Świat

Podróżniczka Elżbieta Dzikowska - znana i mniej znana

Świat

Aktualizacja:

Elżbieta Dzikowska to jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek, fotografka, sinolog, a także krytyk sztuki. Chroni swoją intymność, ale dla nas zrobiła wyjątek i jako jedynych zaprosiła do swojego gabinetu.

Elżbieta Dzikowska jest historykiem sztuki, sinologiem, podróżniczką, reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z Tonym Halikiem przez 20 lat tworzyła uwielbiany przez widzów program podróżniczy "Pieprz i wanilia", w ramach którego wspólnie zrealizowali setki filmów dokumentalnych. Razem zwiedzili prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, Europy i niemal połowę stanów USA. Byli także w Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lance, Rosji, Kenii, Tanzanii, Maroko, Libii, Egipcie, na Tahiti, Hawajach, Galapagos i Wyspie Wielkanocnej. Elżbieta Dzikowska i Tony Halik byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.

Piwnica i garaż w domu podróżniczki są istnym archiwum. Na półkach stoją dziesiątki albumów, a szafki zapełniają płyty z dokumentacjami wielu wypraw. Warto też dodać, że to właśnie z tej piwnicy nadawany był program "Pieprz i wanilia".

Tam była ława, na której siedzieliśmy, a nad nami zmieniająca się choreografia.

- zdradziła podróżniczka, wskazując jedną z części pomieszczenia.

Atrybuty Elżbiety Dzikowskiej

Znakami rozpoznawczymi Elżbiety Dzikowskiej są niewątpliwie jej krótkie włosy i duże naszyjniki. Tę imponującą biżuterię przywozi na pamiątkę z każdej podróży. Najnowszą jej zdobyczą jest biżuteria męska z Papui-Nowej Gwinei.

Przyjemnie jest wierzyć, że poszczególne kamienie, czy żywice, jak w przypadku bursztynu, robią nam dobrze. Podobno, jak chce się sobie zapewnić energię, to należy włożyć bransoletkę z bursztynu.

- powiedziała podróżniczka

Przyjaciele o Elżbiecie Dzikowskiej

Przyjaciele podróżniczki cenią ją między innymi za otwartość.

Elżbieta lubi ludzi, lubi kontakty, jest osobą ciekawą człowieka, którego poznaje.

- powiedziała malarka, Barbara Szubińska.

Uważają również, że jest w niej ogromna chęć do życia.

Jest to człowiek pieruńsko energiczny.

- twierdzi krytyk sztuki, Wiesława Wierzchowska.

A podróżnik, Michał Cessanis dodaje:

Ona wciąż wyjeżdża na niebezpieczne wyprawy. I takiego podejścia jej zazdroszczę.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości