Kasprowy Wierch – szlaki na szczyt i kolejka górska

Kasprowy Wierch - co warto zobaczyć?
Kasprowy Wierch
Źródło: Maciej Rawluk/Getty Images
Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej obleganych przez turystów szczytów w Tatrach. Wiodą na niego szlaki piesze lub kolejka górska.

Narty i wspaniałe widoki – to najcenniejsze atrakcje, jakie oferuje Kasprowy Wierch. Kamera online na stronie PKL pozwala je podejrzeć niemal o każdej porze, jednak lepiej zobaczyć je na żywo.

Na szczyt wchodzą lub wjeżdżają zazwyczaj te osoby, które jako bazę wypadową wybrały Zakopane. Kasprowy Wierch odwiedzany był od końca XIX wieku. W 1890 roku odnotowano pierwsze wejście na szczyt, jednak już w 1850 roku istniały wydeptane ścieżki na szczyt z Doliny Gąsienicowej. Na górę można się dostać dzięki 4 szlakom turystycznym – zielonemu, dwóm żółtym – krótszemu i dłuższemu oraz czerwonemu. Osoby, które chcą skorzystać ze stoku na zboczach góry, mogą wjechać na Kasprowy Wierch kolejką. Jest ich aż 3 – jedna linowa, wychodząca ze wsi Kuźnice i dwie krzesełkowe działające tylko zimą. Pierwsza wychodzi z Doliny Goryczkowej i jest przeznaczona specjalnie dla narciarzy. Druga startuje z Doliny Gąsienicowej.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Szlak na Kasprowy Wierch

Na Kasprowy Wierch można wejść. Wiodą na niego szlaki turystyczne o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Ile się idzie na Kasprowy Wierch? Wszystko zależy od wybranego szlaku. Zielony Szlak wychodzi z Kuźnic i prowadzi przez Myślenickie Turnie. Czas przejścia to 2 - 3 godziny. Trasa jest wymagająca kondycyjnie. Początek szlaku jest dość prosty i płaski. Im wyżej w górę, tym jest trudniej, ale widoki rekompensują zmęczenie. Droga jest wyjątkowo ładna, szczególnie gdy przekroczymy górną granicę lasu. Najpiękniejsze przestrzenie rozciągają się na rejony Doliny Bystrej z Giewontem, Czerwonymi Wierchami i Goryczkową Czubą. Zaletą szlaku jest też niewielkie zatłoczenie w porównaniu do innych tras rozpoczynających się z Kuźnic.

Kolejną drogą prowadzącą na Kasprowy Wierch jest szlak żółty. Wychodzi on ze schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej i prowadzi przez Suchą Przełęcz. Czas wejścia z Murowańca na Kasprowy Wierch to ok. 1,5 godziny, a jego długość - 4 km. Trasa jest dość prosta, bez ostrych podejść. Choć szlak ten służy głównie do schodzenia na Halę Gąsienicową, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejść nim pod górę. Na tej trasie również zachwycają niecodzienne widoki. Na Kasprowy Wierch dostaniemy się również szlakiem żółtym. Startujemy wówczas z Doliny Cichej Liptowskiej na Słowacji. Szlak ten wiedzie przez Suchą Przełęcz, a czas przejścia wynosi ok. 2 godzin. Droga jest prosta, asfaltowa i w dużej części zalesiona. Na Kasprowy prowadzi jeszcze szlak czerwony. Droga zaczyna się w Dolinie Kościeliskiej i wiedzie przez Czerwone Wierchy - główną grań Tatr. Tym szlakiem można udać się na Świnicę i Orlą Perć. Przejście z Doliny Kościeliskiej na Kasprowy zajmuje ok. 2 godzin. Zejście znacznie krócej - 1 godzinę 20 minut. Dalsza trasa z Kasprowego Wierchu na Świnicę to malownicze podejście, które zajmie 1 godzinę 40 minut.

Kasprowy Wierch – czas zejścia ze szlaków: · zielony – 2 godziny; · żółty – 1 godzina; · żółty ze Słowacji – 1 godzina 40 minut; · czerwony – 1 godzina 40 minut, ze Świnicy na Kasprowy 1 godzina 20 minut.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Jak dojechać na Kasprowy Wierch kolejką? Najpopularniejsza i najchętniej wykorzystywana jest Kolej linowa Kasprowy Wierch, której operatorem są Polskie Koleje Linowe S.A. Powstała w 1936 roku, a jej długość to nieco ponad 4 km. Kolejka startuje w Kuźnicach, a przejazd nią zajmuje ok. 15 minut. Pośrodku trasy kolejki, na Myślenickich Turniach, następuje przesiadka. Trasa na tym etapie jest o wiele bardziej stroma. Przez cały przejazd kolejką rozpościerają się wspaniałe widoki na szczyty, doliny i stok narciarski w Goryczkowym Kotle. W głównej stacji na Kasprowym jest dobrze wyposażona baza turystyczna -znajdziemy restaurację, hotelik, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, z którego można skorzystać na pobliskim stoku. W Kotle Gąsienicowym funkcjonuje narciarski wyciąg o długości 1180 m z różnicą poziomów 352 m. Bilety na Kasprowy Wierch w dwie strony kosztują 63 zł (ulgowy 53 zł). Przejazd w jedną stronę to koszt 48 zł.

Kolejka na Kasprowy Wierch – czas oczekiwania: wagoniki odjeżdżają co 10 minut, jeśli brakuje chętnych - co 30 min.

Przejazd kolejką na Kasprowy Wierch może zostać odwołany ze względu na silny wiatr. W tym wypadku pieniądze za bilety kupione online lub na miejscu będą zwracane.

Zobacz wideo: Busem przez świat z rocznym dzieckiem

Busem przez świat z… rocznym dzieckiem
Busem przez świat z… rocznym dzieckiem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Rawluk/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości