Newsy

Koronawirus w Warszawie. Osiem przypadków zakażenia w Polsce

Newsy

Aktualizacja:

Koronawirus w Polsce. Do ośmiu wzrosła liczba osób zakażonych. O nowych przypadkach w Warszawie i Raciborzu poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Służby docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi.

Ministerstwo Zdrowia poinformowalo w niedzielę, że odnotowano dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. mazowieckiego i mężczyzny z woj. śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i w Raciborzu. Łącznie w Polsce wirusa potwierdzono dotąd u ośmiu osób.

Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych

- podał resort.

Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych

- podaje Ministerstwo Zdrowia.

Sprawę nowych zarażeń koronawirusem skomentował również rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pani, która leży w warszawskim szpitalu nie jest obywatelką Polski. (…) Wróciła w ostatnim czasie z Niemiec liniami lotniczymi. Pan, który przebywa w szpitalu w Raciborzu odbył podróż autokarową z Włoch

– powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia, oboje pacjenci czują się dobrze i „są w sile wieku”, a więc nie są pacjentami z grupy ryzyka. Rzecznik dodał, że wszystkie osoby, które podróżowały z zarażonymi są już poszukiwane przez służby epidemiologiczne.

Koronawirus w Warszawie

Komunikat w sprawie koronawirusa w Warszawie wydał także Mazowiecki Urząd Wojewódzki:

Potwierdzony został kolejny przypadek wystąpienia wirusa COVID-19 w Polsce. Przypadek zachorowania został stwierdzony w województwie mazowieckim. Obecnie działania prowadzi Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie w porozumieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem – poinformował PAP w niedzielę dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki.

Domaradzki zaznaczył, że nie zna wieku pacjentki, jednak wie, że pracuje, więc nie jest emerytką.

W województwie mazowieckim pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osób. Kwarantanną lub izolacją objęte są dwie osoby - podano w komunikacie. Zaapelowano jednocześnie o uszanowanie prywatności pacjentów - podał MUW.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie podkreśla również, że pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi przede wszystkim ze Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Komendą Stołeczną oraz Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, a także służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Mazowszu i jest gotowe do podjęcia działań wynikających z odpowiednich procedur.

Przypadki koronawirusa w Polsce

W Polsce pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono 4 marca. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Przyjechał autokarem z Niemiec.

Kolejne pięć potwierdzonych przypadków, o których poinformowano w miniony piątek i w sobotę to: dwoje pacjentów przebywających w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii) i dwoje pacjentów w szpitalu w Ostródzie (osoby te podróżowały autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce). Dwa kolejne ogłoszone zostały w niedzielę - oprócz Warszawy, potwierdzono również przypadek w Raciborzu.

Ministerstwo Zdrowia podało, że stan wszystkich dotychczasowych pacjentów jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Według danych resortu zdrowia z niedzieli rano w całym kraju hospitalizowanych jest 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6 409 objęto nadzorem Sanepidu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Dotychczas potwierdzono 8 przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce.

Ochrona przed koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych oraz zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem - poinformował w niedzielę GIS. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie wytycznych dot. zasad higieny i kwarantanny.

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny

- głosi apel Głównego Inspektora Sanitarnego zamieszczony w niedzielę na stronie internetowej.

Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa

- przypomina GIS.

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, GIS zachęca do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590"

- czytamy.

GIS zwraca uwagę na to, aby szczególną opieką otoczyć osoby starsze i inne o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

GIS zapewnił, że służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych

- napisano.

Zobacz też:

Lekarz odpowiada na pytania widzów na temat koronawirusa

Koronawirus. "Jest tajemnicą, dlaczego do 9. roku życia nie mamy zachorowań”

Koronawirus a ciąża. Czy jest groźny dla matki i dziecka?

Zobacz wideo: "Koronawirus w Polsce. Co to dla nas oznacza?"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości