Newsy

Skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 a wariant Delta. Czy będzie potrzebna trzecia dawka?

Newsy

Moment RF LEREXIS/Getty Images

Niepokojące informacje napływają z Izraela. Według tamtejszego resortu zdrowia skuteczność preparatu przeciw COVID-19 spadła, od kiedy rozpowszechnił się wariant Delta. Jaki jest plan na ograniczenie transmisji wirusa?

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19 w 93 proc. zapobiega poważnemu przebiegowi choroby wywołanej przez wariant Delta. Jednak jej skuteczność w zapobieganiu łagodniejszemu objawowemu przebiegowi spadła o ok. jedną trzecią - do 64 proc. Taką informację podało izraelskie ministerstwo zdrowia.

Wariant Delta a skuteczność szczepionki przeciw COVID-19

Według resortu skuteczność preparatu, którym zaszczepiona jest większość Izraelczyków, spadła, od kiedy rozpowszechnił się wariant Delta. W maju, kiedy było go zdecydowanie mniej, szczepionka była skuteczna ogółem w 94,3 proc.

Wariant Delta uważany jest za dwa razy bardziej zaraźliwy niż oryginalny SARS-Cov-2 i jest odpowiedzialny za 90 proc. infekcji w Izraelu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dane pokazują również, że szczepionka nadal jest bardzo skuteczna w zapobieganiu ostremu przebiegowi COVID-19 i hospitalizacji. W maju wskaźnik ten wyniósł 98,2 proc., a w czerwcu 93 proc.

Rosnąca liczba przypadków zachorowań w Izraelu, gdzie zaszczepiono 85 proc. dorosłych, stanowi "wstępny sygnał", że szczepionka jest mniej skuteczna w zapobieganiu łagodnemu przebiegowi choroby wywołanemu przez wariant Delta - powiedział przewodniczący izraelskiego panelu ekspertów ds. COVID-19 Ran Balicer.

Izraelczycy otrzymają trzecią dawkę szczepionki

Premier Naftali Benet zalecił ministerstwu zdrowia, by przyspieszono dwa badania medyczne dotyczące potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki. W niedzielę poinformowano, że resort zaleci trzecią dawkę Izraelczykom z obniżoną odpornością, np. po przeszczepach narządów lub chorym na raka, mimo że firma Pfizer nie zaleciła jeszcze takiego posunięcia.

Kampania szczepień w Izraelu, która rozpoczęła się w grudniu, była jedną z najszybszych na świecie. Ograniczyła transmisję do około pięciu nowych przypadków dziennie pod koniec maja, ale z powodu wariantu Delta liczba ta wzrosła w ostatnich dniach do około 300.

Premier Benet ostrzegł, że z powodu nowego wariantu Izrael może ponownie wprowadzić pewne obostrzenia, które zostały zniesione w zeszłym miesiącu, by ograniczyć transmisję.

Zobacz też:

Kwarantanna także dla zaszczepionych? Rząd wycofuje się z pomysłu

Nasz sąsiad zmienia zasady wjazdu od 5 lipca. To duże utrudnienie dla podróżujących

12 tys. dzieci w Polsce rocznie doznaje przemocy. Zakładamy, że dziecko "zasłużyło na to"

Zobacz wideo: Władze Wrocławia proponują mieszkańcom szczepienia w specjalnym autobusie

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości