Świat

Katarzyna Werner. Dlaczego rzuciła pracę i przeprowadza się na Zanzibar?

Świat

Aktualizacja:

"Piękna wyspa" - to właśnie oznacza Zanzibar w języku arabskim. Wygląd tutejszych plaż i otaczającej ich przyrody zapiera dech w piersiach. Nieprawdopodobnie niebieska woda w oceanie, cudownie miękki piasek, barwna roślinność i co najważniejsze – wspaniała słoneczna pogoda. Wielu miłośników egzotycznych podróży zgodnie uważa, że to to istny raj na ziemi. W Zanzibarze zakochała się Katarzyna Werner. Dziennikarka TVN 24 postanowiła się tam przeprowadzić i otworzyć hotel!

Katarzyna Werner o Zanzibarze:

Chcemy gościć, mamy potrzebę goszczenia ludzi. Chcielibyśmy, jak to na Zanzibarze, który jest pięknym miejscem turystycznym, założyć fajny, mały, przytulny hotel, w którym będziemy opiekować się naszymi gośćmi. Będziemy ich zabawiać, będziemy o nich dbać. Najprościej mówiąc chcemy przybliżyć Zanzibar ludziom i mentalni i fizycznie. (...) Najbardziej urzekły mnie więzi, więzi między ludźmi. 

Zanzibar to malownicza wyspa należąca do Tanzanii, a zarazem największa z wysp Archipelagu Zanzibar. Położenie na Oceanie Indyjskim – najcieplejszym ze wszystkich oceanów – sprawia, że jest atrakcyjnym punktem turystycznym, szczególnie w zimowych miesiącach. Sercem tego egzotycznego kurortu jest miasto Zanzibar. Stolica wyspy jest trzecim największym miastem Tanzanii i stanowi ogromną atrakcję turystyczną ze względu na doskonale zachowaną, zabytkową architekturę.

Pokochali Zanzibar

Osobami, które pokochały Zanzibar i postanowiły w nim zamieszkać są Laura Kuzak-Markowska i Wacław Markowski. Poznajcie ich historię:

>>> Zobacz także:

Zanzibar – historia niebiańskiej wyspy

Początkowo wyspa Zanzibar zamieszkiwana była przez rdzenne plemiona afrykańskie . Od VIII do X wieku obszar ten był pod władzą Persji i Arabii. Ziemie archipelagu stanowiły atrakcyjny cel dla Portugalczyków, którzy w XVI wieku podbili Zanzibar i uczynili z wyspy kolonię. To właśnie dzięki portugalskim osadnikom do Europy zawitały goździki, pieprz, cynamon, wanilia i szafran. Do dziś Zanzibar jest jednym z największych importerów tych przypraw. Na przestrzeni wieków Zanzibar wielokrotnie tracił autonomię i przechodził w ręce obcych państw. Dopiero w 1963 roku wysła odzyskała niepodległość i wyzwoliła się spod wpływów kolonizatorów. Od 1964 roku obie wyspy funkcjonują jako Zjednoczona Republika Tanzanii.

Zanzibar – atrakcje turystyczne

Wspaniała przyroda to jeden z głównych atutów wyspy Zanzibar. Rafa koralowa mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy, ciepła woda w oceanie, malownicze krajobrazy – wszystko to jest obietnicą niezapomnianego urlopu na wyspie Zanzibar. Nurkowanie w głębinach oceanicznych wód przyciąga amatorów tego sportu.

Obowiązkowym punktem turystycznym jest miasto Zanzibar. Co zobaczyć w miejskiej przestrzeni? Oczywiście Stone Town , czyli „Kamienne Miasto” – najsłynniejszy zabytek, jakim może poszczycić się Zanzibar. Zwiedzanie XIX wiecznych pałaców to niezapomniane przeżycie podczas urlopu w tym miejscu . Atrakcje Stone Town to przede wszystkim Old Fort , który w dawnych czasach bronił mieszkańców wyspy przed najeźdźcami, a także Darajani Market – wspaniały, pachnący przyprawami targ. Koniecznie zrób tam pamiątkowe zakupy! Warto wiedzieć, że Stone Town znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiele osób obawia się wyjazdu na Zanzibar. Bezpieczeństwo w afrykańskich kurortach od lat stoi pod znakiem zapytania – w tym przypadku jednak niesłusznie. Jedyne zagrożenia, jakie czyhają na przyjezdnych, to nagminne kradzieże. Żeby uniknąć takich przykrych niespodzianek, nie poruszaj się pieszo po zmroku i nie wychodź z hotelu o późnych porach w pojedynkę. Poza tym, nie ma się czego obawiać podczas wakacji na wyspie Zanzibar. Zagrożenia terrorystyczne i ataki zbrojne na szczęście nie występują na obszarze wyspy.

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na Zanzibar

Jeżeli planujesz wakacje w Tanzanii, niezbędna będzie wiza. Nie wymaga to na szczęście wielu formalności. Wizę bez większego problemu możesz zakupić na lotnisku po dotarciu na miejsce albo w jednym z konsulatów na wyspie Zanzibar. Wiza jest ważna 90 dni. Podczas kontroli wymagany jest także paszport (musi być ważny nie mniej niż sześć miesięcy) i okazanie biletu powrotnego.

Samolot to najlepszy sposób, żeby dostać się na Zanzibar. Lotnisko na wyspie jest największym portem lotniczym w Tanzanii. Koszt przelotu w obie strony z przesiadką w Dubaju to ok. 6000 zł.

Językiem urzędowym na Zanzibarze jest angielski, ale w wielu rejonach kraju możesz usłyszeć także język suahili, którym wciąż posługuje się plemię Bantu, zamieszkujące obszary wyspy. Waluta obowiązująca na terenie kraju to szyling tanzański (TZS). 1 TZS jest równy 0,0015 złotych. Ceny na Zanzibarze nie są zbyt wygórowane. Obiad w taniej restauracji kosztuje od 15 do 20 złotych, duży zestaw fast food ok. 20 zł, kawa – 8 zł.

Podróż do egzotycznego kraju zawsze wiąże się z profilaktyką zdrowotną – tak samo jest w przypadku Zanzibaru. Szczepienia przeciwko żółtaczce i żółtej febrze to absolutny wymóg.

Jaki jest klimat na Zanzibarze?

Stabilna aura pogodowa to jeden z największych atutów, jakimi szczyci się Zanzibar. Kiedy jechać na wyspę? Najlepiej w porze suchej. Od czerwca do września nie ma najmniejszego ryzyka załamania pogody. Cztery miesiące upałów – oto, dlaczego turyści tak chętnie wybierają Zanzibar. Pora deszczowa trwa na wyspie od marca do czerwca. Temperatura w porze suchej wynosi zwykle ok. 28 stopni Celsjusza. Jeżeli tęsknisz za upalnym latem, koniecznie odwiedź wyspę Zanzibar – klimat i warunki pogodowe doskonale sprzyjają wypoczynkowi w blasku słońca.

Piękne krajobrazy i relaks na łonie egzotycznej przyrody to główne atuty urlopu na tej wyspie. Czy warto jechać? Oczywiście! W otoczeniu niebiańskich plaż i oceanu poczujesz się jak w raju. Nie na darmo mówi się, że kto raz odwiedzi wyspę Zanzibar, ten zawsze chce tam wracać...

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości