Pandemia i zmiany, które za sobą pociągnęła, sprawiły, że nasz dotychczasowy porządek dnia stanął na głowie. Problemy z "przestawieniem" się mają zarówno dorośli, jak i dzieci. Brak wyraźnego podziału między nauką a czasem wolnym sprawił, że cykl okołodobowy u wielu dzieci został całkowicie rozregulowany. Jak to naprawić i co zrobić, aby dziecko łatwiej odnajdywało się w nowej rzeczywistości? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Wielgosz, aktorką, Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci i dr. n. med. Tadeuszem Piotrowskim z pracowni Badań nad Snem.

  Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.

  Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.

  Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i nauczycieli. Lista lektur szkolnych dla młodych to często nuda i obowiązek, który trzeba wypełnić. A gdzie w tym przyjemność? O tym, że czytanie może być dla naszych dzieci ciekawe i fascynujące przekonywała pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller oraz ekspertka edukacyjna Edyta Plich.

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rodzice mają wpływ na nasze życie miłosne. I wcale nie chodzi o to, czy mamie podoba się potencjalny zięć lub tata dogaduje się z synową. Zajrzeliśmy głębiej. Z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim porozmawialiśmy o tym, jak schematy wyniesione z rodzinnego domu wpływają na życie dzieci, w tym na potrzebę bliskości.

  Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.

  Wielu rodziców w obawie o zdrowie dziecka, zwłaszcza w chłodniejsze dni, woli, aby ich pociechy nie wychodziły z domu. Zupełnie inne podejście do zdrowia dzieci panuje w jednym warszawskich przedszkoli. Dzieciaki, które do niego chodzą, większość dnia spędzają... w lesie. Czy to bezpieczne? Z Anną Płuską, dyrektorką leśnego przedszkola rozmawiał Robert Stockinger.

  Relacja rodzica z córką jest bardzo emocjonalna, dziadkowie z kolei często rozpieszczają wnuki, a ciocia zazwyczaj jest gdzieś pomiędzy. To kobieta, z którą dziecko nawiązuje relacje na długie lata. Zapytaliśmy więc psycholog Marzenę Mawricz i Darię Ładochę, jaką rolę pełni ciocia w wychowywaniu młodej dziewczynki. Bo nie od dziś wiadomo, że zarówno ciotki biologiczne, jak i przyszywane – są super!

  Seks w ciąży to temat, który budzi wiele pytań. Kiedy znana wokalistka Meghan Trainor poinformowała, że jest w ciąży i do czasu rozwiązania ma zamiar zrezygnować z seksu, jej media społecznościowe zalała fala komentarzy. Czy uprawianie seksu w ciąży jest bezpieczne? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. Pawłem Marianowskim, ginekologiem.

  Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.

  Coraz częściej współcześni rodzice otrzymują miano rodziców helikopterowych bądź curlingowych. Dlaczego? Tak jak w sporcie umiejętnie "wymiatają" spod nóg swoich dzieci życiowe przeszkody, w trosce o ich niczym niezakłócony rozwój. O skutkach takiego wychowania rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym oraz Anią Dydzik, blogerką i mamą trzech córek.