Prężnie rozwijające się systemy informatyczne gromadzą ogromne ilości nowych danych, które należy opracować. Analiza danych pozwala zebrać je wszystkie w całość, uporządkować i poprawnie zinterpretować finalne zestawienie. Dzięki niej następuje klaryfikacja informacji oraz powstaje jasny obraz, na podstawie którego można podejmować kolejne decyzje. Czym dokładnie jest analiza danych i jakie są jej rodzaje?
Delft jest położone w zachodniej Holandii nad rzeką Schie. To jedno z najstarszych, holenderskich miast z niezwykle ciekawą historią. Pod koniec XVI wieku Delft zasłynęło jako jeden z najważniejszych w Europie ośrodków produkcji porcelany i fajansu. Miasteczko to jest chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na swój urokliwy i romantyczny charakter.
Z powodu pandemii przez wiele miesięcy musieliśmy ograniczyć do minimum kontakty towarzyskie albo w ogóle z nich zrezygnować. Reżim sanitarny zobowiązał nas do zakrywania nosa i ust, utrzymywania dystansu społecznego oraz dbania o częstą dezynfekcję. Przez to zmieniły się nasze zwyczaje dotyczące powitań. Czy w przyszłości wrócimy do dawnych form?
Limoges – miasto w centralnej Francji od ponad 200 lat jest stolicą francuskiej porcelany. Wazy i filiżanki z logo Limoges można znaleźć w milionach francuskich domów, a to dzięki złożom kaolinu, które odkryto w połowie XVIII wieku. Jak wygląda dziś produkcja ozdobnych zastaw?
Wędzona ryba świetnie sprzedaje się nad morzem w sezonie wakacyjnym. Wiele osób kupuje ją sobie na zapas, w formie kulinarnej pamiątki. Dowiedz się, w jaki sposób i jak długo należy ją przechowywać, aby zachowała swój smak jak najdłużej.
W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.
Niskie emerytury, poniżej kwoty minimalnego świadczenia określane są mianem biedaemerytur. Rośnie liczba Polaków, która je otrzymuje. Utrzymanie się za te pieniądze bez innych środków jest w większości przypadków niemożliwe. Jak rząd zamierza rozwiązać ten problem?
Najnowsze badania przeprowadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) pokazują, że prawie 3 miliony Polaków ma długi. Do oddania mamy blisko 80 mld złotych. Na czym najczęściej oszczędzamy w razie kłopotów finansowych?
Magurski Park Narodowy to niezwykle malownicze, zielone serce Beskidu Niskiego. Coroku jego piękno i liczne atrakcje przyciągają wielu turystów z kraju i ze świata. Co wartowiedzieć o krainie u podnóża Magury i dlaczego warto ją odwiedzić?
"Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?
Poznali się jako nastolatkowie. Oboje pływali łódkami, ale dopiero wspólny rejs pozwolił im się bliżej poznać. Dziś Anna Petrykowska i Marcin Wągiel stanowią zgrany duet nie tylko w życiu, ale również w pracy. Z miłości do ukochanej Marcin zainteresował się naprawą zabytkowych, starych jachtów. Obecnie jest jednym z najlepszych szkutników na świecie. Razem założyli fundację, która zajmuje się renowacją najważniejszych dla polskiego żeglarstwa jednostek.
Wakacje w pełni, ale trudno zrobić sobie wolne od Internetu. W trakcie urlopu wielokrotnie logujemy się do wi-fi w hotelu czy restauracji. Czy to wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem? Na nurtujące pytania odpowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Pocztówki, fotografie, dobre wspomnienia - to typowe pamiątki, które przywozimy z wakacji. Natomiast niektórzy podróżujący idą o krok dalej i zabierają ze sobą miejscowe okazy flory i fauny, a nawet trofea. O tym, co turyści sprowadzają do Polski z zagranicznych wypraw oraz co im za to grozi, porozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, rew. Justyną Pasieczyńską.
Na społeczność miasta Dallas duży wpływ wywierają liczne chrześcijańskie kościoły protestanckie, które trzymają w szachu również uniwersytety. Warto jednak w Dallas zwiedzić nie tylko kościoły, ale również operę oraz kilka innych ciekawych miejsc.
Wiele osób uważa, że seks jest zarezerwowany tylko dla osób młodych i zdrowych. Fakt, że nasi rodzice czy dziadkowie jeszcze "to robią" jest trudny do przyjęcia. Dlaczego tak postrzegamy osoby starsze? Czym ich seks różni się od tego, który uprawiają młodzi? Rozmawiamy na ten temat z Anną Golan, seksuologiem.
Brzuch to dla wielu kobiet przyczyna kompleksów. Martwimy się tym, że nie jest idealnie płaski, surowo oceniamy każdą pojawiającą się na nim fałdkę tłuszczu. Prawda jest jednak taka, że to nie tylko wizytówka, którą można pochwalić się na plaży czy na siłowni, to przede wszystkim centrum naszego organizmu, w którym skumulowana jest kobiecość i wszystkie związane z nią emocje.
Kłus jest jednym z podstawowych rodzajów chodu konia, podczas którego dwie przeciwległe kończyny jednocześnie odrywają się od ziemi. Kłus zwany jest dynamicznym chodem dwutaktowym z fazą zawieszenia. Wyróżnia się 4 rodzaje kłusa: roboczy, pośredni, wyciągnięty, zebrany.
Hanna i Tomasz tworzą lampy z kijów narciarskich, a Jan Krzysztof z wielką precyzją wykonuje misy z drewna. Co ich łączy? Wszyscy zaczynali od sportu, a teraz zajmują się rękodziełem. Oto młodzi podhalańscy twórcy.
Paweł Kabata, chirurg i onkolog, napisał książkę pt. "O chirurgii inaczej". Składa się ona z krótkich rozdziałów, które skłaniają do refleksji, ale i zostawiają czytelnika z uśmiechem na twarzy. O swojej twórczości i pomyśle autor opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Igrzyska w Tokio przeszły do historii. Tadeusz Michalik i Paweł Fajdek wrócili z brązowymi medalami, z których dumna jest cała Polska. O sukcesie, wyrzeczeniach i karierze porozmawialiśmy ze sportowcami oraz ich bliskimi: Pauliną Trawińską, narzeczoną zapaśnika, Moniką Michalik, brązową medalistką w Rio i trenerem Szymonem Ziółkowskim.
Mela Koteluk pokazała zdjęcia niebywale szmaragdowego jeziora. Okazuje się, że jest ono na wyciągnięcie ręki, bo znajduje się w województwie lubuskim. Zobaczcie, jak wygląda jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.
Na wyjazdach wakacyjnych różnie bywa. Jakość wypoczynku uzależniona jest od wielu czynników: destynacji, pogody, ale też towarzystwa, w jakim przyszło nam spędzać wakacje. Niestety na niektóre elementy zupełnie nie mamy wpływu - to jest jak loteria, szczególnie jeśli chodzi o to, kto będzie wypoczywał w tym samym hotelu. Najgorzej, jeśli trzeba dzielić przestrzeń z hedonistami, którzy wychodzą z założenia, że wszystko im wolno.
Policja z Bełchatowa dostała zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które rzekomo miały pić alkohol w pobliżu torów. Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, okazało się, że dziewczynki są pijane. Badanie wykazało, że 13-latka miała 3 promile alkoholu we krwi, a jej młodsza o rok koleżanka aż 4. Sprawą nastolatek zajął się Zespół do Spraw Nieletnich i Patologii bełchatowskiej policji.
45-letnia Natasha Owens z Merseyside w wieku 13 lat przeszła menopauzę, a mając 30. – zdiagnozowano u niej ciężki przypadek liszaja płaskiego. Kilka lat później musiała przejść histerektomię, czyli zabieg chirurgiczny usunięcia macicy. – Od 15 lat nie uprawiałam seksu z mężem. Moje małżeństwo jest silniejsze niż kiedykolwiek – deklaruje kobieta.
Kuna czy łasica? Wiele osób nie potrafi odróżnić od siebie tych dwóch małych ssaków z rodziny łasicowatych. Dziko żyjące drapieżniki: kuna i łasica mają podobne umaszczenie, a ich pyszczki wyglądają niemal identycznie. Mają jednak cechy, które je odróżniają. Dowiedz się, po czym poznać te niewielkie ssaki.
Jak dbać o liście roślin w naszych domach? Opieka nad nimi nie powinna ograniczać się tylko do podlewania. Co zrobić, by prezentowały się pięknie i były zdrowe? Jest na to prosty i szybki sposób.
Jakub Porada wychodzi do swoich czytelników z antidotum na gorsze dni. Z jego najnowszej książki dowiemy się, jak przestać się zamartwiać, zorganizować dzień w pracy, podróżować za grosze. Dziennikarz podzielił się z czytelnikami sposobami na to, jak zarobić ekstra pieniądze, osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie, czerpać radość z nauki. W Dzień Dobry TVN dziennikarz opowiedział o swoich inspiracjach, dzięki którym napisał książkę.
Od 50. lat gra w katowickiej katedrze. Krzysztof Karol Kaganiec jako 23-latek wygrał konkurs przed komisją muzyki sakralnej. Otrzymał wówczas prestiżową pracę w najważniejszym kościele w diecezji. Jest najdłużej pracującym organistą w katedrze w Katowicach. Jego staż w tym fachu jest jednym z najdłuższych w Polsce.
W Polsce działa około 200 tys. poszukiwaczy detektorystów. To ewenement na skalę światową. W ziemi znajdują skarby, o jakich nie śnili nawet historycy.
Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Opieka nad nim sprawia, że wszystko schodzi na drugi plan, także seks. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak na nowo cieszyć się seksem i co może zrobić kobieta, gdy mężczyzna naciska na stosunek? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką.