Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.
Wiele Polek i Polaków marzy o pięknych balkonach i tarasach. Sadzi hortensje, trawy ozdobne czy lawendę. Sęk w tym, że gdy przychodzi fala upałów lub opadów rośliny albo usychają, albo gniją. Natomiast "Ulubiony Ogrodnik", czyli Wojciech Wardecki w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską podpowiada, jak zadbać o kwiaty.
Każdy z nas pamięta głośne zaginięcia, którymi żyła cała Polska. Większość spraw dotyczyła poszukiwań młodych kobiet, które wyszły z domu i już nigdy nie wróciły. Niektórych z nich nie udało się odnaleźć ani odpowiedzieć na pytanie, co się wydarzyło. Mimo to, każda medialna wzmianka budzi emocje i sprawia, że wiele osób nawet po latach śledzi nowe doniesienia na ten temat. Co ciekawe, według statystyk w Polsce rocznie ginie dwa razy więcej mężczyzn, jednak to zaginięcia kobiet znacznie częściej zyskują rozgłos. Dlaczego tak się dzieje?
Barbara Bodziony, absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji i Ewa Landowska, wybitna specjalistka w dziedzinie kaligrafii to duet, którego pracą i pasją jest nauka pięknego pisania. O to, dlaczego sztukę tę powinno opanować każde dziecko, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN autorkę "Elementarza" i Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018.
Fiskus będzie miał większe możliwości w zakresie ściągania długów. W czasie kontroli drogowej lub podczas przekraczania granicy wartościowe przedmioty dłużnika będą mogły być tymczasowo zajęte. Jeśli w ciągu 4 dni okaże się, że nie mamy uregulowanych zobowiązań finansowych, ruchomości przejdą na rzecz skarbówki.
Co drugi pracownik przyznaje, że nie wykorzystał w pełni urlopu za 2020 r., a ponad połowa odbiera na wakacjach służbowe telefony i maile – tak wynika z Monitora Rynku Pracy Randstad. Dlaczego tak się dzieje? Czy Polacy nie potrafią wypoczywać? Jesteśmy narodem pracoholików? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego.
Dieta pudełkowa dla psa... Fanaberia ludzi z dużych miast czy po prostu zadbanie o swojego czworonożnego przyjaciela, kiedy sami nie mamy czasu przygotowywać mu posiłków? O nowej modzie na diety pudełkowe dla psów rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Po jakim czasie szczenięta otwierają oczy i w jaki sposób należy się nimi opiekować? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące rozwoju zwierząt w pierwszych tygodniach życia.
W toku wielu lat badań naukowych udało się odkryć, że w naszych organizmach istnieje wewnętrzny mechanizm, który decyduje o pracy naszych narządów. Dzięki temu wiemy, w jakich godzinach będzie aktywna najbardziej nasza wątroba, płuca, mózg czy serce. Jaki jest więc idealny plan dnia według naszego zegara biologicznego? O tym opowiedział Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.
Muzyka pop to rodzaj muzyki rozrywkowej. Dlatego zwykle jest skierowana do szerokiego grona odbiorców. Popyt na nią, mimo upływu lat, nie maleje i wydaje się nawet, że zapotrzebowanie na tego rodzaju brzmienie sukcesywnie rośnie.
Drewniane donice są bardzo efektowne i chętnie dekorujemy nimi balkony, tarasy czy ogródki. Jeśli się zniszczy, można ją odnowić. W programie "Projekt balkon" Katarzyna Kuźma daje kilka istotnych wskazówek, jak to zrobić.
Pandemia pokrzyżowała plany wielu osób. W Japonii świeżo upieczeni rodzice odnaleźli sposób, by podzielić się swoim szczęściem z krewnymi. Do najbliższej rodziny wysyłają oni torby ryżu owinięte w kocyk. Imitacja dziecka ma zastąpić spotkanie na żywo.
Gosia, Włodek oraz ich synowie Aleksander i Marcel zaprosili ekipę z HGTV do swojego domu. Cel? Remont sypialni rodziców. Z pomocą Krzysztofa Mirucia, pomieszczenie zmieniło się nie do poznania. Zobaczcie te metamorfozę.
Wakacje w pojedynkę to propozycja, którą znaleźć można w ofercie wielu biur podróży. Kobiety, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połowy, nie muszą już spędzać urlopu przed telewizorem lub, co gorsza, zupełnie rezygnować z letniego wypoczynku. Wczasy dla singielek cieszą się coraz większą popularnością. Ile kosztuje taki wyjazd i czy warto się na niego zdecydować?
Ewa i Marcin uciekli od zgiełku miasta i zamieszkali w leśniczówce oddalonej od cywilizacji. Wstają o świcie i wraz z dziećmi ruszają, by obcować z naturą. Poznajcie spokojne życie rodziny leśniczego.
Milionerzy i pytanie o główną siedzibę Interpolu. Poprawna odpowiedź jest warta 125 000 zł. Czy Jan Sękowski zdoła poprawnie na nie odpowiedzieć? Czy uda mu się wygrać główną wygraną?
Podróż samochodem z płaczącym noworodkiem czy 8-latkiem, który pyta: "Daleko jeszcze?" - nie należy do łatwych zadań. Natomiast psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem" przekonuje, że czas ten wcale nie musi być udręką, a wręcz przeciwnie - to okazja, by spędzić go miło w rodzinnej atmosferze. Oto konkretne wskazówki.
Wychowywanie psa to zajęcie, które może sprawić sporo problemów, jeżeli będzie się je wykonywać bez wcześniejszego przygotowania. Poznaj sposób na to, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze.
Riwiera Turecka to region w południowo-zachodniej Turcji, słynący głównie z wielu piaszczystych plaż, na których można spędzić wspaniały urlop. Chyba najbardziej popularną miejscowością na Riwierze Tureckiej jest Alanya.
Żeby podarować piękny bukiet komuś bliskiemu, latem można wykorzystać kwiaty dostępne na polach i poboczach dróg. Na jakie rośliny powinniśmy zwrócić uwagę i które wytrzymają w wazonie długi czas? Radzi ekspert Zygmunt Sieradzan, florysta.
Prężnie rozwijające się systemy informatyczne gromadzą ogromne ilości nowych danych, które należy opracować. Analiza danych pozwala zebrać je wszystkie w całość, uporządkować i poprawnie zinterpretować finalne zestawienie. Dzięki niej następuje klaryfikacja informacji oraz powstaje jasny obraz, na podstawie którego można podejmować kolejne decyzje. Czym dokładnie jest analiza danych i jakie są jej rodzaje?
Delft jest położone w zachodniej Holandii nad rzeką Schie. To jedno z najstarszych, holenderskich miast z niezwykle ciekawą historią. Pod koniec XVI wieku Delft zasłynęło jako jeden z najważniejszych w Europie ośrodków produkcji porcelany i fajansu. Miasteczko to jest chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na swój urokliwy i romantyczny charakter.
Z powodu pandemii przez wiele miesięcy musieliśmy ograniczyć do minimum kontakty towarzyskie albo w ogóle z nich zrezygnować. Reżim sanitarny zobowiązał nas do zakrywania nosa i ust, utrzymywania dystansu społecznego oraz dbania o częstą dezynfekcję. Przez to zmieniły się nasze zwyczaje dotyczące powitań. Czy w przyszłości wrócimy do dawnych form?
Limoges – miasto w centralnej Francji od ponad 200 lat jest stolicą francuskiej porcelany. Wazy i filiżanki z logo Limoges można znaleźć w milionach francuskich domów, a to dzięki złożom kaolinu, które odkryto w połowie XVIII wieku. Jak wygląda dziś produkcja ozdobnych zastaw?
Wędzona ryba świetnie sprzedaje się nad morzem w sezonie wakacyjnym. Wiele osób kupuje ją sobie na zapas, w formie kulinarnej pamiątki. Dowiedz się, w jaki sposób i jak długo należy ją przechowywać, aby zachowała swój smak jak najdłużej.
W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.
Niskie emerytury, poniżej kwoty minimalnego świadczenia określane są mianem biedaemerytur. Rośnie liczba Polaków, która je otrzymuje. Utrzymanie się za te pieniądze bez innych środków jest w większości przypadków niemożliwe. Jak rząd zamierza rozwiązać ten problem?
Najnowsze badania przeprowadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) pokazują, że prawie 3 miliony Polaków ma długi. Do oddania mamy blisko 80 mld złotych. Na czym najczęściej oszczędzamy w razie kłopotów finansowych?
Magurski Park Narodowy to niezwykle malownicze, zielone serce Beskidu Niskiego. Coroku jego piękno i liczne atrakcje przyciągają wielu turystów z kraju i ze świata. Co wartowiedzieć o krainie u podnóża Magury i dlaczego warto ją odwiedzić?
"Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?