Newsy

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2019 została przyznana. Kto ją zdobył?

Newsy

fot. xubingruo/Getty Images

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

Nobel 2019 - fizjologia i medycyna

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe oraz Gregg L. Semenza zostali laureatami Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny 2019 za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu - poinformował w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Odkrycie tegorocznych nolistów z medycyny - sir Petera J. Ratcliffe'a, Williama G. Kaelina Jr. oraz Gregga L. Semenzy - utorowało drogę do stworzenia nowych strategii leczenia anemii, nowotworów i innych chorób.

Uzasadnienie Komitetu Noblowskiego

Wrażliwość komórek na dostępność tlenu jest procesem, który ma istotne znaczenie w rozwoju różnych schorzeń. Odkrycie tegorocznych noblistów "ma fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami", napisał Komitet Noblowski.

Autor: Bernadetta Jeleń

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości