Niechciana ciąża – co robić, gdy się o niej dowiemy?

mloda kobieta lezy na kanapie trzyma sie za brzuch trzyma reke przy twarzy zmartwiona
Burak Karademir / Getty Images
Ciąża nie zawsze jest wydarzeniem zaplanowanym i szczęśliwym. Niechciana ciąża dotyczy często nastolatek, ale także dojrzałych kobiet. Przyczyną tego problemu nie zawsze jest brak odpowiedniego zabezpieczenia. Jakie są przyczyny niechcianej ciąży i jak sobie poradzić w tak trudnej życiowej sytuacji?

Niechciana ciąża to bardzo poważny problem z punktu widzenia społecznego, moralnego i etycznego. Zdarza się, że kobieta zostaje sama w obliczu takiego wyzwania i nie wie, do kogo się zwrócić. Obecnie pomoc kobietom oferuje wiele instytucji oraz fundacji. Można się do nich zgłosić i w sposób bezpieczny oraz godny zaufania dowiedzieć, co zrobić z niechcianą ciążą .

Jakie są przyczyny niechcianej ciąży?

Pierwszą przyczyną niechcianej ciąży w przypadku nastolatek może być po prostu niewiedza i brak odpowiednich środków antykoncepcyjnych. Młode dziewczyny zwykle nie stosują tabletek antykoncepcyjnych, a chłopcy w przypadku jednego z pierwszych stosunków nie zawsze zastanawiają się nad konsekwencjami. W przypadku dorosłych kobiet także pojawiają się nieplanowane ciąże, jednak są one raczej związane z niedopilnowaniem działania danych środków lub po prostu tym, że dany środek nie zadziałał. Inną, znacznie poważniejszą przyczyną niechcianej ciąży jest gwałt. Tego typu sytuacja rodzi ogromne poczucie krzywdy u kobiety i wiąże się z traumą.

Niechciana ciąża – co zrobić? Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem kobiety w przypadku podejrzenia, że jest w ciąży, powinno być potwierdzenie tego stanu. Bez odpowiednich badań i kontroli lekarza nie należy ufać w stu procentom testom ciążowym, a tym bardziej objawom opisywanym jako charakterystyczne dla ciąży. Zdarza się, że brak miesiączki wywołuje choroba lub ciągły stres. Napięcie związane z brakiem okresu może powodować jeszcze większe wahania hormonalne w naszym organizmie i tworzyć efekt zamkniętego koła. W takim wypadku mdłości lub ból brzucha kojarzone będą z niechcianą ciążą , a nie ze zwykłym zatruciem czy stresem.

Po potwierdzeniu naszego stanu u lekarza można zacząć zastanawiać się, co zrobić z niechcianą ciążą . Warto, aby dziewczęta niepełnoletnie porozmawiały z rodzicami oraz z chłopakiem lub przyjaciółmi. To oni będą stanowić ogromną grupę wsparcia w tych trudnych chwilach. Dojrzałe kobiety także mogą zasięgnąć rady partnera, przyjaciół, rodziców czy psychologa i zastanowić się, co dalej chcą zrobić w tej sytuacji.

Należy dodać, że niektóre kobiety żyjące w szczęśliwych związkach mogą marzyć o dziecku, jednak decyzję o zajściu w ciążę odwlekają ze względu na niepewną sytuację finansową, brak mieszkania czy brak pracy. Te, które mają stałych partnerów lub mężów, a których ciąża wynikła ze wzajemnej miłości, powinny wszelkie decyzje podejmować z partnerem. Wspólna odpowiedzialność i zrozumienie mogą sprawić, że kobieta myśląca „ jestem w niechcianej ciąży ” zupełnie inaczej spojrzy na swoją sytuację. Możliwe, że ciąża nie była planowana i konkretny moment w życiu pary nie jest idealny, ale przy odrobinie wysiłku oboje zaakceptują sytuację i podejmą decyzję o urodzeniu malucha. Wyjątkowo często zdarza się, że taki scenariusz kończy się szczęśliwym rodzicielstwem.

Niechciana ciąża i co dalej?

Adopcja. W przypadku nastolatek lub kobiet dojrzałych, które są pewne, że nie chcą dziecka, kobieta może pomyśleć o oddaniu malucha do adopcji. Istnieje wiele par, które nie mogą mieć dzieci, a adopcja jest jedyną szansą na potomstwo. Adopcja jest jednak procesem żmudnym i trudnym, dlatego dobrym wyborem jest tak zwana adopcja ze wskazaniem. W jej przypadku można zobaczyć rodzinę, która będzie wychowywała dziecko, a także widywać się z maluchem.

Aborcja. Zdarza się, że kobieta odczuwa rzeczywistą niechęć do dziecka, ponieważ ma się ono narodzić w wyniku gwałtu, lub też kobieta dowiaduje się o wadach płodu i nie jest gotowa na taką formę macierzyństwa. W takich sytuacjach możliwa jest aborcja, jednak w Polsce zabieg ten jest zakazany. Obecnie aborcja jest ważnym tematem debat społecznych. Warto pamiętać o tym, że aborcja może odbić się na zdrowiu fizycznym kobiety (spowodować uszkodzenia organiczne) i psychicznym (trauma, żal, smutek, poczucie winy). Jeśli kobieta jest pewna decyzji o usunięciu ciąży, powinna skontaktować się z placówką za granicą, która takie zabiegi przeprowadza w zgodzie z prawem i wszelkimi standardami opieki lekarskiej. Nie można też działać samodzielnie lub korzystać z rad w internecie. Bardzo trudna jest ocena moralna tego typu postępowań, dlatego warto zostawić kobiecie przestrzeń, by decyzję podjęła w zgodzie ze sobą.

Niechciana ciąża – pomoc

Warto pamiętać o tym, że niektóre fundacje oferują w przypadku niechcianej ciąży pomoc finansową i prawną. Przykładami takich instytucji może być ośrodek interwencji kryzysowej, centra pomocy rodzinie, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze. Osoby z tego typu organizacji pomagają w załatwieniu najważniejszych spraw związanych na przykład z adopcją. Można także skontaktować się z całodobową infolinią dla kobiet z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W przypadku niechcianej ciąży ważne jest, aby wyjść poza perspektywę “tu i teraz” i dokładnie przemyśleć, co może nastąpić za 9 miesięcy. Nie należy podejmować decyzji pochopnych. Polecany jest kontakt z psychologiem lub psychiatrą, a także poszukiwanie pomocy u bliskich czy w godnych zaufania instytucjach. Z kolei osobom, które usłyszą od koleżanki, siostry, córki zdanie “jestem w niechcianej ciąży” , można doradzić jedno – nie oceniajcie i przekonujcie do swoich racji, a pomyślcie o tym, jak wiele wsparcia i zrozumienia potrzebuje od Was osoba, która dzieli się z Wami taką wiadomością.

Zobacz film: Pigułka dzień po tylko na receptę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości