Newsy

Nowy Rok 2021 - czy 1 stycznia w piątek obowiązuje post?

Newsy

Fot. Tomasz Urbanek / East News

Nowy Rok powitaliśmy o północy z czwartku na piątek. Pierwszy dzień 2021 r. przypada zatem w piątek. Czy w związku z tym 1 stycznia obowiązuje post od pokarmów mięsnych?

Post od pokarmów mięsnych

We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), chrześcijanina, który ukończył 14 lat, obowiązuje powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Zaleca się jednak, aby do tej praktyki wprowadzać także osoby młodsze.

Co wolno jeść w tych dniach? Według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini, zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.

Czy 1 stycznia w piątek obowiązuje post?

Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych ze względu na pokutny charakter tego dnia. Są jednak wyjątki.

- Nie obowiązuje ona (wstrzemięźliwość - przyp. red.) jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości, albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

1 stycznia to w Kościele Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Zatem w piątek 1 stycznia 2021 r. nie obowiązuje wstrzemięźliwość od jedzenia pokarmów mięsnych.

Tradycyjna kuchnia w bezmięsnym wydaniu - poznaj przepisy Piotra Kucharskiego. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Horoskop na 2021 rok - co nas czeka? "To czas mocnego odreagowania zakazów i restrykcji"

Płaca minimalna w górę. Znamy kwotę

Od nowego roku więcej zapłacimy za prąd. Co zrobić, aby zmniejszyć nasze rachunki?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: niedziela.pl

Pozostałe wiadomości