Dziecko

Jak dbać o bioderka niemowlaka? Fizjoterapeutka: "Dajmy dziecku swobodę ruchu"

Dziecko

Stawy biodrowe niemowlaka są bardzo delikatne. Zanim się w pełni ukształtują – a potrzebują do tego czasu, rodzice muszą na nie uważać. Co robić, a czego nie, by bioderka dziecka mogły prawidłowo się rozwijać? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutkę neurorozwojową Małgorzatę Lewandowską.

Jak dbać o bioderka niemowlaka?

Dziecko rodzi się z niewykształconymi stawami biodrowymi. Ich dojrzewanie następuje poprzez kolejne etapy rozwoju ruchowego, aż do momentu stania i chodzenia. Na prawidłowy rozwój stawów biodrowych ma wpływ odpowiedni kształt elementów kostnych. Dlatego tak ważne jest, by 6-8 tygodni po narodzeniu się dziecka, udać się z nim na kontrolę do ortopedy.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie ma wad rozwojowych lub wrodzonych, rodzice mogą być spokojni. Jak podkreśla Małgorzata Lewandowska, najważniejszą zasadą jest danie dziecku swobody ruchu. Tak, by mogło swobodnie kopać i odpychać się nóżkami. Dzięki temu mięśnie będą rozwijać się w naturalny i prawidłowy sposób.

Odpowiednia pielęgnacja

Podczas pielęgnacji dziecka nie zaleca się dźwigania go za stópki. Należy trzymać niemowlaka bliżej środka. Obracając dziecko za bioderka, najpierw na lewą stronę, a następnie na prawą również mamy pełen dostęp do umycia dziecka. Mitem jest również szerokie pieluchowanie.

Ważne jest również to, by jak najczęściej kłaść maluszka na brzuszku oraz na boku. Podnosząc dziecko, nie ściskajmy bioderek do środka, tylko posadźmy dziecko na swojej ręce. Tak żeby nogi były w swobodnej pozycji odwiedzenia. Nosząc dziecko w pozycji pionowej nie owijajmy nóżek niemowlaka wokół swoich bioder. Nie powiększajmy ich rozchylenia.

Na bioderka dziecka należy uważać do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie dzieci rozwijają odpowiednią kontrolę mięśniową wokół stawów biodrowych.

Zobacz też:

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości