Motoryzacja

Jak przeprowadzić dezynfekcję klimatyzacji samochodowej?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Mężczyzna wymienia filtr w wentylacji. klimatyzacji samochodu.

Nieczyszczona klimatyzacja samochodowa może być źródłem poważnych kłopotów zdrowotnych związanych z prawidłowym funkcjonowaniem dróg oddechowych. W zabrudzonej klimatyzacji odkładają się bowiem groźne grzyby i bakterie. Aby się ich pozbyć, należy regularnie dezynfekować klimatyzację.

W upalne dni klimatyzacja w samochodzie to rzecz bardzo pożądana. Poprawia komfort jazdy, potrafi pozytywnie działać na samopoczucie, orzeźwia i schładza powietrze. Z kolei w deszczowe i chłodniejsze dni przyspiesza pozbywanie się pary wodnej z szyb. Z czasem jednak i ona zużywa się. Gdy nie używamy jej zbyt często, potrafią odkładać się w jej wnętrzu drobnoustroje. Wdychanie ich wraz z tłoczonym z klimatyzacji powietrzem może mieć przykre skutki dla naszego zdrowia. Dlatego dezynfekcja klimatyzacji przynajmniej raz w roku to konieczność.

Na czym polega dezynfekcja klimatyzacji samochodowej?

Dezynfekcję klimatyzacji samochodowej można zlecić specjalistom.

Taki przegląd z reguły zawiera:

· czyszczenie,

· odgrzybianie,

· badanie szczelności,

· uzupełnienie/wymianę czynnika chłodzącego,

· wymianę filtra kabinowego.

Dezynfekcję klimatyzacji samochodowej możemy także przeprowadzić sami. To nieskomplikowana, uproszczona metoda w stosunku do tej, którą stosują profesjonalne warsztaty. I znacznie tańsza. Jedyny koszt to zakup środka do dezynfekcji klimatyzacji . Jego cena to 30-60 zł w zależności od producenta i składu chemicznego. Proces przeprowadzenia dezynfekcji klimatyzacji samochodowej dokładnie opisuje instrukcja obsługi dołączona do preparatu. Jak to pokrótce wygląda krok po kroku?

· wyciągnij filtr kabinowy,

· zamknij obieg wentylacji,

· włącz wentylację na najwyższy bieg,

· klimatyzacja ma pracować na najniższej temperaturze,

· wprowadź dołączoną do preparatu rurkę do wlotu powietrza,

· wprowadź preparat do kanału wentylacji,

· preparat usuwa bakterie i grzyby.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej - inne metody

Ozonowanie

Jeśli zlecamy dezynfekcję klimatyzacji samochodowej specjaliście, może on zastosować popularną metodę czyszczenia, jaką jest ozonowanie. Polega to na użyciu do czyszczenia kanałów wentylacyjnych ozonu - środka o dużych właściwościach antygrzybicznych, który podawany jest za pomocą specjalnego generatora. Proces ten możemy przeprowadzić samodzielnie, ale zakup odpowiedniego urządzenia może nieco nadszarpnąć naszą kieszeń. Odgrzybiacze ozonowe dostępne są w wielu punktach sprzedaży firm zajmujących się chemią samochodową. Urządzenie podłączamy do źródła zasilania (zapalniczka lub sieć elektryczna poza samochodem), zostawiamy je na desce rozdzielczej (najlepiej przy nawiewie powietrza). Uruchamiamy silnik, klimatyzacja powinna chodzić na obiegu wewnętrznym, zamykamy okna i drzwi. Po upływie mniej więcej godziny proces ozonowania zostaje zakończony.

Czyszczenie ultradźwiękami

Kolejną metodą dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie jest czyszczenie ultradźwiękami. Potrzebne będzie do tego urządzenie do generowania dźwięków (są niesłyszalne dla człowieka) i płyn dezynfekujący. Generator dźwięków zamienia ciecz w mgiełkę, która wprowadzana jest do układu wentylacyjnego. Zdaniem specjalistów jest to rozwiązanie trwalsze niż ozonowanie (oraz nieco droższe). Jak to wygląda w praktyce? Nawiew ustawiamy na obieg wewnętrzny, temperaturę minimalną, podobnie najniższą prędkość dmuchawy. Urządzenie z płynem ustawiamy na podłodze, blisko deski rozdzielczej, włączamy generator ultradźwięków i opuszczamy samochód. Po kilkudziesięciu minutach wyłączamy urządzenia i zmieniamy obieg na “zewnętrzny”. Następnie wyłączamy wszystkie urządzenia w aucie i przez kilkadziesiąt minut je wietrzymy. Jeśli chcemy zadbać o zdrowe powietrze w samochodzie, to jednym z elementów dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie jest także wymiana filtra kabinowego. Producenci samochodów zalecają wymianę filtra mniej więcej po przejechaniu 20-30 tysięcy kilometrów, a minimum raz w roku. Sporo zależy również od tego, na jak zanieczyszczonym terenie mieszkamy. Wymiana filtra kabinowego to bardzo prosta czynność możliwa do przeprowadzenia w wielu typach aut. Nie potrzebujemy zlecać jej specjalistom, bo tylko niepotrzebnie podniesiemy koszty naprawy auta. Wszelkie przydatne informacje na ten temat można znaleźć w internecie. Możemy wybrać prosty filtr węglowy lub z aktywnym węglem, który jednak może być o kilkadziesiąt złotych droższy.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej - cena

Uśredniony cennik dezynfekcji klimatyzacji samochodowej

· filtr kabinowy - 30-40 zł (filtr zwykły), 60-100 zł (filtr węglowy),

· przegląd klimatyzacji - 100-150 zł,

· ozonowanie - 75-90 zł,

· ultradźwięki - 60-110 zł,

· odgrzybianie chemiczne - ok. 100 zł,

· uzupełnienie czynnika chłodzącego - 120-150 zł (usługa) plus koszt czynnika.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości