co bardziej się opłaca? Cena wkładów się nie zmienia i koszty ponosimy takie same zarówno w przypadku wypożyczenia, jak i kupna polaroida. Z kolei wydatek na nowy aparat sięga średnio 400 złotych, a kwota za jego wynajem to zaledwie 40 złotych. Jeśli aparat będzie typowym polaroidem na wesele , warto go wypożyczyć. Jeśli ze sprzętem chcemy się związać na dłużej, np. na czas podróży poślubnej lub kolejnych ważnych okazji, to zdecydowanie warto wybrać jeden z modeli i kupić go na stałe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości