Dziecko

Duża zmiana w kalendarzu szczepień. Które szczepienia są obowiązkowe w 2021 roku?

Dziecko

W kalendarzu szczepień na 2021 rok pojawiło się kilka istotnych zmian. Lista obowiązkowych szczepionek dla dzieci poszerzyła się o te przeciwko rotawirusom. Czym jest choroba nimi wywołana? Dlaczego szczepienie jest potrzebne? Wyjaśniała to w naszym programie Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.

Zmiany w obowiązkowych szczepienia w 2021

W Polsce szczepienia ochronne są realizowane zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (tzw. kalendarz szczepień), który jest co roku aktualizowany. W 2021 r. największa zmiana dotyczy wprowadzenia szczepień przeciwko rotawirusom. Będą nim objęte maluchy urodzone po 31 grudnia 2020 roku. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2021 roku.

Szczepienie należy rozpocząć po ukończeniu 6. tygodnia życia, najlepiej w 8 tygodniu, ale nie później niż do 12. tygodnia życia. Cały cykl najlepiej jest zakończyć do 24. tygodnia życia.

- Mamy dwa rodzaje szczepionek: dwudawkowa i trzydawkowa, jest to wybór rodzica czy przychodni, w której będzie wykonywana (...). Obie są dobre, mają rekomendację WHO. Są doustne, więc nie ma większego stresu - wyjaśnia pediatra Aneta Górska-Kot.

Szczepionki mają być dostępne w przychodniach od lutego 2021 r.

Szczepienie przeciwko rotawirusom - dlaczego jest ważne

O rotawirusach słyszeli niemal wszyscy rodzice małych dzieci. Powodują silne dolegliwości jelitowe i wysoką gorączkę . Wszystko to dla maluchów jest niebezpieczne.

Najwięcej zachorowań występuje u dzieci do 4. roku życia. Z tego powodu co najmniej kilkanaście tysięcy z nich rocznie trafiało do szpitala dlatego, że podczas infekcji zagrożone były odwodnieniem, a jest to stan zagrożenia życia. U niemowląt może do niego dojść bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin. Utrata płynów i elektrolitów może doprowadzić do ciężkiego odwodnienia, wstrząsu hipowolemicznego (gwałtowny spadek ciśnienia i niedotlenienie), a przy braku odpowiedniego leczenia - nawet do zgonu.

Szczepionka jest sposobem na uniknięcie sytuacji zagrożenia życia spowodowanych rotawirusami.

- Niekoniecznie chroni przed samym zakażeniem, natomiast gwarantuje łagodny przebieg, który nie będzie wymagał hospitalizacji - wyjaśnia Aneta Górska-Kot.

Ochrona poszczepienna utrzymuje się przez co najmniej 3 lata.

Szczepienie dziecka pośrednio chroni również jego dorosłych opiekunów. Jest to choroba łatwo zakaźna i gdy choruje maluch, często choruje cały dom. Dorośli przechodzą rotawirusa łagodniej, ale zdarza się, że mocno osłabieni muszą zostać w domu na kilka dni.

Obowiązkowe szczepienia 2021:

W Polsce obowiązkowym szczepieniom podlegają dzieci od 0. do 19. roku życia. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować wyciągnięciem wobec rodziców odpowiedzialności prawnej. Do szczepień obowiązkowych zaliczamy te przeciwko:

 • gruźlicy
 • zakażeniom pneumokokowym,
 • błonicy
 • krztuścowi,
 • polio (poliomyelitis),
 • odrze,
 • śwince,
 • różyczce,
 • tężcowi,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
 • rotawirusowi.

Jako pierwsze wykonuje się szczepienie przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jeszcze w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Kolejne szczepienia wykonuje się w 6-8 tygodniu życia. Te szczepienia są bezpłatne.

Szczepienia zalecane

Szczepienia zalecane uzupełniają szczepienia obowiązkowe. Umożliwiają szerszą ochronę dziecka przed następującymi chorobami zakaźnymi:

 • ospa wietrzna
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A)
 • grypa
 • zakażenia meningokokowe.

Za te szczepienia rodzic musi zapłacić.

Szczepionka skojarzona

Szczepionka skojarzona to rodzaj szczepienia, w którym jednorazowo aplikuje się zestaw kilku szczepionek (antygenów). Są tradycyjne szczepionki skojarzone, np. na błonicę, tężec i krztusiec, albo późniejsze - na świnkę, odrę i różyczkę. Te są darmowe i standardowe.

Jednak coraz częściej rodzice decydują się na wysoko skojarzone szczepionki 5w1 lub 6w1 - ze względu na ograniczenie liczby wkłuć oraz mniejsze ryzyko odczynów poszczepiennych. Są one jednak nierefundowane , ich cena jest dość wysoka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Jak osłodzić dzieciom ferie? Ulubione przepisy z bitą śmietaną zdradza Sebastian Olma

Jak odmawiać dziecku i go nie ranić? Porady ekspertki dla rodziców

Czuła chwila Patrycji i Andrzeja Sołtysików w obiektywie syna. "Nasze pożegnanie przed kolejną rozłąką"

Autor: Luiza Bebłot

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości