Newsy

Wakacje 2021 droższe niż zwykle. "Ofert będzie mniej"

Newsy

Carol Yepes/Getty Images

Wakacje 2021, podobnie jak w zeszłym roku, upłyną w cieniu pandemii koronawirusa. Ze względu na wciąż zmieniające się obostrzenia trudno jest planować podróże, zarówno zagraniczne, jak i te krajowe. To sprawia, że - jak przewidują znawcy branży turystycznej - wakacyjny wypoczynek będzie nas kosztował więcej niż w latach ubiegłych.

Wakacje 2021 będą droższe

Sezon wakacyjno-urlopowy coraz bliżej. Wiele osób zastanawia się, gdzie będzie wypoczywać i planuje wyjazdy. Eksperci ostrzegają, że trzeba się liczyć z problemami. Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Andrzej Kindler pytany o to, jakie będą najbliższe wakacje - odparł, że na pewno "bardziej turystyczne" niż w ubiegłym roku. Czy będą też droższe?

- W wielu przypadkach niestety tak - przyznał. - Szczególnie jeśli chodzi o wakacje w szczycie sezonu. Na pewno tej oferty będzie mniej i nie będziemy mieć do czynienia ze znanymi w poprzednich latach atrakcyjnymi cenami wyjazdów w ostatniej chwili [tzw. last minute - przyp. red.]. Myślę, że tego nie będzie w tym roku, niestety - mówił wiceprezes Polskiej Izby Turystyki w radiu TOK FM.

Jeśli chodzi o szacunki, jego zdaniem "ogólny wzrost cen jest na poziomie 5-10 procent".

- Choć oczywiście będą zdarzały się sytuacje bardziej drastyczne, gdzie wzrost cen będzie bardziej widoczny - stwierdził. Z drugiej strony zaznaczał, że niektórym klientom udało się zarezerwować pobyt już wcześniej, w cenach zeszłorocznych.

Wakacje 2021 w czasie pandemii

Najbliższe wakacje nadal przebiegać będą pod hasłem pandemii, na przykład ze względu na rygory sanitarne. Niemniej jednak - jak podkreślał Andrzej Kindler - wiele opracowań wskazuje, że turystyka jest dość bezpieczną sferą. Jeśli przestrzega się obostrzeń (dystansu, dezynfekcji), rozprzestrzenianie się wirusa nie jest duże i "możemy wypoczywać bezpiecznie".

- Organizatorzy [pod względem sanitarnym - przyp. red.] są dobrze przygotowani - zarówno obiekty noclegowe, jak i transport - zapewniał prezes Polskiej Izby Turystyki.

Pytany, jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o wolne miejsca na ten sezon, podkreślał, że "najbardziej atrakcyjne obiekty mają już bardzo wysoki poziom rezerwacji".

Certyfikat covidowy. "Dla turystyki to być albo nie być"

Parlament Europejski poparł w czwartek wydawanie takich dokumentów. Certyfikat - w formie cyfrowej lub papierowej - ma potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

- Mam świadomość, że to rozwiązanie wzbudza kontrowersje, ale dla turystyki to jest być albo nie być - powiedział gość TOK FM. Zwracał uwagę, że pewne regulacje odnośnie poruszania się już obowiązują w poszczególnych krajach. W związku z tym certyfikat obowiązujący dla całej UE ujednolici te zasady i pozwoli uniknąć sytuacji, że dokument, którym będziemy posługiwać się w jednym państwie, zostanie podważony w innym kraju.

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Pogoda w majówkę - weekend z chmurami, ale pojawi się też słońce

Jak trenować w majówkę? Proste ćwiczenia, które możesz wykonać wszędzie

To nie będą luksusowe wakacje. "One night squad" już niebawem na Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TOK FM

Pozostałe wiadomości