Najnowsze

Żołądź prącia. Która to część penisa?

Najnowsze

Autor:
Adrian
Adamczyk
Predrag Popovski/Getty ImagesPenis

Żołądź prącia jest najbardziej wrażliwą częścią męskiego członka. Jest to najważniejsza strefa erogenna na ciele mężczyzny. Żołądź ma kształt główki i znajduje się na końcu penisa. Nieodpowiednia higiena i wady rozwojowe mogą prowadzić do chorób żołędzi prącia, które uniemożliwiają odbywanie stosunków seksualnych i czerpanie przyjemności z seksu.

Dla większości mężczyzn penis jest bardzo ważną częścią ciała. To nad jego wyglądem najczęściej się zastanawiają, to z jego powodu powstają kompleksy, to zdrowie i sprawność penisa jest istotnym aspektem i mówi wiele o kondycji fizycznej i psychicznej całego organizmu. Na penisie, a zwłaszcza na żołędzi prącia, umieszczone są najliczniejsze i najbardziej wrażliwe strefy erogenne mężczyzny.

Penis - budowa

Męski członek jest zbudowany z ciała gąbczastego i dwóch ciał jamistych, które znajdują się wewnątrz. To one są odpowiedzialne za wzwód, ponieważ zbudowane są z zatok, które wypełniają się krwią podczas podniecenia seksualnego i powodują powiększanie się i sztywnienie prącia. Przez ciało gąbczaste przechodzi cewka moczowa, która służy do wydalania spermy i moczu. Te trzy struktury: dwa ciała jamiste i ciało gąbczaste, tworzą trzon prącia pokryty cienką skórą pozbawioną owłosienia.

Na zewnątrz penisa znajdują się: napletek, wędzidełko, ujście cewki moczowej i żołądź prącia. Przeciętny penis ma długość 13-16 centymetrów we wzwodzie, a jego obwód wynosi 11-14 centymetrów, również we wzwodzie.

Żołądź prącia - budowa

Ciało gąbczaste prącia rozszerza się na końcu i przechodzi w żołądź prącia. Jest to końcówka penisa o kształcie zaokrąglonego stożka. Na jej powierzchni znajduje się ujście cewki moczowej. Skóra, która pokrywa żołądź prącia jest cienka, gładka i nieowłosiona. Podstawa żołędzi penisa jest zaokrąglona i wystaje poza granice członka. Mogą pojawić się na niej, zwłaszcza w okresie dojrzewania, tak zwane perliste grudki prącia. Są to niewielkie wypustki o długości maksymalnie 4 milimetrów i kolorze perłowo cielistym. Nie są one stanem patologicznym, nie są też objawem choroby zakaźnej i nie powodują bólu czy świądu. Mogą stanowić jedynie problem natury estetycznej.

Żołądź penisa jest strukturą silnie unerwioną czuciowo, dlatego jest bardzo wrażliwa na dotyk i bodźce. Jest to najsilniej reagująca na bodźce strefa erogenna na ciele mężczyzny, odpowiadająca za stan podniecenia seksualnego i osiągnięcie satysfakcji ze stosunku. Kiedy penis znajduje się w stanie spoczynku, żołądź penisa jest całkowicie lub częściowo zasłonięta miękkim fałdem skóry zwanym napletkiem. Jego funkcją jest ochrona żołędzi prącia i wędzidełka przed urazami i czynnikami fizycznymi oraz zapewnienie im odpowiedniej wilgoci i nawilżenia. W trakcie wzwodu napletek schodzi z żołędzi prącia całkowicie odsłaniając. Niektórzy mężczyźni poddawani są zabiegowi obrzezania, czyli usunięcia napletka. Jest to praktykowane zazwyczaj ze względów religijnych i prawdopodobnie ma także zdrowotny wpływ na prącie.

Żołądź penisa łączy się z napletkiem za pomocą wędzidełka napletkowego. Jest to krótki, cienki fałd skóry. Znajduje się on na spodzie penisa. Podobnie jak żołądź mężczyzny jest silnie unerwiony i czuły na bodźce dotykowe.

Żołądź prącia - choroby

Żołądź prącia jest delikatną strukturą narażoną na urazy i rozwijanie się procesów patologicznych, które dają przykre objawy w postaci zaczerwienienia żołędzi i napletka, pieczenia żołędzi prącia i bólu podczas jej dotykania.

Zapalenie żołędzi i napletka jest najczęstszym schorzeniem, które dotyka męskich narządów płciowych. Główną przyczyną są infekcje grzybicze, niedostateczna i nieprawidłowa higiena oraz używanie uczulających środków myjących i plemnikobójczych. Na zapalenie żołędzi prącia cierpią chłopcy i mężczyźni ze stwierdzoną stulejką, czyli zwężonym napletkiem. Dzieje się tak, kiedy napletek nie jest odciągany podczas oddawania moczu i kąpieli. Gromadzi się pod nim, zwłaszcza w szyjce żołędzi, biała wydzielina, będąca zbiorem złuszczonych komórek nabłonkowych, resztek moczu i nasienia. Prowadzi to do rozwoju infekcji. Objawem jest pieczenie i ból żołędzi prącia, zaczerwienienie penisa, trudności w oddawaniu moczu. Leczenie wymaga konsultacji lekarskiej, aby zapobiegać ciężkim powikłaniom.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "To praca, jak każda inna". Seksworkerki protestują w Holandii, bo nie mogą pracować przez pandemię

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Predrag Popovski/Getty Images

Pozostałe wiadomości